Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

 

 TAGASI COVID-19 LEHELE »

Testimine koroonaviiruse suhtes

Alates 31. oktoobrist 2022 muudab Terviseamet PCR testimise korda SARS-CoV-2 tuvastamisel. 

Alates 31. oktoobrist 2022 ei saa: 

  • perearst suunata tasuta PCR tesimisele riskirühma kuuluvaid inimesi (patsient on üle 60-aastane ja teatud krooniliste haigustega patsiente);
  • tellida tasuta PCR laustestimisi hoolekandeasutustes. 

Haiguse diagnoosimiseks saab jätkuvalt kasutada järgmiseid meetodeid ja võimalusi:

  • SARS-CoV-2 antigeeni määramiseks mõeldud kiirtestid professionaalseks kasutamiseks. Proovid võtab tervishoiutöötaja.
  • SARS-CoV-2 antigeeni määramiseks mõeldud kiirtestid tavainimeste enesetestimiseks. Proovid võtavad patsiendid ja teavitavad sellest perearste. 

Antigeeni kiirtesti kasutamisel tuleb arvesse võtta, et antigeeni kiirtest on kõige usaldusväärsem haiguse alguses, mil organismis on viiruskoormus kõige kõrgem 1.-5. sümptomite tekke päeval. Test on vähem tundlikum madala viiruskoormuse korral - enne sümptomite algust ja haiguse lõpus.

Soovitav on kasutada Euroopa Liidu liikmesriikides kindlaks määratud tõepärase tulemusega (verifitseeritud) professionaalseks kasutamiseks mõeldud antigeeni kiirteste. Usaldusväärsete testide loetelu leiab Euroopa Komisjoni kodulehelt.

Huvi korral on inimestel võimalik SARS-CoV-2 PCR-testimist teha, tasudes selle teenuse eest ise. 

Sümptomite tekkimine

  • Kui Sul on sümptomid, mis on iseloomulikud ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, lihas-ja liigesvalu, peavalu, köha, nohu jt), siis püsi kodus ja helista oma perearstile või perearstinõuandeliinile 1220! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud 

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega, kes nõustab ning hindab testimise vajadust. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub nimistusse või ei. Tegemist on vältimatu abiga, mida peab andma iga perearst.

☎️ Tervist puudutavate küsimuste korral helista perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt). 
Liinil nõustatakse patsiente ööpäevaringselt.

Digitaalne COVID tõend

Euroopa Liidus kehtivat läbipõdemise tõendit saab patsient ise luua tervishoiuteenuse osutaja tehtud ja TIS-is dokumenteeritud antigeeni testi.

NB! Kui patsient teeb ise endale antigeeni kiirtesti, siis Euroopa Liidu digitaalset COVID tõendit haiguse läbipõdemise kohta luua ei ole võimalik!