Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Õnnetus Jaapanis ja jooditabletid

„Mürgistusteabekeskus ei ole küll pädev hindama radiatsioonisaaste võimalikkust riigis, kuid omab informatsiooni   jooditablettide toime, kõrvaltoimete ning üleannustamisest tingitud ohtude kohta,“ selgitas Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.  

Radiatsiooni käigus puutub inimene  radioaktiivse joodiga kokku eelkõige õhu kaudu. Sissehingamisel imendub radioaktiivne jood ning salvestub kilpnäärmesse. Küllastades kilpnäärme koe stabiilse joodiga välditakse radioaktiivse joodi akumuleerumine kilpnäärmesse. Muude kiirgusest põhjustatud tüsistuste eest joodi lisamanustamine ei kaitse.

Profülaktilist joodi manustamist tuleks kaaluda üksnes  radioaktiivse joodi saaste reaalse ohu korral. Saastunud toidu ja vee puhul tuleks hoiduda saastunud ainete levitamisest ning tarvitamist.

Eestis apteekide käsimüügis jooditablette müügil ei ole. Kaaliumjodiid on saadaval eriloaga ehk on Ravimiameti poolt sisseveoks ja kasutamiseks lubatud müügiloata ravimite nimekirjas. Jood on meil kättesaadav vaid 5% jooditinktuurina, mis on mõeldud välispidiseks kasutamiseks ja võib allaneelatuna põhjustada seedetrakti söövitusi.

Samuti pole kasu erinevate vetikapreparaatide ja joodi sisaldavate multivitamiinide kokkuostmisest ning nende suuremas koguses sissesöömisest, kuna antud preparaadid sisaldavad joodi väga väikeses koguses. Multivitamiinid ja loodustooted on mõeldud tarvitamiseks vaid pakendil märgitud annustes ning nende suuremas koguses manustamine võib põhjustada tervisehäireid.

„Eraldi tähelepanu väärib erinevates joodipreparaatides leiduva K+  sisaldus, mis  võib väga tõenäoliselt põhjustada tõsiseid mürgistustusi,“ rõhutas Mare Oder. Suuremad Kaaliumi kogused ohustavad ennekõike puuduliku neerufunktsiooniga inimesi, aga võib mõjutada ka loodet raseduse ajal ning rinnaga toitmise ajal imikuid.

Loe teema kohta lähemalt Mürgistusteabekeskuse infolehelt.