Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Valgus- ja radiosageduspõhised protseduurid

Nii laser- kui ka IPL süsteeme võib tõhusalt kasutada iluteeninduses erinevatel eesmärkidel (karvade, tätoveeringute ja sünnimärkide eemaldamine, fotonoorendamine, akne- ja tselluliidiravi, fotokahjustuste ravi jms). Seejuures on eriti oluline seadme tootjapoolsete juhiste järgimine. Erinevate nahatüüpide jaoks tuleb kohandada valguse vastavat lainepikkust elektroodis paiknevate filtrite abil.

Laser tekitab valguskiirt ühel lainepikkusel. Tekitatud valguskiirt võib suunata konkreetsele nahapiirkonnale. Laserkiir mõjutab valikuliselt konkreetseid kohti võimaldades töödeldud nahapiirkonnal uute rakkude tekkimist või ebasoovitud rakkude eemaldamist.

IPL süsteem tekitab intensiivset pulseerivat valgust. Tekitatud valgus filtreeritakse ja manipuleeritakse soovitud mõju saavutamiseks.

RF süsteemi kasutatakse peamiselt näonaha toonuse parandamiseks. Protseduuri rakendatakse tavaliselt otsaesise piirkonnas, silmade all, põskedel, lõualuu piirkonnas (näoovaal) ja kaela piirkonnas. RF seade erineb kosmeetilistest laseritest kuna tekitab valguse asemel elektrivoolu.

Elektro-optiline sünergia (ELOS) on tehnoloogia, mis ühendab endas raadiosagedus (RF) ja optilist (laser) energiat. ELOS tehnoloogiat kasutatakse karvade eemaldamisel, naha fotonoorenduse protseduurides, naha tekstuuri parandamiseks, võitlemiseks veenilaiendite, pigmendilaikude või kortsudega. Valitud pulseeriva valguse filtreeritud spektriosa tagab valguse selektiivse imendumise sihtmärgis. Tulemuseks on sihtmärgi soojenemine kõrgema temperatuurini võrreldes ümbritsevate kudedega. Raadiolaine liigub mööda parima juhtivusega kanalit, milleks on antud juhul eelsoojendatud sihtmärk. Seega koondub rakendatud raadiolainete energia juba eelsoojendatud alasse, tõstes seal temperatuuri termolüüsiks vajaliku tasemeni. Termolüüs ehk lagundamine temperatuuri mõjul tekitab bioloogilise efekti - karvasibulad hävinevad, veenilaiendid ja pigmendilaigud tuhmuvad ja kaovad. Samal ajal jahutab epidermist külm kontaktotsik suurendades naha vastupanuvõimet. Selle tulemusena väheneb raadiolaine neeldumine epidermises ja tagatakse soojusenergia sügavam läbitungimine eelsoojendatud alas.

Tätoveeringute lasereemaldamine

Tätoveeringute lasereemaldamise protseduur kuulub esteetiliste mittekirurgilise meditsiiniliste protseduuride hulka. Esteetilisi mittekirurgilisi meditsiinilisi protseduure võivad teostada üksnes tervishoiutöötajad, kes on registreeritud tervishoiutöötajate riiklikus registris ning teenust osutav ettevõte peab omama Terviseameti poolt väljastatud tervishoiuteenuste osutamise tegevusluba eriarstiabi osutamiseks.

Tätoveeringute lasereemaldamise puhul on oluline mõista protseduuri iseloomust ja laserseadmest tulenevaid riske. Kirjanduse andmetel ei ole see protseduur nii lihtne ja ohutu nagu esialgu võib tunduda. Näiteks FDA (Toidu- ja ravimiamet, USA) soovituste kohaselt on ohutuim usaldada tätoveeringu lasereemaldamine selles valdkonnas spetsialiseerunud arstile.

FDA juhib tähelepanu, et tätoveeringute eemaldamiseks mõeldud laserid on ettenähtud kasutamiseks tervishoiutöötajale või tervishoiutöötaja järelevalve all. Korrektne tätoveeringu eemaldamine eeldab sobiva laseri kasutamist, kudede võimalike reaktsioonide mõistmist ning töödeldud piirkonna asjakohast hooldust.

USA andmebaasi MAUDE perioodil 1991-2013 raporteeritud laserseadmetest põhjustatud tüsistuste spekter oli lai. Kokku leidus 1212 juhtumi raportit. Arvesse võeti andmed protseduuri järgselt tekkinud villidest, põletustest, armistumisest, halvatusest. Sagedasemad juhtumid olid analüüsi kohaselt seotud RF seadmete, dioodlaserite ja IPL seadmetega. Tätoveeringu lasereemaldamise tüsistusi jaotati kohesteks (sagedasemad on lühiajaline veritsus, punetus või valulikkus) ja hilisemateks (pigmentatsiooni häired, lokaalsed või süsteemsed allergilised reaktsioonid, järelejäänud pigmendid, nahatekstuuri muutused, armistumine). Uuringud kinnitavad, et tüsistused tekivad 5% patsientidest.

Lisaks eeltoodule võib kirjandusandmetel tätoveeringu lasereemaldamisele järgneda anafülaktiline reaktsioon, mille puhul on tegemist patsiendile eluohtliku seisundiga. Näiteks kinnitab artikkel (PDF) 20. aastasel naispatsiendil anafülaktilise reaktsiooni ilmnemist, mis tekkis tätoveeringu lasereemaldamise järel kolm päeva hiljem. Organismi reaktsioon väljendus äkilises hingamisraskuses ning tugeva lööbe ilmnemisel. 

2017. aastal avaldati Hiina uuring, mille raames analüüsiti muuhulgas tätoveeringute lasereemaldamise järel tekkinud tüsistusi. Uuringusse kaasati 266 patsienti. Tüsistuste esinemissagedus oli ~24%, sh pigmentatsiooni häired, allergilised reaktsioonid, nahatekstuuri muutused, armistumine.

 

 

Terviseriskid

 

Kosmeetilistel eesmärkidel laserite ja IPL süsteemide kasutamisega võivad kaasneda teatud riskid. On esinenud juhtumeid, kus peale kosmeetiliste laser- või IPL protseduure esinesid klientidel tüsistused (sh põletused, villid, armistumine, kelloidarmid st. paksenenud, ülekasvanud armid), naha pigmentatsiooni muutused ja silmakahjustused).

RF teraapia tagajärjel võivad esineda allergilised reaktsioonid, turse, punetus, verevalumid ja villide teke töödeldud piirkonnas, mis tavaliselt kaovad mõne päeva või nädalaga. Üks kõige tõsisem võimalikest tüsistustest RF protseduuri tagajärjel on tingitud kudede ülekuumenemisest, mis põhjustab rasva atroofia või kudede liigse pingestumise ja väljendub töödeldud nahapiirkonna „aukuvajumisena“.

Protseduurid eeldavad teenuse osutajalt teadmisi naha struktuurist ja füsioloogiast. Seetõttu võivad valguspõhiseid iluprotseduure teostada ainult vastava koolituse saanud isikud.

Tüsistusi võivad põhjustada teenuse osutaja puudulik ettevalmistus, seadmete väärkasutamine, vastunäidustuste mitte arvestamine või ravimite tarvitamine kliendi poolt, mille tõttu võib muutuda kliendi naha fototundlikkus.

 

Soovitused teenuse osutajale

  • Enne protseduuri alustamist küsida kliendilt informatsiooni tema tervise kohta: allergilised reaktsioonid kasutatavate ainete suhtes, ravimite tarvitamine. Saadud informatsioon fikseerida kliendikaardile.
  • Informeerida protseduuri vastunäidustuste ja võimalike tüsistuste kohta.
  • Enne protseduuri teostamist lasta kliendil eemaldada töödeldava naha piirkonnast kehakaunistused.
  • Säilitada informatsioon kliendile teostatud protseduuride kohta (kasutatava seadme tüüp, protseduuri pikkus, töödeldud naha piirkonnad).
  • Rõhutada kliendile protseduurijärgse hoolduse tähtsust.
  • Vajaliku informatsiooni kättesaadavuse tagamiseks säilitada kliendikaardid kahe aasta jooksul pärast protseduuri teostamist.

Soovitused kliendile

  • Enne protseduuri teostamist uurida teenuse osutajalt, millise koolituse/väljaõppe on protseduuri teostaja saanud ning milline on tema kogemus selles valdkonnas. Kui teenuse osutaja ei ole tervishoiuteenuse osutaja (meditsiinilise haridusega), siis on soovitatav enne protseduuri tellimist konsulteerida pere- või nahaarstiga.
  • Informeerida teenuse osutajat oma tervise seisundi kohta: allergilised reaktsioonid kasutatavate preparaatide suhtes, naha tundlikkus.
  • Nahakahjustuste sh akne, pigmendilaikude või sünnimärkide puhul naha piirkonnas, millele kavatsetakse rakendada protseduuri, on vajalik enne protseduuri tellimist konsulteerida nahaarstiga.