Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

 VIIRUSEST HOIDUMINE 

TAGASI COVID-19 LEHELE »

Kuidas end kaitsta?

 
 • Pese käsi
  Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada käte desinfitseerimisvahendit

 • Liigu hajutatult
  Avalikus siseruumis tuleb arvestada hajutatuse nõudega. Võõrastest inimestest tuleb hoiduda viiruseleviku seisukohast mõistlikusse kaugusesse.Väldi lähikontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.

 • Väldi silmade, nina ja suu katsumist
  Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.

 • Otsi varakult abi
  Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearstinõuandeliini arstid saavad testimisele saatekirju kirjutada vaid neile haiguskahtlusega inimestele, kelle isikut on võimalik tuvastada Smart-ID või Mobiil-ID lahendustega.

 • Järgi hingamisteede hügieeni
  Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.

 • Kanna maski
  Maski peavad kandma kõik 12-aastased ja vanemad inimesed kõigis avalikuks kasutamiseks mõeldud siseruumides, samuti neis ruumides, kus kontrollitakse COVID tõendit. Maski tuleb kanda nii poes, apteegis, teenindussaalides, postkontoris, raamatukogus, ühistranspordis, meelelahutuskohtades, üritustel, kinodes, teatrites, spaades – kõikides avalikes siseruumides, kus tegevuse iseloom seda vähegi võimaldab. Juhul, kui inimesel on maskikandmine tervislikel põhjustel vastunäidustatud, peab ta seda kinnitama vastava arstliku tõendiga.

 • Vaktsineeri end COVID-19 vastu
  COVID-19 vastu vaktsineerimisega saame liikuda tagasi normaalse elukorralduse suunas. Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiab vaktsineeri.ee veebilehelt.

PÕHJUSED, MIKS VAKTSINEERIDA END COVID-19 VASTU

 • Kaitsed iseend. Haiguse kulg on ettearvamatu ning see võib kahjustada nii noore kui ka vanema inimese tervist ja elukvaliteeti pikaks ajaks.
 • Kaitsed haiglaid. Vaktsineeritud inimesel väheneb koroona raske põdemise oht 4-5 korda. Esiteks ei hakka koroonaviirus vaktsineeritud inimestele nii hästi külge. Teiseks, kui nakkus siiski läbi murrab, põeb vaktsineeritud inimene haigust kergemalt. Tema võimalus haiglasse sattuda väheneb 2-3 korda. Kui sinna tuleb siiski minna, on ravi kiirem ja kergem.
 • Kaitsed teisi. Mida rohkem inimesi on vaktsineeritud, seda vähem saab koroonaviirus levida ning seda vähem on tõsiseid haigestumisi. End vaktsineerides kaitseme kõige nõrgemaid, kes terviseseisundi tõttu ennast vaktsineerida ei saa. Nemad võivad olla meie vanemad, lapsed, sõbrad, tuttavad või lihtsalt tänaval möödujad.
 • Oled vähem nakkusohtlik. Uuringud on näidatud, et kui vaktsineeritud inimene haigestub, võib temalt leida elujõulist viirust vaid paari päeva jooksul, samas kui vaktsineerimata inimene võib olla nakkusohtlik nädala või isegi mitu. Seega, kui tahame kaitsta ka oma lähedasi, tasub kindlasti olla vaktsineeritud.
 • Reisid vabamalt. Vaktsineeritud inimesed ei pea Eesti riiki sisenedes jääma eneseisolatsiooni vähemalt ühe aasta jooksul alates vaktsiinikuuri läbimisest. COVID-19 haiguse läbipõdenute isolatsioonivabastus kehtib kuus kuud alates tervenemisest.
 • Sa ei pea jääma eneseisolatsiooni. Vaktsineeritud inimesed ei pea lähikontaktsena eneseisolatsiooni jääma, vaid saavad elada oma tavapärast elu.
 • Käid vabalt restoranis, teatris ja trennis. Kui Sul on lõpetatud vaktsineerimiskuur, saad tõendiga teatrisse, kinno, spordiklubidesse, restoranidesse ja mujale, kus kehtivad piirangud.

 On üsna kindel, et COVID-19 ei kao ära, vaid jääb meie sekka ringlema.
Seega vajame me kõik immuunkaitset, mille saab kõige ohutumalt just vaktsineerimise teel.

 

 

Millistest reeglitest tuleb kinni pidada maski kandmisel?

 

Kirurgilise või ka ise tehtud maski kandmine üksinda ei pruugi aidata vähendada maskikandja enda nakatumise riski. Lisaks maski kandmisele on oluline järgida ka teisi ennetavaid meetmeid, nagu põhjalik kätepesu ja käte desinfitseerimine. 

 • Enne maski kätte võtmist tuleb käed hoolikalt puhtastada.
 • Mask peab olema korralikult näo ees - nina kaetud ja servad maksimaalselt kinni.
 • Mask ei tohi olla niiske (niiske mask tuleks vahetada, umbes 2-3 tunni järel).
 • Maski äravõtmisel peab maski panema prügikonteinerisse või pesumasinasse (riidemask) või termostaati dekontaminatsiooniks. Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust tolmnakkusena ja on seega ohtlik ruumis viibijatele.

Oluline on maski paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti. Pärast maski eemaldamist tuleb käed desinfitseerida.

   

  Piiranguid kehtestavad õigusaktid on leitavad kriis.ee veebilehelt.

   

   Mobiilirakendus HOIA 

   

  Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me