UFI-kood kemikaalidel võimaldab õnnetuse korral saada kiiret abi
Uus kemikaalide märgistuselement UFI-kood võimaldab tuvastada tootes sisalduvad kemikaalid. Element võimaldab õnnetusjuhtumi korral edastada kannatanule kiirelt käitumis- ja ravijuhised, lähtudes vastava kemikaali koostisest ja omadustest.
Igapäevaselt on kodudes kasutusel erinevad kemikaalid: pesu- ja puhastusvahendid, putukamürgid, liimid, värvid ja palju muud. Nendest osa on tervisele suuremal või vähemal määral ohtlikud. Inimesele võivad ohtu kujutada ka elektrooniliste sigarettide täitevedelikud ja nikotiinipadjad.
Kemikaalide pakenditele lisatakse numbrite ning tähtede kombinatsioon UFI-kood. Tegemist on uue märgistuselemendiga ehk unikaalne koostise tähis (unique formula identifier).
UFI-kood on kasutusele võetud selleks, et luua ühene seos turul oleva ohtliku kemikaali ja patsientide raviks kättesaadava teabe vahel.
Kemikaali kasutamisega seotud õnnetusjuhtumi korral tuleb helistada mürgistusteabekeskuse numbril 16662 ning edastada UFI-kood konsultandile. See võimaldab leida andmebaasist infot konkreetse kemikaali kohta ja anda kiirelt käitumis-ja ravijuhised lähtuvalt kemikaali koostisest ja omadustest.
Ostes juba praegu tarbekeemiat, tasub otsida pakendilt UFI-koodi, et ennast uue märgistuselemendiga kurssi viia.
Alates 2025. aasta 1. jaanuarist peab kood olema kõigil müügil olevate ohtlike kemikaalide pakenditel.
Veel uudiseid samal teemal
Terviseamet annab nõu: mida pidada silmas lapsele jõulukingitusi valides
Peagi on käes jõulud ja on viimane aeg otsida lähedastele kinke. Nii mõnigi laps soovib endale jõuluvanalt või päkapikkudelt mänguasju, mida valides tuleb tähelepanu pöörata sellele, et see oleks lapsele ohutu.
Mis on asbest: kuidas seda kasutatakse ja miks on see ohtlik?
Asbest on looduses esinev mineraal, mille kiududest võivad eralduda peenikesed vastupidavad niidid.