Sa oled siin

Siit leiate infot riskipiirkondadest ja soovitatavatest ennetusmeetmetest.

 

Haigus

Kollapalavik

Kollapalaviku leviku ja haigestumise ohuga riikide või piirkondade külastamisel Aafrikas (PNG) ja Lõuna-Ameerikas  (PNG)peavad reisijad olema vaktsineeritud kollapalaviku vastu vähemalt 10 päeva enne reisi alustamist.

Uuendatud info riskipiirkondade kohta Brasiilias: WHO veebilehelt  (PNG)ja ECDC veebilehelt.

Täpsustatud riikide nimekiri, kus esineb kollapalaviku leviku oht ning riigid, mis nõuavad kollapalaviku vastast vaktsineerimist saabuvatelt reisijatelt on toodud  WHO kodulehel.

Kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendab „Rahvusvaheline vaktsineerimise või profülaktika tõend/International Certificate of Vaccination or Prophylaxis” (lühidalt ICVP) kooskõlas IHR 2005 nõudega.

Alates 11.07.2016 ei ole vaja revaktsineerida ennast kollapalaviku vastu kümne aasta möödudes seoses vastavate muudatuste jõustumisega ICVP kehtivusaja kohta IHR 2005 lisas 7 (PDF).

Ebola viirushaigus

Info Ebola viirushaigusest ja riskipiirkondadest leiab infot WHO kodulehel ning ECDC kodulehel. 
Soovitusi riskipiirkonda reisijatele leiab siit (PDF).

Zika viirushaigus

Zika-viirushaigus on endeemiliselt levinud Aafrikas, Kagu-Aasias ja Okeaanias.

Alates aprillist 2015 on täheldatud Zika-viirusnakkuse epideemilist levikut Kesk- ja Lõuna-Ameerikas.

Riigid, kus esineb viirusnakkuse kohalik levik leiab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) kodulehelt.

Poliomüeliit

WHO andmetel on käesoleval ajal kaks poliomüeliidi endeemilist riiki Afganistan ja Pakistan, kus esineb pidev metsiku polioviiruse (WPV) ringlus elanikkonna hulgas.

Samas kuuluvad poliomüeliidi riskipiirkondadesse ka need riigid, kus polioviirus ringleb mittepüsivalt ja/või olemas soodsad tingimused poliomüeliidi epideemiliseks levikuks (registreeritakse üksikuid haigusjuhte, metsik või vaktsiini-polioviirus ringleb väliskeskkonnas, vastuvõtlike inimeste olemasolu jm).

Seoses sellega, et vaktsiini-polioviirus (VDPV) omab potentsiaali põhjustada lõtvu halvatusi vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud isikutel, otsustas WHO IHR Erakorraline Komitee 2015. a novembris laiendada WPV leviku tõkestamiseks suunatud meetmeid ka VDPV leviku tõkestamiseks.

WHO andmetel esineb WPV/VDPV ringlus järgmistes riikides: Afganistan, Pakistan, Kamerun, Iraak, Iisrael, Ekvatoriaal-Guinea, Etioopia, Nigeeria, Lõuna-Sudaan, Somaalia, Süüria, Laos, Madagaskar, Myanmar ja Ukraina.

Reisijatel, kes siirduvad nendesse riikidesse, on soovitatav kontrollida perearsti juures oma vaktsineerimise seisundit. Nendele, kes ei ole viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud poliomüeliidi vastu, vaktsineerida end IPV vaktsiini ühe annusega 4 nädalat kuni 12 kuud enne reisi ning teha sissekanne vaktsineerimise kohta Rahvusvahelisse vaktsineerimise või profülaktika tõendisse (International Certificate of Vaccination or Prophylaxis (PDF)), mis tuleb reisile kindlasti kaasa võtta.  
Täiendavat infot leiab WHO kodulehelt: Polio Emergenency: Temporary Recommendations.

Difteeria ja teetanus

Iga reisija peab olema viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud difteeria ja teetanuse vastu.

Leetrid

Nakatumise ennetamiseks peab reisija olema vaktsineeritud leetrite vastu kahe doosiga.
Isikutele, kes ei ole vaktsineeritud ega haigust põdenud või kellel puuduvad andmed varasema vaktsineerimise kohta, on soovitatav vaktsineerida MMR vaktsiini 2 doosiga vähemalt 4 nädalase intervalliga.
Isikutel, kes on vaktsineeritud vastavalt immuniseerimiskavale (lapsepõlves) leetrite vastu ühe doosiga on soovitatav saada ka teine doos. 
Leetrite täieliku (2 doosiga) vaktsineerimisjärgse  immuunsuse kestvus on 26-33 aastat.

Koolera

Kooleravastane vaktsineerimine on soovitatav ainult massiliste epideemiate või loodussõnnetuste korral.
Tänapäeval ei nõua ükski riik kohustuslikku kooleravastast vaktsineerimist.
Reisijatel on soovitatav vältida koolera nakatumist hügieenimeetmete abil.
Riskipiirkonnas viibimisel on kindlasti vaja tarvitada ainult ohutut joogivett ja toiduaineid ning täita isikliku hügieeni meetmeid (sh pesta käsi).

Malaaria

Paljudesse Aasia ja Aafrika riikidesse sõitmisel tuleb tõsiselt suhtuda malaaria profülaktikasse.
Seda kinnitavad ka Terviseameti andmed, sest igal aastal esineb meil Aasia ja Aafrika riikidest sissetoodud malaariajuhte.

Difteeria ja teetanus

Iga reisija peab olema viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud difteeria ja teetanuse vastu.