Sa oled siin

Terviseamet hoiatab libatoodete ja valeväiteid sisaldavate reklaamide eest

Näide eksitavast reklaamist: pildil on näha nii ebareaalselt suur allahindlus kui ka lubadus kõik tervisehädad lühikese ajaga kaotada.
Näide eksitavast reklaamist: pildil on näha nii ebareaalselt suur allahindlus kui ka lubadus kõik tervisehädad lühikese ajaga kaotada.

Terviseamet kutsub inimesi kriitiliselt suhtuma reklaamidesse, kus tootja nimi pole selgelt arusaadav või kus seadme või preparaadi toime kirjeldamiseks kasutatakse keerulisi valeväiteid.

Kindlasti soovitab terviseamet hoiduda pureactivi.com-domeeni kaudu reklaamitavatest libatoodetest, mille alla kuuluvad muuhulgas nii väidetavalt silmalaugusid korrigeeriv kreem, organismi detoksikatsiooni plaaster, seenevastane vahend, magnettald kui potentsi tõstev preparaat. Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepa sõnul asub pureactivi.com reklaami tellija väljaspool Euroopa Liitu, mistõttu on nende tegevuse suhtes pretensioone keeruline esitada nii heausksel ostjal kui tema õiguste eest seisval tarbija- või terviseametil. Küll aga saab vastutusele võtta Eestis asuva reklaami levitaja. „Kui pureactivi.com tooteid reklaamib mõni Eestis registreeritud ettevõte, võib teda eksitava reklaami levitamise eest vastutusele võtta,“ ütles Ratassepp. 

Samuti kasutavad mõned ettevõtted oma toodete usaldusväärsuse tõstmiseks keerulise ülesehituse ja terminoloogiaga tekste, millel puudub igasugune teaduslik alus. Näiteks pakub üks kosmeetikafirma oma kodulehel toodet, mis sisaldavat „madala molekulmassiga orgaanilist plaatina“. Tagne Ratassepa sõnul on ettevõte valesti kasutanud keemiaalaseid mõisteid, sest sellist nähtust nagu orgaaniline plaatina ei eksisteeri. Plaatina võib esineda küll orgaanilistes kompleksühendites, kuid sellest hoolimata on plaatina puhul tegemist väärismetalliga, mitte süsinikuahelaid sisaldava keemilise ühendiga. „Samuti on väär väita, et madala molekulmassiga plaatina neutraliseerib vabade radikaalide hävitavat toimet.“

Vastavalt reklaamiseadusele on eksitav reklaam keelatud. Eksitavaks loetakse reklaami eelkõige siis, kui see annab eksitavat teavet muuhulgas koostise, tehniliste andmete, valmistamise või kauba tootja või teenuse osutaja kohta. Samuti ei tohi reklaam sisaldada eksitavaid statistilisi ning teaduslikke andmeid. Eksitava reklaami kasutamine võib juriidilisele isikule kaasa tuua 10 000 euroni ulatuva trahvi.

Terviseamet on sotsiaalministeeriumi valitsemisalas tegutsev valitsusasutus, kelle tegevuse eesmärgiks on tervisliku elu- ja õpikeskkonna kujundamisele suunatud rahvastiku tervise poliitika elluviimine tervishoiu-, tervisekaitse-, kemikaaliohutuse ja meditsiiniseadmete valdkonnas.

Veel uudiseid samal teemal

Formaldehüüd on inimesele vähki tekitava toimega aine ja võib pikaajalisel kokkupuutel põhjustada hingamisraskusi, ekseemi ja ülitundlikkust
21.06.2019

Terviseamet kutsub osalema Euroopa Kemikaaliameti piirangu ettepanekute avalikul arutelul

Terviseamet kutsub kõiki huvitatud isikuid osalema Euroopa Kemikaaliameti piirangu ettepanekute avalikul arutelul mikroplastide, tsükliliste metüülsiloksaanide ja formaldehüüdi üle.

13.06.2019

Euroopa Liit kaalub vaagnaelundite allavaje raviks kasutatavate kirurgiliste võrkude keelustamist 

USA toidu- ja ravimiamet ehk FDA võttis sel kevadel vastu otsuse lõpetada oma territooriumil vaagnaelundite prolapsi ravis kasutatavate kirurgiliste võrkude turustamine ning kutsuda tagasi turustusahelas olevad võrgud (otsust saab lugeda