Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Paukuva pakasega tekib alajahtumise oht

Lähipäevadeks lubatud kuni miinus 22 külmakraadi tajub organism juba nõrga tuule korral tegelikult kui -30 kraadist näpistavat pakast, mille puhul võivad katmata kehaosad saada külmakahjustusi vähem kui poole tunnise õues viibimise ajal.  

Tuule ja külma koosmõjul organismile mõjuvat tegelikku temperatuuri ehk tuule-külma indeksit tuleks arvestada  koolide õppetöö ja eelkooli lasteasutuste tegevuse korraldamisel, samuti kaitseväes, merelaevastikus, pikkadel suusa- või jalgsimatkadel või ka lihtsalt perega jalutuskäiku planeerides, sest suurem oht külmakahjustuste saamisel on just  lastel ja eakatel inimestel.  

Juhul kui alajahtumine on aset leidnud, tuleb inimene viia kiiresti sooja ruumi ning hakata teda aeglaselt ja ettevaatlikult soojendama naha pinnalt, kaenla alt ja kubeme piirkonnast. Alajahtunud inimese käsi ja jalgu soojendada ei soovita. Külmunule peab andma võimaluse rahulikult lamada või istuda, talle pakutakse sooja jooki, alkohoolseid jooke anda ei tohi. Tõsisemate haigusnähtude korral tuleks kannatanu kindlasti haiglasse toimetada.   

Loe külma kohta lisaks siit