Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet annab nõu: mida pidada silmas lapsele jõulukingitusi valides

Peagi on käes jõulud ja on viimane aeg otsida lähedastele kinke. Nii mõnigi laps soovib endale jõuluvanalt või päkapikkudelt mänguasju, mida valides tuleb tähelepanu pöörata sellele, et see oleks lapsele ohutu.

Lastele jõulukinke tehes pea nõu lapsevanematega. Kingitust valides tuleb silmas pidada mänguasja sobivust lapse vanusele. Oluline on jälgida, et mänguasjast ei pudeneks väikesi osi, ei oleks teravaid servi, pikki paelu jms. Kingi avamise järgselt tuleb eemalda kilepakend ja muud pakendi osad, et need ei põhjustaks lapsele lämbumisohtu.

Ostes vanematele lastele mänguasju, tuleb silmas pidada ka pere nooremaid lapsi, kes koos vanemate vendade-õdedega tihti mängivad. Viimasel ajal on eriti populaarselt magnetitega konstruktorid, mis väikelaste jaoks võivad olla ohtlikud, sest nad võivad magnetkuulikesed alla neelata. Tervisemure tekib mitme pisikese magneti allaneelamisel, kuna need tõmbuvad omavahel kokku, põhjustades soolesulguse.

Kõik vilkuvad ja värvilised mänguasjad vajavad väikeste laste mängimisel täiskasvanu juuresolekut. Sel moel töötavad mänguasjad satuvad pahatihti väikestele hammaste vahele. Peamised valguspulgas olevad ained ei ole suhu sattudes väga toksilised, kuid need võivad põhjustada hingamisteede, naha ja silmade ärritust. Sellisel juhul on vaja nahk ja suu kiiresti veega puhtaks loputada.

Patareidega mänguasjade puhul on oluline, et patareisahtel peab olema avatav vaid tööriistaga. Laste jaoks on kõige ohtlikumad nööppatareid, mis lähevad neelates kergelt alla ning nende kadumist ei pruugi kohe märgata. Raskematel juhtudel on söövituskahjustus ilmnenud juba ühe tunni möödudes.

Kui kahtlustad, et laps on patarei alla neelanud, on oluline esimesel võimalusel haiglasse pöördumine. Patarei olemasolu seedetraktis on röntgenpildiga kergesti määratav. Vajadusel saab nõu pidamiseks ööpäevaringset helistada mürgistusinfoliinile 16662. Kui eralduvad mänguasja osad on sattunud lapse hingamisteedesse, helista koheselt 112!

Mänguasja märgistusel peab olema:

  • CE-vastavusmärgis;
  • tootja/importija nimi, registreeritud kaubanimi või registreeritud kaubamärk ja kontaktaadress;
  • tootega peab kaasas olema eestikeelne kasutusjuhis ja vastavad hoiatused;
  • tüübi-, partii-, seeria- või mudelinumber;
  • kui mänguasi ei sobi alla 3-aastastele lastele, siis vastav sümbol.

Veel uudiseid samal teemal

18.09.2023

Kemikaalide ohutu käitlemise kohta valmis mahukas juhend

Päästeamet koostas koostöös teiste ametkondadega mahuka juhendi kemikaalide ohutu käitlemise kohta. Juhendi tutvustamiseks toimub 11. oktoobril ka infopäev.

14.09.2023

Osoon on lisatud biotsiidimääruse heakskiidetud toimeainete nimekirja kasutamiseks desinfektsioonivahendites.

Osoon on lisatud biotsiidimääruse (EL) nr 528/2012 (BPR) heakskiidetud toimeainete nimekirja kasutamiseks desinfektsioonivahendites.