Sa oled siin

Terviseamet on sel aastal perearsti valimisel ja vahetamisel nõustanud ligi 5000 inimest

Terviseamet lähtub inimest nõustades alati põhimõttest, et esimesena tuleb pakkuda teeninduspiirkonna nimistut, kus on rohkem vabu kohti

Sel aastal on perearsti vahetamise ja valimise teemal terviseameti poole pöördunud ligi 5000 inimest, patsiendi nimistusse määramist on terviseamet teinud kolmel korral.

Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna analüütik Maria Filina-Kossatšova sõnul tekib vajadus perearsti valida näiteks Eestis viibivatel välismaalastel, perearsti soovitakse vahetada aga elukoha muutumisel. „Muredest võiks esile tõsta nii seda, et mõned perearstid keelduvad inimesi vabade kohtade puhul nimistusse võtmast kui seda, et patsiendil on raske oma perearsti kätte saada  - näiteks tegelikkuses teenindab patsiente alati mitte perearst, vaid pereõde,“ ütles Maria Filina-Kossatšova, kelle sõnul üritatakse sellisel juhul leida nii pöördujale kui perearstile sobilik lahendus. „Oleme sel aastal nimistusse määranud vaid kolm inimest. Ülejäänud juhtudel oleme reeglina leidnud mõlemale poolele sobiliku lahenduse.“

Terviseamet lähtub inimest nõustades alati põhimõttest, et esimesena tuleb pakkuda teeninduspiirkonna nimistut, kus on rohkem vabu kohti. „Samas on inimesel täna õigus ise otsustada ja valida, keda ta enda arstiks soovib. Kui  nimistus on vabu kohti ja isik elab teeninduspiirkonnas, on tal seaduse järgi õigus sinna ka saada. Seega, kui tahame olukorra muutust, peame vaatama üle kehtivad seadused ja määrused, “ ütles Merike Jürilo, terviseameti peadirektor. „Siinkohal kehtib tõdemus, et arsti ja patsiendi suhe peab olema usalduslik. Kui arst inimest enda nimistusse ei taha, loobub inimene ka ise sinna pürgimast.“

Eestis on kokku ligi 800 perearsti nimistut, millest ligi 280 asub Tallinnas. Ainult 33 nimistul Tallinnas on teeninduspiirkonnaks terve Tallinn. Nimistu suurus on 1200-2000 inimest, abiarsti olemasolul ka 2001-2400. Konkursse perearstide leidmiseks korraldab terviseamet, samuti tegeleb terviseamet konkursi luhtumisel ajutise asendaja otsimisega ja inimeste nõustamisega. Hetkel on enam kui 40 Eesti nimistul ajutine asendaja. Perearstide rahastamist korraldab haigekassa riiklike põhimõtete alusel. 

Veel uudiseid samal teemal

12.01.2020

Perearstid teevad Haapsalus pilootprojekti raames videokonsultatsioone

Haapsalu linna perearsti nimistusse kuuluvaid inimesi hakkas aasta algusest terviseameti pilootprojekti raames teenindama perearst Madis Tiigile kuuluv Terviseagentuur OÜ, kelle arstid suhtlevad patsientidega nii tavapärase vastuvõtu kui videokonsultatsioonide abil.

Seoses üha kasvava iluteenuste turu ning ebakvaliteetsete teenuste kasvu riskiga tegi terviseamet sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta iluteenuste osutamine majandustegevuse registris teavitamiskohustusega tegevuseks.
10.01.2020

Terviseamet soovib iluteenuste turust paremat ülevaadet

Seoses üha kasvava iluteenuste turu ning ebakvaliteetsete teenuste kasvu riskiga tegi terviseamet sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta iluteenuste osutamine majandustegevuse registris teavitamiskohustusega tegevuseks.