Sa oled siin

 TESTIMINE

TAGASI COVID-19 LEHELE »

 

Kuidas, keda ja miks testitakse koroonaviiruse suhtes?

 
 • Perearsti kaudu suunatakse testimisele kõik ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega patsiendid olenemata vanusest, kaasuvatest haigustest ja ravikindlustuse olemasolust, sh patsiendid, kes ei kuulu perearsti nimistusse.
 • Nädalavahetustel ja riiklikel pühadel ajavahemikul kell 8:00–17:00 pöörduvad kõik ülemiste hingamisteede viirushaiguse sümptomitega patsiendid (nii perearstiga kui perearstita) perearsti nõuandeliini 1220 poole ning suunatakse vajadusel arsti poolt COVID-19 testimisele.
 • COVID-19 riskiriikidest Eestisse saabujatel on võimalik tööle naasmiseks ja liikumisvabaduse piirangu lühendamiseks testida ennast koroonaviiruse suhtes Tallinna Lennujaamas ja Tallinna Sadamas. Maismaad mööda või Paldiski sadama kaudu Eestisse saabujad saavad prooviandmisele aja broneerida testimise kõnekeskusesse numbril 678 0000 (E-R 9-17). 
  Loe täpsemalt »
 • Patsientide testimine enne eriarstiabi uuringuid, protseduure, operatsioone, hambaravi jne korraldatakse vajadusel patsienti vastu võtva tervishoiuasutuse poolt.
 • Enne hoolekandeasutusse ja õendushaiglasse suunamist saadetakse perearsti kaudu testimisele kõik sümptomiteta isikud
  Kliendid, kes liiguvad ühest hoolekandeasutusest teise, suunatakse testimisele Terviseameti regionaalosakondade kaudu. 
 • Ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega hoolekandeasutuse kliendid suunatakse testimisele kas perearsti või Terviseameti regionaalosakonna kaudu.
 • Hoolekandeasutuste töötajad sh praktikandid ja vabatahtlikud suunatakse enne tööle asumist testimisele Terviseameti regionaalosakondade poolt. Respiratoorsete sümptomitega hoolekandeasutuste töötajad saavad testimisele minna nii perearsti suunamisel kui ka Terviseameti kaudu.
 • Epidemioloogilistel näidustustel korraldavad Terviseameti regionaalosakonnad vajadusel laustestimisi hoolekandeasutustes, ühiselamutes, varjupaikades, töökollektiivides jne.
   

  Sümptomite tekkimine ja testimine

   
  • Kui Sul on avaldunud sümptomid, mis reeglina avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist, siis püsi kodus ja helista oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
  • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse Sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Jää kõnet ootama või broneeri endale ise aeg e-registratuuri kaudu. Täpsem info allpool » 
   Testimine toimub ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel.
  • Võta kaasa isikut tõendav dokument ja mine õigeks ajaks kokkulepitud kohta! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal ja kohas isikut tõendava dokumendi alusel. Ilma nendeta ei ole mõtet kohale tulla. Testima tasub tulla üksi.
  • Oota vastust! 
   Positiivse proovi andnud inimestele helistatakse kahe tööpäeva jooksul, vastused kantakse ka digilugu.ee keskkonda. Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. 
  • Kui Sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus ja järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi! Tervise halvenemise korral võta uuesti ühendust perearstiga või kutsu kiirabi, helistades numbril 112.
  • COVID-19 kinnitatud haige peab püsima arsti otsusel eneseisolatsioonis.

  Eestis on viirushaiguse COVID-19 tuvastamise võimekus Terviseameti, Tartu Ülikooli kliinikumi, Synlabi, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Ida-Viru keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Pärnu haigla ja Kuressaare haigla laborites.

  TESTIMISPUNKTID
  Koroonaviiruse testimise proovivõtukohad leiab siit »

   

  Perearsti saatekirja laekumisel saab endale ise
  koroonaviiruse SARS-CoV-2 proovi aja panna

   

  Selleks saadetakse peale saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saatekirjas olevale telefoninumbrile lühisõnum võimalusega kasutada e-registratuuri koos lingiga. Sõnumi saavad inimesed vanuses 18 ja enam eluaastat. Patsiendil on vajalik end e-registratuuri keskkonnas ID-kaardiga või mobiil-IDga identifitseerida. Nii saavad inimesed endale kiiresti aja broneerida ja ei pea ootama testimiskeskuse kõnet.

  Teenus on vabatahtlik ja täiendav võimalus. Kõikidele, kes e-registratuuri teenust ei soovi kasutada või kelleni SMS tehnilistel põhjustel ei jõua, helistab testimiskeskus saatekirjade laekumise järjekorras. Osaline inimeste poolne e-registratuuri kaudu aja broneerimine lühendab kindlasti ka testimise kõnekeskuse kontakti võtmise aega. Vastused saavad inimesed tavapärasel kujul.

  Küsimuste korral võtke ühendust testimise kõnekeskuselega 646 4848 (E-R 9-17) või saatke e-kiri klienditugi@synlab.ee.

   

  Kui kaua läheb aega koroonaviiruse testitulemuste teadasaamiseks?

   

  Positiivse proovi andnud inimestele helistatakse kindlasti. Tulenevalt suurest töökoormusest võtab testide tegemine ja tulemustest teavitamine aega, kuid enamasti on tulemused teada kahe tööpäeva jooksul.

  Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. Digilugu.ee lehele saab siseneda kasutades ID-kaarti või Mobiil-IDd.

   

  Reisilt naastes testimine

   

  COVID-19 riskiriikidest Eestisse naasjad saavad isolatsioonikohustuse lühendamiseks ning tööle naasmiseks lasta end koroonaviiruse suhtes Tallinna lennujaamas ja sadamas testida.

  Eesti elanikele on testimine vabatahtlik ja tasuta, välismaalastele on test tasuline (67€) saavad kohapeal tasuda kaardimaksega.

  Testi saab teha Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal ning Tallinna lennujaamas Condifo Meditsiinikeskuses saatekirja alusel. Saatekiri vormistatakse inimesele kohapeal, selleks küsitakse naasmise lähteriiki ja aega. Saatekirja vormistamine ja proovi võtmine võtab aega umbes 5 minutit, sadamas ja lennujaamas testitakse inimesi elavas järjekorras. Testimispunktid on avatud vastavalt laevade ja lennukite saabumisele, vahepealsel ajal suletud.

  Kes saabuvad riskiriigist maismaad pidi, saavad esimesele prooviandmisele aja broneerida avaliku testimise kõnekeskusesse numbril 678 0000 (E-R 9-17). Informatsiooni testimise kohta leiab veebiaadressilt www.koroonatestimine.ee/patsiendile/reisilt-naasmine.

  Eestis testitakse esmases järjekorras sümptomitega inimesi. Seetõttu on järjekorrad 1-2 päeva, mistõttu on Eestisse saabumise aja teadmisel soovituslik aeg testimisele ette broneerida.

  Proovi saab anda üle Eesti avalikes testimiskohtades Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Viljandis, Paides, Rakveres, Kuressaares, Võrus ja Kärdlas.

  Teist proovi saab anda ainult eelbroneeritud ajal avalike testimise punktides Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Viljandis, Paides, Rakveres, Võrus, Kuressaares ja Kärdlas.

  Testimist viib terviseametiga sõlmitud lepingu alusel läbi avaliku testimise organisatsioon, kelle võetud proove analüüsib SYNLABi Tallinna labor.

  Testi tulemuse teadasaamiseni peab inimene viibima täielikus eneseisolatsioonis. Negatiivsetest tulemustest teavitatakse testijat tekstisõnumi teel, positiivsete osas helistatakse, tulemus on nähtav ka terviseinfosüsteemis digilugu.ee ID-kaardiga sisenedes. Negatiivse testitulemuse korral tuleb seitse esimest päeva olla piiratud eneseisolatsioonis ehk käia tohib küll tööl ja näiteks poes, kuid vältida tuleb mittevajalikke kontakte. Ka tööl viibides tuleks teistega distantsi hoida.

  Mitte varem kui 7 päeva pärast esimese testi tulemuse saamist tuleb teha teine test ning kui ka see on negatiivne, saab jätkata tavapärast elu. See tähendab, et inimesele ei rakendu pärast kahte negatiivset testi 14-päevane eneseisolatsioon, mis kehtib kõigile neile riskiriikidest tulijatele, kes testi ei tee. Teise testi aja kokkuleppimiseks helistatakse avaliku testimise kõnekeskusest testijale.

  Alates esmaspäevast, 26. oktoobrist loetakse riskiriigiks riiki, kus koroonaviirusesse nakatumine on 37,9 haigusjuhtu 100 000 inimese kohta või kõrgem.

  Riskiriikide nimekirja uuendab Välisministeerium igal reedel ja need hakkavad kehtima uue nädala esmaspäevast. 

  Teabe riikide ja liikumispiirangute kohta leiab välisministeeriumi veebilehelt »

   

  Kus ja kuidas tuleb reisilt tulles teha teine test? 

   
   • Teise testi võivad teha isikud, kes soovivad lühendada 14-päevast liikumisvabaduse piirangut. Kordustest on Eesti elanikele tasuta.
   • Kordustest tuleb teha mitte varem kui eelmise testi tulemuste teadasaamisele järgneval seitsmendal päeval.

   • Tasuta testimiseks tuleb broneerida aeg telefonil 678 0000 (E-R 9-17).

   • Tasulist testi võib teha kõikide teenuseosutajate juures, kes seda võimalust pakuvad.

   • Kolmandatest riikidest saabuvad inimesed peavad Eestisse esmakordselt tööle või õppima saabudes viibima 14 päeva isolatsioonis ja tegema kokku 2 testi (üks tulles, teine pärast 14. päeva), alles seejärel saavad nad minna tööle või õppima.
    

    Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud 

     

    Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub nimistusse või ei. Tegemist on vältimatu abiga, mida peab andma iga perearst.

    ☎️ Tervist puudutavate küsimuste korral helista perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt). 
    Liinil nõustatakse patsiente ööpäevaringselt.

     

    Korduma kippuvad küsimused testimise kohta leiab siit »