Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Peresisese lähikontakti korral on rangelt soovituslik ka vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda isolatsiooni

Peresisese lähikontakti korral on rangelt soovituslik ka vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda isolatsiooni

Terviseameti range soovitus on vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda peresisese lähikontakti korral vähemalt viieks päevaks isolatsiooni.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepa sõnul on koroonaviiruse delta tüvi väga nakkav. Sepp soovitab vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud inimestel jääda peresisese lähikontakti korral vähemalt viieks päevaks eneseisolatsiooni. „Selle perioodi jooksul on soovitatav teha kaugtööd. Kui see ei ole võimalik, siis saab perearst väljastada haiguslehe,“ selgitas ta ja lisas, et haigussümptomite tekkel tuleb võtta ühendust perearstiga.

„Näeme, et vaktsineeritud inimesed nakatuvad peamiselt pere ringis. Tavaliselt toob nakkuse perekonda vaktsineerimata laps, kes kodus nakatab ka oma vaktsineeritud vanemad või vanavanemad,“ selgitas Sepp ja lisas, et koduse kontakti korral on viirusekogus nii suur, et vaktsiin ei pruugi kaitsta nakatumise eest.

Sepp paneb südamele, et haigussümptomitega lapsi ei viidaks kooli ega lasteaeda. „Kui laps kaebab kergete haigussümptomite, näiteks kehva enesetunde või kõhuvalu üle, siis tasub kodus teha kiirtest. Lastel on tavaliselt sümptomid väga kerged ja lapsevanemad ei pruugi neid seostada koroona nakkusega,“ rääkis ta. Lapsed, kelle vanemad on COVID-19 positiivseid, ei tohi mitte mingil juhul käia koolis või lasteaias.

Terviseamet tuletab meelde, et vaktsineerimata inimestel ja neil, kes ei ole haigust läbi põdenud, on kohustus jääda lähikontaktsena 10 päevaks karantiini. Positiivse testitulemuse korral peavad karantiini jääma ka vaktsineeritud ja viiruse läbipõdenud inimesed. Mistahes haigussümptomite tekkel tuleb püsida kodus ja võtta ühendust perearstiga.

Veel uudiseid samal teemal

13.09.2024

Hoiatav näide Lätist: Difteeria viis 3 last ja 1 täiskasvanu haiglasse, üks laps on raskes seisus

Möödunud nädalal sattus Lätis difteeria tõttu haiglaravile neljaliikmeline perekond – kolm last ja üks täiskasvanu. Üks laps vajab raske seisundi tõttu intensiivravi ning kõik nad olid haiguse vastu vaktsineerimata. Terviseamet hoiatab, et kuigi difteeria vastu on olemas efektiivne vaktsiin juba 1940. aastatest, on immuniseerimisega hõlmatus tänaseks langenud kriitilise piirini ning sarnased lokaalsed puhangud võivad aset leida ka Eestis.

28.08.2024

Ülevaade COVID-19 levikust: nakatumine kasvab, kooli algus võib viiruse levikut veelgi hoogustada

Haigestumus COVID-19sse on taas kasvama hakanud ning kooli algus hoogustab viiruste levikut veelgi. Riskirühma kuuluvatel inimestel tuleks end seetõttu koroonaviiruse vastu vaktsineerida, sest vaktsiinid pakuvad jätkuvalt head kaitset raskelt kulgeva haiguse vastu.