Sa oled siin

 VIIRUSTEST HOIDUMINE 

TAGASI COVID-19 LEHELE »

Kuidas end kaitsta?

 • Pese käsi. Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.
 • Väldi kontakti. Väldi kontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.
 • Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
 • Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Argipäevadel helista enda perearstile, nädalavahetusel ajavahemikul 8.00-17.00 perearsti nõuandeliinile 1220Perearstinõuandeliini arstid saavad testimisele saatekirju kirjutada vaid neile haiguskahtlusega inimestele, kelle isikut on võimalik tuvastada Smart-ID või Mobiil-ID lahendustega.
 • Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.
 • Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
 • Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.

Maski kandmine ei ole Eestis küll kohustuslik, kuid mask on väga hea täiendav meede distantsi hoidmisele, heale kätehügieenile ja heale respiratoorsele hügieenile. Maski tuleb kanda kõigil mistahes haigussümptomitega inimestel avalikus kohas viibides või vältimatu lähikontakti korral. Maski peaksid kandma kõik koroonaviirusesse haigestunute kontaktsed, isegi siis kui sümptomeid veel pole. Maski tasub kanda külastades rahvarohkeid suletud ruume - poed, kaubanduskeskused, ühistransport jm. See on tungivalt soovitatav just nendes piirkondades, kus on tekkinud uued nakkuskolded. Maski tuleks kanda ka väljas rahvarohketes kohtades viibides, kui pole võimalik hoida võõraste inimestega distantsi. Oluline on maski paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti, ennast nakatamata. Pärast maski eemaldamist tuleb käed desinfitseerida.

   

  Millal oleks mõtet kanda maski?

  Maski ei ole üldjuhul mõtet kanda ei kodus ega õues. Kodus ei ole mõistlik maski kanda seetõttu, et kui üks pereliige on haigestunud ja pereliikmed ei ole püsivalt eraldi isoleeritud, siis leiab viirus tõenäoliselt ikka tee pereliikmete nakatamiseks. Õues võib vajadus maski kandmise järele tuleneda elukutsest, kui on vajalik lähikontakt (nt korrakaitsjad, meedikud, ehitajad).

  Maski võib olla mõtet kanda ühiskondlikes ruumides (poed, apteegid, meditsiiniasutused, ühistransport), kus liigub palju inimesi, vähendamaks võimalust, et köhides või aevastades jõuavad piisknakkus teiste inimesteni. Nina ja suu katmine on sellises paigas kohane ettevaatusabinõu. Samuti võib maskist olla tervele inimesele abi, et kui keegi viirusekandja tema suunas köhib, vähendamaks mõnevõrra võimalust, et terve inimeseni jõuab viirus piisknakkuse pritsmete teel sellise doosina, mis toob kaasa nakatumise ja haigestumise.

  Kirurgiline/meditsiiniline mask ei kaitse meditsiinitöötajat, kuna ei ole igalt poolt tihedalt naha vastas. Maski kujust tulenevalt liigub õhk läbi maski külgedel ja all olevate pragude.
  Meditsiinitöötajad peavad enda nakkuse eest kaitsmiseks kasutama kvaliteetsest materjalist respiraator-tüüpi maske, mis oleksid igalt poolt tihedalt naha vastas.
  Klapiga respiraatori puhul tuleb jälgida, et tegemist ei oleks ehitusrespiraatoriga, mis filtreerib küll sissehingatavat õhku, kuid väljahingatav õhk läheb läbi klapi ilma kaitseta välja.
  Kirurgilise maski kandmist tervete tavainimeste poolt loetakse meditsiinitarviku kasutamiseks muul viisil kui tootja seda on ette näinud. ECDC hinnangul võib see põhjustada tõsiseid riske, kuna tootja ei ole sellist kasutusviisi ette näinud. Seetõttu tuleb hoolikalt  hinnata tekkivaid ohte ja kasu.

   Kirurgiline mask on vajalik näiteks:

  • poetöötajatele, et vältida ostjate nakatamist ja kaupade kontamineerimist;
  • toiduainetetööstuses töötajatele;
  • iluteenuste osutajatele.

  Meditsiiniline mask ei kaitse nakatunud inimesega kokkupuutumisel. Kõiki reegleid tuleb jälgida. Klientidega kokkupuutuv müüja peab rakendama täiendavaid meetmeid – asendama meditsiinilise maski isikukaitsevahenditega, kasutama kogu nägu kaitsvat visiiri jms.

   

  Millistest reeglitest tuleb kinni pidada maski kandmisel?

  Kirurgilise või ka ise tehtud maski kandmine üksinda ei pruugi aidata vähendada maskikandja enda nakatumise riski. Maski kandmine võib aidata vaid koosmõjus teiste ennetavate meetmetega, nagu põhjalik kätepesu ja käte desinfitseerimine. Ka sel puhul kui soovitakse maski kanda, peab järgima maski kandmise põhitõdesid:

  • Enne maski kätte võtmist tuleb käed hoolikalt puhtastada.
  • Et mask oleks korralikult näo ees (nina kaetud ja servad maksimaalselt kinni).
  • Et mask ei oleks niiske (niiske mask tuleks vahetada, umbes 2-3 tunni järel).
  • Et maski äravõtmisel läheks mask otse prügikonteinerisse või pesumasinasse (riidemask) või termostaati dekontaminatsiooniks. Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust tolmnakkusena ja on seega ohtlik ruumis viibijatele.
   

  Mobiilirakendus HOIA 

  Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

   

  Infomaterjalid

  Vaata kõiki infomaterjale »