SolaariumidSolaarium

Solaariumides antakse päevitusseansse kunstliku ultraviolettkiirgusseadme (UV-seadme) abil. Solaariumides kasutatavad aparaadid on erinevat tüüpi, erineva võimsusega ja kiirgussagedusomadustega. Solaariumide UV-seadmes kasutatavad lambid genereerivad UVB- ja eriti UVA laineala kiirgust, vastavalt 280-320 nm ja 320-400 nm.  

 

Terviseriskid

Solaariumi mõju

Solaariumides kasutatakse tavaliselt lampe, mis kiirgavad kordades tugevamalt, kui looduslik päike. Seetõttu saab nahk solaariumis lühikese aja jooksul väga suure annuse UV kiirgust.
UVA-kiirgus jõuab naha rakkudesse ning kahjustab nende struktuuri, lagundades elastiini ja kollageeni. See soodustab kortsude teket naha elastsus vähenemise tulemusena. Lisaks pärsib UVA-kiirgus immuunsüsteemi ning muudab vastuvõtlikumaks nakkuste ning nahavähi suhtes.
UVB kiirgus mõjutab epidermist ning suurtes doosides võib põhjustada naha põletust. Selle tulemusena väheneb naha loomulik kaitsevõime. Mida suurem on UVB-kiirte osakaal, seda rohkem kahjustuvad naha sügavamad kihid. Kahjuliku mõju nähud võivad avalduda alles aastate või aastakümnete pärast. On välja selgitatud, et mida nooremas eas hakatakse solaariumit kasutama, seda suurem on risk haigestuda nahavähki.

Vastunäidistused

Solaariumi kasutamine võib teid rohkem ohustada:

• kui olete vähem kui 18 aastat vana;

• kui teil on hele või tundlik nahk, mis võib kergesti saada päikesepõletuse;

• kui te olete varem saanud päikesepõletuse, eriti lapsepõlves;

• kui teil on palju tedretähne ja/või punased juuksed;

• kui teil on palju sünnimärke;

• kui teil või lähematel sugulastel on varem olnud nahavähk;

• kui päikesevalgus on teie nahka juba kahjustanud.

Soovitused teenuse osutajale

Solaariumiteenuse osutajad peavad tagama nende poolt kasutatavate päevitusseadmete turvalise ning nõuetekohase kasutamise.
Solaariumiteenuse pakkuja peab klienti informeerima või kliendile kättesaadavaks tegema informatsiooni ultraviolettkiirguse toime ja solaariumis päevitamise vastunäidustuste kohta, samuti soovitama sobivaimat päevitusrežiimi sõltuvalt kliendi nahatüübist ning suutma vastata kliendi küsimustele UV-lampide vahetuse ja kasutusaja ning tehnilise kontrolli kohta.
Koostama puhastus- ja desinfitseerimisplaan, mida on vaja järgida pärast iga kliendi teenindamist.
Tagama igale külastajale ultraviolettkiirguse kaitseprillid, peakatte ühekordseks kasutamiseks, salvrätid või muud vahendid kosmeetika eemaldamiseks.
Klienti tuleb enne esimest päevitusseanssi teavitada nahatüüpidest, võimalikest vastunäidustustest, päevitusseansi pikkusest olenevalt nahatüübist ja kliendi soovil lampide kasutustundide arvust.
Päevitusseansside saamine on lubatud ainult kaitseprillides. Kaitseprillidel peab olema täielik UV-A ja UV-B kaitse. Korduvkasutusega kaitseprillid tuleb pärast iga kasutamist puhastada ja desinfitseerida.
UV-seadme akrüülklaasid tuleb pärast iga kasutamist puhastada desinfitseeriva vahendiga.

Soovitused kliendile

Enne solaariumisse minekut tuleb määrata kindlaks enda nahatüüp: mida heledam nahk, seda lühem aeg solaariumis viibimiseks.

Mitte külastada solaariumi üle kahe korra nädalas.

Kui viimasest solaariumiseansist või päevitamisest on möödunud rohkem, kui 6 nädalat, on naha UV - kaitsevõime langenud peaaegu nullini. See tähendab, et solaariumis tuleb päevitamist alustada kõige nõrgematest solaariumilampidest.
Enne solaariumisse minekut tuleb määrida nahale spetsiaalselt solaariumis kasutamiseks mõeldud kaitsekreem ja vältida  tugevatoimeliste antibakteriaalsete kosmeetikavahendite ning suure alkoholisisaldusega näovee  kasutamist.
Kontaktläätsekandjatel tuleb silmadest eemaldada kontaktläätsed.
Solaariumis seansi käigus peab kandma UV kaitseprille ning kaitsta UV kiirguse eest juuksed.
Kui enne solaariumi külastatakse basseini, tuleb kare kloorivesi kindlasti pärast basseini ja enne solaariumit maha pesta, vastasel juhul võib tugevneda UV-kiirte kahjulik mõju.
Antibiootikumide ning teiste ravimite tarvitamise ajal (hormoonpreparaadid, rahustid, vererõhu alandajad jne) on solaariumis käimine sagedasti vastunäidustatud. Ravimite tarvitamisel tuleb enne solaariumi külastamist konsulteerida arstiga.