Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet: kriisi ajal omandatud harjumused peavad jääma

Foto: Terviseamet
Kätehügieenil on koroonaviiruse leviku takistamisel oluline roll

Terviseamet tuletab meelde, et hoolimata eriolukorra lõppemisest tuleb haigust COVID-19 põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 leviku vältimiseks endiselt nii hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda kui kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul on koroonaviirusesse haigestumus Eestis hetkel küll madal, kuid ka eriolukorra tingimustes pole viiruse levik täielikult peatunud.

„Eriolukorra peamine mõte tervishoiu seisukohast oli hoida haigestumine tasemel, mis ei halva meie haiglate ja kiirabi tööd,“ ütles Merike Jürilo, kelle sõnul terviseameti seatud eesmärk ka täideti. „Samas peame mõistma, et ega koroonaviirus õiguskorrast suurt midagi ei tea ning jätkab võimalusel hoogsalt levimist. Seega peab haigena kodus püsimine, hea kätehügieen ja viisakas distantsi hoidmine teiste inimestega peab saama ühiskonnas tavapäraseks käitumisviisiks.“

Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt tervele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui 2 meetrit.

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Jürilo sõnul jätkab terviseamet kindlasti vähemalt juuni alguseni koostööd terviseameti kriisistaabi meditsiinijuhtide doktor Arkadi Popovi ja kolonel-leitnant doktor Ahti Varblasega, samuti jätkub terviseameti tihe koostöö teadlastega. „Terviseamet hindab ja tänab nii vastutundikult käituvaid kodanikke kui meie koostööpartnereid, kes meid võitluses COVIDiga toetanud on,“ ütles Jürilo, kelle sõnul valmistub terviseamet hetkel sügiseks ja koroonaviiruse võimalikuks uueks laialdaseks levikuks. „Sügisel oleme viiruse hingeelu suhtes kindlasti nii Euroopas kui Eestis targemad kui olime selle aasta kevadel. Loodan siiralt, et inimeste kriisi ajal omandatud harjumused nakkusohutuse ja hügieeni osas on tulnud selleks, et jääda.“

Terviseametit on kriisi lahendamisel muuhulgas toetanud sotsiaal- ja kaitseministeeriumi teenistujad, kaitsevägi, Kaitseliit, naiskodukaitse, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, riigikantselei, sisekaitseakadeemia, haiglad ja kiirabiteenuse osutajad, meditsiinistaabid, perearstid ja -õed, infektsioonhaiguste selts, viroloogiaprofessorid Tartu ülikoolist, sotsiaalkindlustusamet, haigekassa, omavalitsused, SYNLAB Eesti OÜ, AS Medicum, Adovici OÜ, perearsti nõuandetelefon 1220 ja kriisiinfotelefon 1247.

Ürituste planeerimisel ja riskide hindamisel soovitab terviseamet lähtuda mai- ja juunikuuks mõeldud riskimaatriksist: https://www.terviseamet.ee/et/terviseameti-riskihinnangud-covid-19-piirangute-leevendamise-tingimustes

Lisaks loe ka: https://www.kriis.ee/et/uudised/eriteade-valitsus-kinnitas-parast-eriolukorda-edasi-kehtivad-piirangud-ja-leevendused

Veel uudiseid samal teemal

17.10.2021

Sümptomaatilise COVID-19 tõttu vajab haiglaravi 288 inimest

17. oktoobri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 288 inimest. Kokku on haiglas 379 koroonaviirusega nakatunud patsienti, kellest on vaktsineerimata 240 ehk 63,3% ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 139 ehk 36,7%.

16.10.2021

Sümptomaatilise COVID-19 tõttu vajab haiglaravi 278 inimest

16. oktoobri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 278 inimest. Kokku on haiglas 363 koroonaviirusega nakatunud patsienti, kellest on vaktsineerimata 227 ehk 62,5% ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 136 ehk 37,5%.