Sa oled siin

 TESTIMINE

TAGASI COVID-19 LEHELE »

 

Kuidas, keda ja miks testitakse koroonaviiruse suhtes?

 
 • Perearsti kaudu suunatakse testimisele kõik ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega patsiendid olenemata vanusest, kaasuvatest haigustest ja ravikindlustuse olemasolust, sh patsiendid, kes ei kuulu perearsti nimistusse.
 • Kõik ülemiste hingamisteede viirushaiguse sümptomitega patsiendid (nii perearstiga kui perearstita) võivad pöörduda ka perearsti nõuandeliini 1220 poole (E-P 08.00-22.00, sh riigipühad), kust neid suunatakse vajadusel arsti poolt koroonaviiruse testimisele.
 • COVID-19 riskiriikidest Eestisse saabujatel on võimalik tööle naasmiseks ja liikumisvabaduse piirangu lühendamiseks testida ennast koroonaviiruse suhtes Tallinna lennujaamasTallinna sadamas ja Narva piiripunktis. Maismaad mööda või Paldiski sadama kaudu Eestisse saabujad saavad prooviandmisele aja broneerida testimise kõnekeskusesse numbril 678 0000 (E-R 9-17). 
  Loe täpsemalt »
 • Testimisele on eelistatult soovituslik saabuda isikliku sõiduautoga. Viiruse potentsiaalsed kandjad peaksid vältima ühistransporti ja taksot. Vajadusel võib tulla proovi andma ka jalgsi. Lisainfot testimise kohta leiab veebiehelt koroonatestimine.ee 
 • Patsientide testimine enne eriarstiabi uuringuid, protseduure, operatsioone, hambaravi jne korraldatakse vajadusel patsienti vastu võtva tervishoiuasutuse poolt.
 • Enne hoolekandeasutusse ja õendushaiglasse suunamist saadetakse perearsti kaudu testimisele kõik sümptomiteta isikud
  Kliendid, kes liiguvad ühest hoolekandeasutusest teise, suunatakse testimisele Terviseameti regionaalosakondade kaudu. 
 • Ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega hoolekandeasutuse kliendid suunatakse testimisele kas perearsti või Terviseameti regionaalosakonna kaudu.
 • Hoolekandeasutuste töötajad sh praktikandid ja vabatahtlikud suunatakse enne tööle asumist testimisele Terviseameti regionaalosakondade poolt. Respiratoorsete sümptomitega hoolekandeasutuste töötajad saavad testimisele minna nii perearsti suunamisel kui ka Terviseameti kaudu.
 • Epidemioloogilistel näidustustel korraldavad Terviseameti regionaalosakonnad vajadusel laustestimisi hoolekandeasutustes, ühiselamutes, varjupaikades, töökollektiivides jne.
   

  Sümptomite tekkimine ja testimine

   
  • Kui Sul on avaldunud sümptomid, mis reeglina avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist, siis püsi kodus ja helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
  • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse Sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Jää kõnet ootama või broneeri endale ise aeg e-registratuuri kaudu. Täpsem info allpool » 
   Testimine toimub ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel.
  • Võta kaasa isikut tõendav dokument ja mine õigeks ajaks kokkulepitud kohta! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal ja kohas isikut tõendava dokumendi alusel. Ilma nendeta ei ole mõtet kohale tulla. Testima tasub tulla üksi.
  • Oota vastust! 
   Positiivse proovi andnud inimestele helistatakse kahe tööpäeva jooksul, vastused kantakse ka digilugu.ee keskkonda. Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. 
  • Kui Sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus ja järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi! Tervise halvenemise korral võta uuesti ühendust perearstiga või kutsu kiirabi, helistades numbril 112.
  • COVID-19 kinnitatud haige peab püsima arsti otsusel eneseisolatsioonis.

  Eestis on viirushaiguse COVID-19 tuvastamise võimekus Terviseameti, Tartu Ülikooli kliinikumi, SYNLAB Eesti, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Ida-Viru keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Pärnu haigla ja Kuressaare haigla laborites.

  TESTIMISPUNKTID
  Koroonaviiruse testimise proovivõtukohad leiab siit »

   

  Perearsti saatekirja laekumisel saab endale ise
  koroonaviiruse SARS-CoV-2 proovi aja panna

   

  Selleks saadetakse peale saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saatekirjas olevale telefoninumbrile lühisõnum võimalusega kasutada e-registratuuri koos lingiga. Sõnumi saavad inimesed vanuses 18 ja enam eluaastat. Patsiendil on vajalik end e-registratuuri keskkonnas ID-kaardiga või mobiil-IDga identifitseerida. Nii saavad inimesed endale kiiresti aja broneerida ja ei pea ootama testimiskeskuse kõnet.

  Teenus on vabatahtlik ja täiendav võimalus. Kõikidele, kes e-registratuuri teenust ei soovi kasutada või kelleni SMS tehnilistel põhjustel ei jõua, helistab testimiskeskus saatekirjade laekumise järjekorras. Osaline inimeste poolne e-registratuuri kaudu aja broneerimine lühendab kindlasti ka testimise kõnekeskuse kontakti võtmise aega. Vastused saavad inimesed tavapärasel kujul.

  Küsimuste korral võtke ühendust testimise kõnekeskusega +372 646 4848 (E-R 9-17).

   

  Kui kaua läheb aega koroonaviiruse testitulemuste teadasaamiseks?

   

  Positiivse proovi andnud inimestele helistatakse kindlasti. Tulenevalt suurest töökoormusest võtab testide tegemine ja tulemustest teavitamine aega, kuid enamasti on tulemused teada kahe tööpäeva jooksul.

  Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. Digilugu.ee lehele saab siseneda kasutades ID-kaarti, Mobiil-IDd või Smart-IDd.

   

  Kust ma saan tõendi, et olen haiguse läbipõdenud?

   
  • Patsiendiportaalis on olemas koroonaviiruse testimise saatekirjade vastuste dokumendid, mida on võimalik välja printida.

   Patsiendiportaalist saatekirja vastuste näidised:
  • Kui Sinu koroonaviiruse SARS‑CoV‑2 testimise analüüs on teostatud SYNLAB Eesti laboris, siis on võimalik tasuta sertifikaat genereerida TESTI mobiilirakenduse kaudu. Rakendus võimaldab vaadata koroonaviiruse testide tulemusi, jagada enda tulemust PDF formaadis ja genereerida ise vastusest sertifikaat. TESTI mobiilirakenduse saad allalaadida veebiaadressilt https://api.testi.me/install.
   

  Reisilt naastes testimine

   

  COVID-19 riskiriikidest lähte või transiitriigina Eestisse saabujatel on võimalik tööle naasmiseks ja liikumisvabaduse piirangu lühendamiseks testida ennast koroonaviiruse suhtes vastavalt saabumise viisile:

  • Laevaga – Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal
  • Lennukiga – Tallinna Lennujaamas Confido meedikute abil ajutises testimispunktis
  • Narva kaudu – Narva piiritsoonis piiripunkti siseruumis (testi saab teha ööpäevaringselt)
  • Rongiga, laevaga Paldiskisse vm transpordivahendiga maismaad pidi – avalikus testimispunktis eelbroneeringu alusel. Aja broneerimiseks tuleb helistada avaliku testimise kõnekeskusesse piiriületajate numbril 678 0000 (E-R 9-17). Kuna Eestis testitakse esmases järjekorras sümptomitega inimesi, võivad järjekorrad olla mõnikord 1-3 päeva, on mõistlik aeg ette broneerida, kui on teada saabumise päev. Endale sobivaima avaliku testimispunkti võib leida SIIT.

  Testimine on vabatahtlik. Riskiriikidest lähte või transiitriigina saabuvad Eesti elanikud saavad tasuta testida ühe järgneva isikut tõendava dokumendi alusel: Eesti kodaniku või välismaalase pass, Eesti ID-kaart või elamisloa kaart. Välismaalastele on test tasuline (52 €) ja selle eest saab kohapeal tasuda kaardimaksega. Sadamas ja lennujaamas testitakse inimesi elavas järjekorras, kus testimispunktid on avatud vastavalt laevade ja lennukite saabumisele, vahepealsel ajal suletud.

  Kes saabuvad riskiriigist maismaad pidi, saavad esimesele prooviandmisele aja broneerida avaliku testimise kõnekeskusesse numbril 678 0000 (E-R 9-17). Informatsiooni testimise kohta leiab veebiaadressilt www.koroonatestimine.ee/patsiendile/reisilt-naasmine.

  Proovi saab anda üle Eesti avalikes testimiskohtades Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Viljandis, Paides, Rakveres, Võrus, Valgas, Raplas, Kuressaares ja Kärdlas.

  Teist proovi saab anda ainult eelbroneeritud ajal avalike testimise punktides Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Viljandis, Paides, Rakveres, Võrus, Valgas, Raplas, Kuressaares ja Kärdlas. Täpsem info on leitav aadressil www.koroonatestimine.ee/testimispunktid

  Testimist viib terviseametiga sõlmitud lepingu alusel läbi avaliku testimise organisatsioon, kelle võetud proove analüüsib SYNLABi Tallinna labor.

  Testi tulemuse teada saamiseni peab inimene järgima liikumisvabaduse piirangut. Negatiivsetest tulemustest teavitatakse testitavat tekstisõnumi teel, positiivsete puhul helistatakse. Tulemus on nähtav ka terviseinfosüsteemis digilugu.ee ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-IDga sisenedes.

  Kui riiki saabumisel või 72 h enne Eestisse saabumist on tehtud esimene PCR koroonatest ning selle tulemus on negatiivne, tuleb 6 esimest päeva olla piiratud eneseisolatsioonis ehk käia tohib küll tööl, et täita edasilükkamatuid ja vältimatult vajalikke töökohustusi tööandja otsusel ja elukoha lähedal poes, kuid vältida tuleb mittevajalikke kontakte. Ka tööl viibides tuleks teistega distantsi hoida, kanda vajadusel maski jne.

  Mitte varem, kui 6 päeva pärast esimese testi tulemuse saamist tuleb teha teine PCR test ning kui ka see on negatiivne, saab jätkata tavapärast elu. See tähendab, et inimesele ei rakendu pärast kahte negatiivset testi 10-päevane liikumisvabaduse piirang, mis kehtib kõigile neile riskiriikidest tulijatele, kes kahte testi ei tee.
  NB! Lugeda tuleb selliselt, et testi tegemise päev on 0-päev ehk esmaspäeval testi teinud isik saab teise testi teha mitte varem kui pühapäeval.

  Kahe testi vahelisel perioodil peab järgima liikumisvabaduse piirangut. Varem kui kuue päeva pärast tehtud teine test ei lühenda eneseisolatsiooni.

  Teabe riikide ja liikumispiirangute kohta leiab välisministeeriumi veebilehelt »
  Riskiriikide nimekirja uuendab Välisministeerium igal reedel ja need hakkavad kehtima uue nädala esmaspäevast. 

   

  Kus ja kuidas tuleb reisilt tulles teha teine test 
  (kuus päeva pärast esimese testitulemuse teadasaamist)? 

   
   • Eesti kodaniku või välismaalase passi, Eesti ID-kaarti või elamisloa kaarti omavate isikute kordustestimise osas, kes on Eestisse saabudes andnud esimese proovi Eestis, võtab testimise kõnekeskus ise aja pakkumiseks ühendust. Teine test on tasuta, kui Eestisse saabumisel oli naasmise lähte- või transiitriik riskiriik (ehk nö punane Välisministeeriumi lehel).

   • Eesti kodaniku või välismaalase passi, Eesti ID-kaarti või elamisloa kaarti omavate isikute kordustestimise osas, kes on vahetult enne Eestisse saabumist andnud esimese proovi välisriigis, tuleb teiseks testiks ise aeg broneerida. Selleks on vaja helistada avaliku testimise kõnekeskuse piiriületajate numbril 678 0000 (E-R 9-17). Soovituslik on helistada paar päeva varem, kuid aeg tuleks kirja panna mitte varem kui 6. päevaks.

   • Väliskodanik, kes andis esimese proovi vahetult enne Eestisse saabumist välisriigis või Eesti piiril tasulisena, peab teiseks testiks endale aja broneerima tasulise koroonatesti tegija juures. Kontaktid on leitavad SIIT. Soovituslik on helistada paar päeva varem (kuna testimisele võib olla järjekord), kuid aeg tuleks kirja panna mitte varem kui 6. päevaks.

    

   Liikumisvabaduse piirangu erandid

    

   Erandiks on, kui inimene saabub Lätist, Leedust või Soomest töö, õppimise, tervise, perekondlikul põhjusel. Sel juhul ei pea jääma eneseisolatsiooni. Kui inimesel on tehtud PCR test mitte hiljem kui 72h Eestisse saabumisest, aga reisib muul põhjusel Balti-Soome riikidest, siis ei pea samuti jääma eneseisolatsiooni.

    

    Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud 

     

    Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub nimistusse või ei. Tegemist on vältimatu abiga, mida peab andma iga perearst.

    ☎️ Tervist puudutavate küsimuste korral helista perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt). 
    Liinil nõustatakse patsiente ööpäevaringselt.

     

    Korduma kippuvad küsimused leiab siit »