Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

 VIIRUSTEST HOIDUMINE 

TAGASI COVID-19 LEHELE »

Kuidas end kaitsta?

 • Pese käsi. Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada käte desinfitseerimisvahendit
 • Väldi lähikontakti. Alates 31. maist tuleb avalikus siseruumis 2+2 liikumispiirangu asemel arvestada hajutatuse nõudega, mille puhul tuleb võõrastest inimestest hoiduda viiruseleviku seisukohast mõistlikusse kaugusesse. Väldi lähikontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.
 • Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
 • Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearstinõuandeliini arstid saavad testimisele saatekirju kirjutada vaid neile haiguskahtlusega inimestele, kelle isikut on võimalik tuvastada Smart-ID või Mobiil-ID lahendustega.
 • Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.
 • Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
 • Soovitus kanda siseruumides maski. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
 • Vaktsineeri end COVID-19 vastu. COVID-19 vastu vaktsineerimisega saame liikuda tagasi normaalse elukorralduse suunas. Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiab vaktsineeri.ee veebilehelt.

 

 

Piiranguid kehtestavad õigusaktid on leitavad kriis.ee veebilehelt.

 

Millistest reeglitest tuleb kinni pidada maski kandmisel?

 

Alates 2. juunist tuleb siseruumides liikumisel arvestada hajutamise põhimõtet ja maskikandmine on siseruumides soovituslik.

Kirurgilise või ka ise tehtud maski kandmine üksinda ei pruugi aidata vähendada maskikandja enda nakatumise riski. Lisaks maski kandmisele on oluline järgida ka teisi ennetavaid meetmeid, nagu põhjalik kätepesu ja käte desinfitseerimine. 

 • Enne maski kätte võtmist tuleb käed hoolikalt puhtastada.
 • Mask peab olema korralikult näo ees - nina kaetud ja servad maksimaalselt kinni.
 • Mask ei tohi olla niiske (niiske mask tuleks vahetada, umbes 2-3 tunni järel).
 • Maski äravõtmisel peab maski panema prügikonteinerisse või pesumasinasse (riidemask) või termostaati dekontaminatsiooniks. Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust tolmnakkusena ja on seega ohtlik ruumis viibijatele.

Oluline on maski paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti. Pärast maski eemaldamist tuleb käed desinfitseerida.

   

   Mobiilirakendus HOIA 

   

  Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me