Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Tätoveerimine ja augustamineTatoveerimine

Tätoveering on püsiv nahakaunistus, mis koosneb torkeaukudest, millesse kantakse spetsiaalse masinaga värviline tint. Tätoveeringu muudab kauakestvaks see, et tinti ei süstita epidermisesse ehk marrasknahka, vaid sügavamale nahka – dermisesse.

Keha augustamise (body piercing) puhul surutakse nõel läbi augustatava kehaosa ja seejärel asetatakse paigale soovitud ehe.

Terviseamet tuletab kehakaunistushuvilistele meelde, et nii tätoveerimise kui ka keha augustamisega võib kaasneda oht tervisele, kuna tegemist on nahka vigastavate toimingutega. Levida võivad nakkusetekitajad, värvained aga võivad tekitada mürgistusi ja allergiat.

Kehtivad nõuded

Järgida tuleb üldisi nõudeid ilu- ja isikuteenustele ning kosmeetikatoodetele.
Tervisekaitse seisukohalt on peamine nõue kliendi terviseohutuse tagamine. Tegemist on protseduuridega, mille puhul protseduuri teostaja peaks kliendile kindlasti tutvustama ka kõiki võimalikke kaasnevaid ohte ja tüsistusi. Terviseriskide vältimiseks on oluline järgida nõuandeid ja juhiseid, mida professionaalselt pädev ja praktilise kogemusega spetsialist kehakaunistustega seoses jagab.

 

Terviseriskid

Suurimateks ohtudeks, mis nimetatud protseduuridega võivad kaasneda, on nakatumine HIV-i või B- ja C-hepatiiti ning bakteriaalsete stafülokoki, streptokoki jt nahainfektsioonide oht. Nakkusi võivad põhjustada mittehügieenilised töövahendid, värvained ja töövõtted. Võimalikud on ka seenhaigused ja allergilised reaktsioonid. Tätoveerimise tagajärjel esineb melanoomi või nahavähi tekke oht töödeldud nahapiirkonnas.Tervisele võivad ohtlikud olla ka värvained, millega tätoveeringuid tehakse. Kehakaunistamisega kaasneb sageli  hilisem rahulolematus maalinguga ning soov seda eemaldada, kuid tätoveeringutest vabanemine võib olla väga raske ja tülikas.

Populaarseks on muutunud kõrvade augustamine läbi kõhre, mitte läbi kõrvalesta. Läbi kõrvakõhre tehtud auk võib põhjustada raskeid ja pöördumatuid tüsistusi.
Augustamist teostatakse tavaliselt ilma tuimestuseta. Mõningates salongides kasutatakse ka spetsiaalseid püstoleid, kuid neid on raske steriliseerida. Püstolid võivad nahka kahjustada, kuna torkeaugu servad võivad rebeneda ja paranevad seetõttu halvemini. Kõige rohkem tehakse piercinguid kõrvadesse, augustatakse nii kõrvalestasid kui ka kõhreosa. Levinumad on veel kulmude, nina, naba, huulte ja keele piercingud.

Kirjanduse andmetel esineb piercingu järgselt 30 protsendil inimestest nahainfektsioone. Kõige kauem paraneb nabasse tehtud auk. Väga populaarseks on muutunud kõrvade piercingud, mida tehakse läbi kõhre, mitte läbi kõrvalesta, kuid sellega seoses on ka infektsioonioht suurem. Läbi kõrvakõhre tehtud auk võib põhjustada raskeid ja pöördumatuid tüsistusi. Keele piercinguga võivad kaasneda tugev veritsus, põletik ja probleemid hammastega. Kõnelemine võib muutuda raskemaks, samuti mälumine ja neelamine. Kui keeleehe tuleb lahti, võib see libiseda kurku ja tekitada lämbumisohu.
Tüsistusi võib põhjustada teenuse osutaja puudulik ettevalmistus, ebapiisav koolitus ja vähesed kogemused.

Loe enam Tätoveerimise ja püsimeigi populaarsus ohustab tervist (PDF), Euroopa Komisjoni uuringu keskus, 2016

Vastunäidustused

Võimalikud vastunäidustused nahakaunistuste puhul on näiteks nahahaigused, allergiad ja astma. Eriti tundlikud on nahakaunistuste suhtes rasedad, lapsed ja imikud, allergikud, südamehaiged, erinevate nahahaigustega inimesed.

Soovitused teenuse osutajale

Enne protseduuri teostamist küsitleda klienti tema tervisliku seisundi teemal (allergiad teatud ainete suhtes, võimalik minestamine, pearinglus jm.), 

Kliendile tuleb anda põhjalik informatsioon tätoveeringu/augustamise koduseks hooldamiseks ning informeerida klienti võimalikest vastunäidustustest.

Protseduuri käigus tuleb kasutada asjakohaselt töödeldud instrumente (eelistatult kasutada ühekordseid vahendeid). Juhul kui kasutatakse korduvkasutatavaid vahendeid/seadmeid, siis peab neid desinfitseerima ja/ või steriliseerima.

Soovitused kliendile

Veendu kaunistuse vajalikkuses. Kui on kindel plaan kehale mõni kaunistus lisada, siis tasuks mõelda ka sellele, kuidas need edaspidise elustiiliga sobivad. Näiteks tätoveerimise puhul kaaluda ka nende hilisema eemaldamisega seotud riske ja võimalusi; augustamise puhul mõelda edaspidistele võimalikele ebamugavust.

Kehakaunistamise toimingu läbiviijaks olgu tingimata kogemustega professionaal, kes on valmis nõu andma ka töödeldud piirkonna hilisema hooldamise kohta. Enne augustamist peaks meelde tuletama esinenud allergiad – kui ihaldatud kaunistus tekitab allergilise reaktsiooni, ei pruugi tulemus olla see, mis soovitud. Ülitundlikkuse kahtluse korral peaks kindlasti spetsialistiga eelnevalt nõu pidama.

Enne protseduuri teostamist küsida teenuse osutajalt informatsiooni protseduuri kohta ja järgneva koduse hoolduse kohta.

Veenduda, et protseduur toimub puhta ning asjakohaselt töödeldud instrumendiga. Korduvkasutatavad instrumendid, mille kasutamisel tekib oht nahasekreedi ja vere edasikandmiseks, peavad olema steriliseeritud.

Vältida teiste inimeste kehavedelike sattumist augustatud/tätoveeritud kohale kuni selle täieliku paranemiseni.

Keha augustamise puhul pole soovitatav ehete jagamine või vahetamine sõpradega.

Enamik augustatud kohti esialgu veritsevad, kuid reeglina see lõpeb mõne minuti jooksul. Kui verejooks muutub pidevaks või ülemääraseks, tuleb pöörduda arsti juurde.

Augustamise järgselt võib torkekohast paar päeva immitseda puhast, lõhnatut vedelikku. Kui vedelik muutub häguseks või mädaseks, millega kaasneb püsiv punetus ning valulikkus, on vaja viivitamatult pöörduda arsti juurde.