Valgus- ja radiosageduspõhised protseduurid

Nii laser- kui ka IPL süsteeme võib tõhusalt kasutada iluteeninduses erinevatel eesmärkidel (karvade, tätoveeringute ja sünnimärkide eemaldamine, fotonoorendamine, akne- ja tselluliidiravi, fotokahjustuste ravi jms). Seejuures on eriti oluline seadme tootjapoolsete juhiste järgimine. Erinevate nahatüüpide jaoks tuleb kohandada valguse vastavat lainepikkust elektroodis paiknevate filtrite abil.

Laser tekitab valguskiirt ühel lainepikkusel. Tekitatud valguskiirt võib suunata konkreetsele nahapiirkonnale. Laserkiir mõjutab valikuliselt konkreetseid kohti võimaldades töödeldud nahapiirkonnal uute rakkude tekkimist või ebasoovitud rakkude eemaldamist.

IPL süsteem tekitab intensiivset pulseerivat valgust. Tekitatud valgus filtreeritakse ja manipuleeritakse soovitud mõju saavutamiseks.

RF süsteemi kasutatakse peamiselt näonaha toonuse parandamiseks. Protseduuri rakendatakse tavaliselt otsaesise piirkonnas, silmade all, põskedel, lõualuu piirkonnas (näoovaal) ja kaela piirkonnas. RF seade erineb kosmeetilistest laseritest kuna tekitab valguse asemel elektrivoolu.

Elektro-optiline sünergia (ELOS) on tehnoloogia, mis ühendab endas raadiosagedus (RF) ja optilist (laser) energiat. ELOS tehnoloogiat kasutatakse karvade eemaldamisel, naha fotonoorenduse protseduurides, naha tekstuuri parandamiseks, võitlemiseks veenilaiendite, pigmendilaikude või kortsudega. Valitud pulseeriva valguse filtreeritud spektriosa tagab valguse selektiivse imendumise sihtmärgis. Tulemuseks on sihtmärgi soojenemine kõrgema temperatuurini võrreldes ümbritsevate kudedega. Raadiolaine liigub mööda parima juhtivusega kanalit, milleks on antud juhul eelsoojendatud sihtmärk. Seega koondub rakendatud raadiolainete energia juba eelsoojendatud alasse, tõstes seal temperatuuri termolüüsiks vajaliku tasemeni. Termolüüs ehk lagundamine temperatuuri mõjul tekitab bioloogilise efekti - karvasibulad hävinevad, veenilaiendid ja pigmendilaigud tuhmuvad ja kaovad. Samal ajal jahutab epidermist külm kontaktotsik suurendades naha vastupanuvõimet. Selle tulemusena väheneb raadiolaine neeldumine epidermises ja tagatakse soojusenergia sügavam läbitungimine eelsoojendatud alas.

 

Terviseriskid

Kosmeetilistel eesmärkidel laserite ja IPL süsteemide kasutamisega võivad kaasneda teatud riskid. On esinenud juhtumeid, kus peale kosmeetiliste laser- või IPL protseduure esinesid klientidel tüsistused (sh põletused, villid, armistumine, kelloidarmid st. paksenenud, ülekasvanud armid), naha pigmentatsiooni muutused ja silmakahjustused).

RF teraapia tagajärjel võivad esineda allergilised reaktsioonid, turse, punetus, verevalumid ja villide teke töödeldud piirkonnas, mis tavaliselt kaovad mõne päeva või nädalaga. Üks kõige tõsisem võimalikest tüsistustest RF protseduuri tagajärjel on tingitud kudede ülekuumenemisest, mis põhjustab rasva atroofia või kudede liigse pingestumise ja väljendub töödeldud nahapiirkonna „aukuvajumisena“.

Protseduurid eeldavad teenuse osutajalt teadmisi naha struktuurist ja füsioloogiast. Seetõttu võivad valguspõhiseid iluprotseduure teostada ainult vastava koolituse saanud isikud.

Tüsistusi võivad põhjustada teenuse osutaja puudulik ettevalmistus, seadmete väärkasutamine, vastunäidustuste mitte arvestamine või ravimite tarvitamine kliendi poolt, mille tõttu võib muutuda kliendi naha fototundlikkus.

Soovitused teenuse osutajale

Enne protseduuri alustamist küsida kliendilt informatsiooni tema tervise kohta: allergilised reaktsioonid kasutatavate ainete suhtes, ravimite tarvitamine. Saadud informatsioon fikseerida kliendikaardile.
Informeerida protseduuri vastunäidustuste ja võimalike tüsistuste kohta.
Enne protseduuri teostamist lasta kliendil eemaldada töödeldava naha piirkonnast kehakaunistused.
Säilitada informatsioon kliendile teostatud protseduuride kohta (kasutatava seadme tüüp, protseduuri pikkus, töödeldud naha piirkonnad).
Rõhutada kliendile protseduurijärgse hoolduse tähtsust.
Vajaliku informatsiooni kättesaadavuse tagamiseks säilitada kliendikaardid kahe aasta jooksul pärast protseduuri teostamist.

Soovitused kliendile

Enne protseduuri teostamist uurida teenuse osutajalt, millise koolituse/väljaõppe on protseduuri teostaja saanud ning milline on tema kogemus selles valdkonnas. Kui teenuse osutaja ei ole tervishoiuteenuse osutaja (meditsiinilise haridusega), siis on soovitatav enne protseduuri tellimist konsulteerida perearsti- või nahaarstiga.
Informeerida teenuse osutajat oma tervise seisundi kohta: allergilised reaktsioonid kasutatavate preparaatide suhtes, naha tundlikkus.
Nahakahjustuste sh akne, pigmendilaikude või sünnimärkide puhul naha piirkonnas, millele kavatsetakse rakendada protseduuri, on vaja konsulteerida enne protseduuri tellimist nahaarstiga.