Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet annab nõu: kuidas ennetada kokkupuudet täidega ja mida silmas pidada täitõrjel

Täidega nakatumist nimetatakse täitõveks ehk pedikuloosiks, mis on iga-aastane probleem erinevates lasteasutustes.

Lasteaiad, koolid, trennid ja laagrid on enamlevinud kohad, kus võib nakatuda täide ja tingudega. Tihti nakatutakse rühmade või klasside kaupa. Nakatumine toimub otseses kokkupuutes teiste laste peadega või kammide, juuksekummide, mütside ja voodipesu vahendusel. Samuti võib nakkuse saada pehme mööbli kaudu, näiteks ühistranspordi istmetelt. Kokkupuute ohtu suurendavad pikad lahtiolevad juuksed.

Peatäid ei levi lemmikloomadega ega ole märk halbadest hügieeniharjumustest, need võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest.

Pedikuloosi ennetamisel on oluline, et lastel, nende vanematel, lasteasutuste ning hooldekodude personalil oleks olemas teadmised, kuidas täid levivad ja kuidas kokkupuudet vältida. Nakkuse avaldumisel tuleb kohe kollektiivi teavitada, et piirata edasist levikut.

Mis on erinevus täide peletamise ja hävitamise vahel?

Täidega nakatumise ennetamiseks on välja töötatud keemilise toimega vahendid: erinevad spreid ja juuksekummid. Enamasti sisaldavad sellised ennetavad vahendid eeterlikke õlisid, millel puudub teaduslik alus nende tõhususe osas. Nii looduslikku päritolu kui ka sünteetilised eeterlikud õlid on potentsiaalsed allergeenid ja võivad kergesti põhjustada ülitundlikkust, seega on nende otsene nahale kandmine ebasoovitatav. Selliste toodete tõhusus ja ohutus peavad olema enne turustamist kontrollitud ning seda näitab pakendile kantud terviseameti registreerimistunnistuse või loa number. Eestis ei ole esitatud taotlust ühelegi täisid peletavale keemilisele vahendile.

Peast täide või tingude avastamisel tuleb need hävitada. Selleks tuleb kasutada apteekides saadaolevaid ravišampoone, -spreisid, -lahuseid ja täikammi.

Alati tuleb enne kasutamist lugeda pakendil olevat infot, et tagada toote ohutu ja sihipärane kasutamine. Vale kasutamise korral võib tootel olla kahjulik mõju.

Rohkem infot täitõve ning selle ravi kohta leiab siit.

Veel uudiseid samal teemal

16.02.2023

Nädala jooksul lisandus 347 gripiviiruse ja 1221 COVID-19 juhtu

6.nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3642 inimest, 41,8% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 347 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 1221.

13.01.2023

Viimastel kuudel on tõusnud haigestumine A-viirushepatiiti

Terviseameti andmetel on viimase paari kuu jooksul tõusnud nakatumine A-hepatiidi viirusesse (HAV). Tegemist on nakkushaigusega, mis tavapäraselt Eestis ei levi ja mida tuuakse üldjuhul sisse välisriikidest.