Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Taanis töötati välja kahesuunalise toimega tuberkuloosivastane vaktsiin

Aktiivsesse ehk kliiniliselt väljendunud tuberkuloosi vormi nakatub ainult teatud osa inimestest. Küllalt suurel osal haigustekitajaga kokkupuutunud inimestest jääb tuberkuloosikepike organismis püsima latentses ehk varjatud vormis, mis aga hiljem võib taasaktiveeruda ja kutsuda esile kliiniliselt väljendunud tuberkuloosi. Praegu kasutusel olevad tuberkuloosivaktsiinid ei toimi latentses olekus tuberkuloosikepikestele.

Taani Seerumi Instituudis töötaval rahvusvahelisel uurimisrühmal on  aga õnnestunud välja töötada uus tuberkuloosi vastane vaktsiin H56, mis sisaldab nii aktiivses olekus tuberkuloosikepikese vastast valku Ag85B-ESAT-6,  kui ka latentses olekus haigustekitaja vastast valku Rv2660c.

Hiirkatsetes kutsus H56 vaktsiin esile T-rakulise immuunsuse tekke, mis ennetas nii aktiivse kui latentse tuberkuloosi-nakkuse kujunemist. Eriti oluline ja uudne on uue vaktsiini omadus ennetada latentses olekus Mycobacterium tuberculosis’e taasaktiveerumist ning vähendada oluliselt haigustekitajate hulka organismis.                         

Uue vaktsiiniga läbiviidavad kliinilised katsed inimestel algavad märtsis 2011 Kaplinnas.

Allikas: Nature Medicine 2011