Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet: antibiootikumikuur tuleb võtta lõpuni, üleliigse ravimi koht on apteegis

Ülemaailmsel antibiootikumide teadliku kasutamise nädalal kutsub terviseamet inimesi üles vastutustundlikkusele antibiootikumide tarvitamisel, sest ravimite vale kasutamise tagajärjel võivad bakterid tulevikus antibiootikumiravile enam mitte alluda.

Bakterite allumatust antibiootikuravile kutsutakse antimikroobseks resistentsuseks ning seda hinnatakse maailmas üheks suuremaks ohuks inimeste ja loomade tervisele.

Terviseameti peadirektori asetäitja Jelena Tomasova tõstab Eesti puhul positiivse asjaoluna üles tõsiasja, et antibiootikume saab ravimina kasutada vaid arsti retsepti alusel. „Meie probleem seisneb pigem selles, et arsti kirjutatud ravimite kogus jääb mõnikord lõpuni võtmata,“ ütles Tomasova, kelle sõnade kohaselt võivad antibiootikumikuuri enneaegse lõpetamise korral kahjulikud bakterid endiselt kehas edasi elada ja paljuneda. „Lisaks võib selline tegevus viia resistentsete bakterite tekkeni, sest allesjäänud bakterid võivad omandada ravimi suhtes immuunsuse.“

Ka esineb olukordi, kus aegunud või üleliigsena seisma jäänud antibiootikum visatakse olmeprügi hulka või lastakse koos heitveega loodusesse. Kuna aga keskkonda sattunud antibiootikum puutub seal kokku erinevate bakteritega, võib ta hävitada need bakterid, millel on  looduse aineringes ülitähtis osa. Samuti võib valesti utiliseeritud ravimi ja bakteri koosmõjul sündida antibiootikumi suhtes resistentseid baktereid, mis hiljem oma suurenenud vastupanuvõime tõttu võivad tekitada probleeme nii inimeste kui loomade tervisele. „Üleliigsed ja aegunud ravimid tuleb viia apteeki, kus need tasuta vastu võetakse. Niimoodi aitame säilitada puhast loodust ja vältida antibiootikumidele resistentsete bakterite teket,“ ütles Tomasova.

Kuna lisaks humaanmeditsiinis kasutatavatele antibiootikumidele on oluline antimikroobse resistentsuse tekkimist ja levikut vältida ka loomakasvatussektoris, töötasid Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ning Maailma Loomaterviseorganisatsioon (OIE) 2015. aastal välja ülemaailmse antimikroobse resistentsuse vähendamise tegevuskava, mis hõlmab nii meditsiini-, veterinaaria, põllumajandus-, loomakasvatus- kui keskkonnavaldkondi.

Esmakordselt tähistati ülemaailmset antibiootikumide teadliku kasutamise nädalat 2015. aastal.

Miks on oluline antibiootikume arsti juhiste kohaselt kasutada?

 

Aegunud või üleliigse ravimi koht on apteegis
 

 

Veel uudiseid samal teemal

17.09.2021

Sümptomaatilise COVID-19 tõttu vajab haiglaravi 154 inimest

17. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 154 inimest. Kokku on haiglas 174 koroonaviirusega nakatunud patsienti, kellest on vaktsineerimata 123 ehk 70,7% ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 51 ehk 29,3%.

16.09.2021

Sümptomaatilise COVID-19 tõttu vajab haiglaravi 144 inimest

16. septembri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise COVID-19 tõttu haiglaravi 144 inimest. Kokku on haiglas 162 koroonaviirusega nakatunud patsienti, kellest on vaktsineerimata 114 ehk 70,4% ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 48 ehk 29,6%.