Sa oled siin

Täide leviku vältimiseks tasub enne kooli algust lapse juukseid kontrollida

Foto: Pixabay
Enne kooli tasub ka lapse juuksed üle kontrollida

Seoses algava õppeaastaga tuletab terviseamet meelde, et peatäitõbi on väga kergesti nakkav ning selle levikut saab piirata vaid kiire reageerimise ja korrektse raviga.

Terviseameti Põhja regionaalosakonna inspektori Gerda Jürgensoni sõnul on peatäidega nakatumise risk kõige suurem lastekollektiivides, mistõttu peaks lapsevanem enne lapse lasteaeda või kooli saatmist veenduma selles, et laps suve jooksul pedikuloosi ehk peatäitõppe poleks nakatunud. Nakatumine toimub otsese kontakti teel või kaudselt riiete ja voodipesu vahendusel. „Inimesed ei julge tihtipeale abi otsida, sest nad arvavad, et täid tekivad mustusest või räpakusest. Nakkuse võib aga saada igaüks, olenemata tema vanusest, soost või elukommetest,“ ütles Jürgenson.

Täi on väike, umbes 3 mm suurune, helepruuni värvi putukas, kes liigub väga kiiresti (isegi 10 cm minutis). Täid ei hüppa, lenda ega uju. Emane täi muneb päevas 5-10 muna. Kuna ühe täiskasvanud täi eluaeg on umbes üks kuu, siis jõuab üks täi muneda kuni 300 muna. Täimune ehk tinge võib leida kõrvade tagant ning kukla piirkonnast juuksepiirilt.

„Kammimine omab täitõve diagnoosimisel olulist tähtsust, sest visuaalne kontroll ei ole piisavalt usaldusväärne,“ ütles Jürgenson. Peatäitõve suhtes tuleb lapsi regulaarselt kontrollida (soovitatavalt kord nädalas), sest esmahaigestumise korral tekib sügelus 2 nädalat peale nakatumist mistõttu võib täinakkus jääda pikka aega avastamata. Seetõttu on oluline regulaarselt kontrollida ka teisi pereliikmeid.

Tihti ei suudeta kordusnakatumist vältida või levikule piiri panna valede ravimeetodite tõttu. Enne ravišampooni kasutamist tuleb kindlasti tutvuda ravijuhisega, ravivahendi valimisel saab abi apteekrilt. Taasnakatumise vältimiseks tuleb 60-kraadise veega üle pesta ka haigega kontaktis olnud riideesemed ehk mütsid, sallid, kraega riided ja voodipesu. Kuivatite kasutamisel tuleb kasutada kuumemat režiimi. Masinpesuks mittesobivaid esemeid peab hoidma vähemalt 2 nädalat suletud kilekotis või viima keemilisse puhastusse. Juukseharju, kamme ja patsikumme peab taasnakatumise vältimiseks samuti kõrgel temperatuuril töötlema. Peale esmast ravi tuleb juukseid  8-10 päeva pärast uuesti kontrollida ja vajadusel ravi korrata.

Kodus tasub tolmuimejaga puhastada kõik põrandad, vaibad ja pehme mööbel, misjärel peab vahetama ka tolmuimeja tolmukoti, sest tingude eluiga on kaks nädalat. Esemete ja põrandate puhastamisel tuleks kasutada aurupuhastit.

Rohkem nõuandeid: https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/peataitobi

Veel uudiseid samal teemal

08.11.2019

Terviseameti täpsustus Kuuuurijas kõlanud väitele: meile saabunud kaebusi kontrollitakse igapäevaselt ja viivitamata

Terviseamet kinnitab, et ametile saabunud kaebused võetakse alati koheselt menetlusse ning et 4. novembril eetris olnud Kuuuurijas kõlanud väide kaebuste kvartaalsest menetlemisest ei vasta tõele.

 Eesmärk on välja töötada metoodika, mis võimaldab hinnata keskkonna ja laste tervisliku seisundi omavahelisi seoseid põlevkivitööstusest mõjutatud aladel.
08.11.2019

Terviseamet kutsub osalema põlevkivitööstuse mõju hindamise uuringu teabepäeval

Terviseamet kutsub kõiki huvilisi osalema 15. novembril Ida-Virumaal Narva-Jõesuus peetaval teabepäeval, mille eesmärk on tutvustada uuringut, mis käsitleb Ida-Virumaa keskkonna ja laste tervisliku seisundi omavahelisi seoseid põlevkivitööstusega.