Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Saaremaal avastati kahel hooldekodu elanikul Covid-19

Foto: Pixabay

Saaremaa Südamekodu kahe elaniku koroonaviiruse analüüs osutus positiivseks. Mõlemad hooldekodu elanikud paigutati eile õhtul Kuressaare haiglasse ravile, nende seisund on stabiilne ning nad on arstide järelevalve all.

Terviseameti lääne regionaalosakonna juht Kadri Juhkami sõnul võetakse proove nakatanutega kokku puutunud elanikelt ja töötajatelt ning rakendatakse vajalikke täiendavaid ohutusmeetmeid. „Oleme hooldekoduga pidevas kontaktis ning tegeleme kontaktsete väljaselgitamisega,“ ütles Kadri Juhkam, kelle sõnul hooldekodu ruumid puhastatakse ning testitulemuste selgumiseni on elanike liikumine ka hooldekodu siseruumides piiratud. Hooldekodus on hetkel 40 elanikku.

“Terviseameti soovituste kohaselt asusime ise oma elanikke ja töötajaid testima. Kõik töötajatega seotud proovid on olnud seni negatiivsed. Ühel elanikul olid haigusetunnused ning palusime testida ka täiendavalt kahte elanikku, kes temaga kokku puutusid,” ütles Saaremaa Südamekodu juhataja Piret Pihel. “Praeguseks on teada, et kahe inimese puhul, kel proovi võtmise ajal polnud nähtavaid haigustunnuseid, on proovi tulemus osutunud paraku positiivseks. Panime maja isolatsiooni juba ülemöödunud nädalal ning oleme üritanud teha parima, et kaitsta oma elanikke ja töötajaid, kasutades isikukaitsevahendeid nii palju kui võimalik.”

Piheli sõnul on hooldekodu erinevad korrused ära tsoneeritud ja praegu on soovitatud kõigil elanikel olla tubades, et kontaktide arv oleks minimaalne. “Koostöös terviseameti, sotsiaalkindlustusametiga ja Saaremaa vallaga teeme oma parima, et hoida olukord stabiilsena,” lisas Pihel. 

Terviseamet tuletab meelde ja rõhutab, et:

Rangelt on keelatud külastused hooldekodudesse, sest see seab ohtu hoolealuste tervise.

Inimeste vahel kontaktide vähendamine on väga oluline, sest teisiti ei ole võimalik haiguse levikut piirata.

Samuti tuleb lähinädalatel vältida hooldekodu elanike liikumist hooldekodude vahel ning hoiduda uute elanike vastu võtmisest. Hooldusvajadusega eakate puhul tuleb pöörduda elukohajärgse kohaliku omavalitsuse poole vajalike kodus osutatavate teenuste saamiseks.

Terviseamet, sotsiaalministeerium ja sotsiaalkindlustusamet on välja töötanud juhise, kuidas käituda nakkuskahtlusega kliendi või töötajaga hoolekandeasutuses. Juhis on saadetud kõikidele hoolekandeasutustele. Sotsiaalkindlusamet on hooldekodudega pidevas kontaktis ja valmis juhtumipõhiselt olukorrale reageerima.

Viimastel nädalatel on sotsiaalkindlustusamet koostöös terviseametiga aktiivselt tegelenud hooldekodude teavitamisega ja selgitamisega, et hügieeninõuete järgimine on nakatumise ennetamisel määrava tähtsusega. Iga teenuseosutaja vastutus on tagada, et kõik soovitused ja meetmed oleksid maksimaalselt rakendatud.

Seoses riigis välja kuulutatud eriolukorraga kehtib kõigis sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes külastuskeeld, esialgu 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti.

Juhendid on leitavad terviseameti kodulehelt: 

  1. https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-19/juhised_oopaevaringset_sotsiaalteenust_pakkuvatele_hoolekandeasutustele_koroonaviiruse_haiguse_covid-19_puhangu_ajal.pdf (PDF)
  2. https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-19/juhised_hooldustootajatele_ja_hoolekandeasutustele_est.pdf (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

22.11.2024

Poisid võtsid HPV vaktsiini väga hästi vastu: kaitse on saanud üle 22 tuhande noormehe

Selle aasta alguses sai hoo sisse poiste vaktsineerimine HPV vastu, mis aitab veelgi vähendada ohtlike vähitüüpide levikut Eestis. Kui teie peres kasvab 12-18aastane noor ja ta ei ole veel vaktsineeritud, võib pöörduda kooli tervishoiutöötaja poole, sest tasuta vaktsiini veel jagub!

20.11.2024

Ülevaade nakkushaigustest: Möödunud nädalal kasvas laste haigestumine

Ülemiste hingamisteede ägedate respiratoorsete nakkuste, sealhulgas COVID-19sse ja grippi haigestumine püsib stabiilsena, haigestumuse intensiivsus on madal ning jääb ulatuselt alla eelnevate aastate novembrikuule. Grippi haigestunute arv suureneb järk-järgult, kuid seni ei ole täheldatud gripiviiruse püsivat levikut.