Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet ja Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts kummutavad vaktsineerimis-alaseid müüte

„Internetifoorumites ja perekoolides on hakanud levima erinevad vaktsineerimisalased müüdid ja kuulujutud, mis mõjuvad eksitavalt. Kui isegi väike hulk inimesi jätab end ja oma lapsi nende mõjul oluliste haiguste vastu vaktsineerimata, võib see kaasa tuua ohtlike haiguste uue leviku Eestis,“ kommenteeris initsiatiivi vajalikkust Terviseameti peadirektor Tiiu Aro. „Seepärast on meil heameel, et Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts on probleemi tõsidusest aru saanud ja valmis vabatahtlikult appi tulema.“ 

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi asepresident välissuhete alal Rainer Ratnik ütles, et üliõpilased on kursis internetis levivate vaktsineerimise teemaliste müütidega. „Inimestele tuleb vastukaaluks pakkuda faktipõhist, tegelikkust peegeldavat informatsiooni, et ennetada neile endile ohtlikuks kujuneda võivat tervisekäitumist,“ ütles Ratnik. Tema sõnul  on see koostööprojekt arstiteadusüliõpilastele heaks võimaluseks õppida omandatud teadmiste selgitamist tavainimesele arusaadavas keeles. „Läbi sotsiaalsetes võrgustikes toimuvate debattide saame ehk paremini aru ka meie tulevastesse patsientidesse süstitud muredest ja hirmudest,“ lisas Ratnik.  

Koostööprotokollist tulenevalt on kokkulepitud, et internetifoorumites kommentaare andes arstiteaduskonna tudengid esmalt esitlevad end ja lisavad, et osalevad Terviseameti vaktsineerimisalases teavitustöös. Küsimustele vastates või levitatavatele müütidele reageerides ei ole eesmärgiks infosõja korraldamine ega väitluses peale jäämine, vaid   viisakalt ning  konstruktiivselt teaduslikult tõestatud argumentide esitamine.  

Vastamisel lähtuvad tudengid ennekõike Terviseameti kodulehel olevast vaktsineerimisalasest infost ja vajadusel küsivad lisa spetsialistidelt.

EAÜS-i vabatahtlikud ei hakka foorumites andma vaktsineerimisalast meditsiinilist konsultatsiooni. Meditsiinilise konsultatsiooni saamiseks juhatatakse foorumi külastaja kas oma perearsti või vaktsineerimist teostanud tervishoiutöötaja poole.  

Täna allkirjastatud koostööprotokoll on osa Terviseameti poolt aasta alguses käivitatud elanike teadlikkuse tõstmise programmist, mis seisneb erinevate vaktsineerimisteemaliste müütide ümberlükkamises tervishoiuspetsialistide poolt nii internetis, televisioonis kui ka teistes meediakanalites.