Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseameti uuenenud COVID-19 seire keskendub valimipõhisele testimisele

Terviseamet korraldab ümber senised COVID-19 seire põhimõtted ning laialdane PCR-testimise periood saab Eestis läbi.

Kui koroonapandeemia alguses saadeti PCR-testi tegema kõik COVID-19 nakkuskahtlusega inimesed, siis alates kevadest keskendusid perearstid üksnes riskirühmadele ja eakatele. 31. oktoobrist lõpeb perearsti saatekirjaga Terviseameti poolt rahastatud PCR-testimine ka eakate ning riskirühmade jaoks. SARS-CoV-2 PCR testimine jätkub edaspidi haiglates, aga mujal testimiseks on hetkel piisav teha antigeeni kiirtest.

„Üldelanikkonna laialdase testimise lõpetas Terviseamet juba aprillis. Vanemaealiste ja riskirühma inimeste jätkuv PCR-testimine oli vajalik, et prognoosida tervishoiusüsteemi koormust ja vajadusel luua täiendavaid COVID-19 voodikohti. Täna rakendab Terviseamet ohuprognooside tegemiseks aga teisi võimalusi ja vajadus riskirühmade masstestimise järele on kadunud,“ selgitas Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.

Koroonaviiruse leviku osas hinnangu saamiseks rakendatakse edaspidi sentinel-seiret ehk valimipõhist testimist perearstide kaudu. Hetkel on integreeritud sentinel-seirega kaetud üle 117 000 inimese ehk umbes 8,8% elanikkonnast, mis annab esindusliku ülevaate nii laste kui ka täiskasvanute haigestumistest Eestis.

Sentinel-seirele lisandub reoveeseire, ringlevate SARS-CoV-2 alamtüvede seire ja haiglates toimuv testimine, mis on Terviseameti hinnangul hetkel piisav, et anda Eesti COVID-19 olukorra kohta hinnangut. Lisakindlust annab Tartu Ülikooli seireuuring, mis kestab 2023. aasta jaanuarini. „Sellest tulenevalt ei pea Terviseamet enam vajalikuks riskirühmade sihistatud testimist esmatasandi poolt, sest seiresüsteem toimib sellele vaatamata ja see võimaldab riigi eelarvest eraldatud vahendeid märgatavalt kokku hoida. Küll aga ootab Terviseamet veelgi enam perearste sentinel-seirega ühinema,“ rääkis Härma.

PCR-testimise eest, mis on vajalik haiguse diagnoosimisel raviotsuste tegemiseks, näiteks ravimi väljakirjutamisel või muudel meditsiinilistel põhjustel, tasub edaspidi Tervisekassa.

Kõigil on jätkuvalt võimalik ennast testida tasulistes PCR-testimispunktides, mille asukohad on leitavad veebilehelt koroonatestimine.ee 

Veel uudiseid samal teemal

02.03.2023

Nädala jooksul lisandus 335 gripiviiruse ja 954 COVID-19 juhtu

8. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 2498 inimest, 40% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 335 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 954.

29.12.2022

Nädala jooksul lisandus 1333 gripiviiruse ja 2582 COVID-19 juhtu

51. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 5193 inimest, 37,2% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 1333 gripijuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 2582.