Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Oktoobris algas gripiviiruse hooaeg

Oktoobri keskpaigast algas uus gripiviiruse hooaeg. 40. nädalal tuvastati kaks A-gripiviiruse juhtu.

40. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3906 inimest, kellest 30% olid lapsed. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 288,7. Nakatunute arvu osas maakondade lõikes suuri erinevusi ei ole.

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste sihipärase uuringus (sentinel-seire) registreeritud andmete põhjal saab haigestumise intensiivsust hinnata madalaks. Haigestunute seas on kõige enam kuni 5-aastaseid lapsi.

Peamiseks haigestumise põhjustajaks on praegu rinoviirused, mille osakaal on muude viiruste seas kasvanud 31,8%. Rinoviirustele on iseloomulikud aevastamine, nohu, esineb ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik. Haigust põetakse kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Paragripiviiruste osakaal moodustas eelmisel nädalal 22,7% ning SARS-CoV-2 viiruste osakaal on 18,2%. Gripiviiruse laiemat levikut elanikkonna seas ei ole veel täheldatud, registreeritakse üksikuid juhte. 40. nädalal kinnitati laboratoorselt kaks A-gripiviirust.

Eestis kestab gripihooaeg üldjuhul oktoobrist kuni maini. Kuigi gripi vastu võib vaktsineerida kogu hooaja vältel, annab kindlaima kaitse vaktsineerimine enne haigestumise kõrgperioodi (oktoobrist detsembrini). Vaktsineerimine on eriti vajalik vanemaealistele, kroonilistele haigetele ja inimestele, kes puutuvad kokku gripi riskirühma inimestega.

Tasuta gripivaktsiin on oktoobri viimasest nädalast kättesaadav üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, rasedatele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele. Vaktsineerida saab perearsti juures või apteegis. Apteekides toimub vaktsineerimine läbi Haigekassa lepingupartnerite. Täpsema info apteegis vaktsineerimise kohta leiab aadressilt: www.vaktsineeriapteegis.ee/gripp 

Vaktsineerimine on vastunäidustatud munavalgu või mõne muu vaktsiini koostisosa ülitundlikkuse korral ja ägeda palavikulise haiguse ajal.

Veel uudiseid samal teemal

26.05.2023

ARUANNE SAAREMAA INIMESTELE: Kuidas lahendati Kuressaare veekriisi?

7. mail 2023 puhkes Saaremaal Kuressaares joogivee saastumise tõttu viimase 30 aasta suurimaid nakkuspuhanguid. Terviseamet teeb toimunust ülevaate ning selgitab juhtunu tagamaid - millised olid kriisi lahendamise suurimad probleemid ning miks reageeriti sündmusele alles siis, kui kümned haigestunud inimesed haigla poole pöördusid?

19.05.2023

Kuressaare Pika tänava põhitrasside joogivesi on puhas

Viimased veeproovide uuringute tulemused kinnitasid, et Kuressaare Pika tänava piirkonna põhitrasside joogivesi on puhas. Enne vee tarvitamist tuleb veenduda, et kinnistutel on tehtud põhjalik läbivoolutamine. Toidu müügiks valmistamisel tuleb kraanivett lasta LABRISes analüüsida.