Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Nädala jooksul lisandus 335 gripiviiruse ja 954 COVID-19 juhtu

8. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 2498 inimest, 40% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 335 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 954.

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste valimipõhise uuringu kaudu (sentinel-seire) registreeritud andmete põhjal saab haigestumuse intensiivsust hinnata keskmiseks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks. 69% sentinel seire proovidest osutusid positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes:  A-gripi, B-gripi ja SARS-CoV-2 viiruste osakaal moodustab võrdselt 6,3%, inimese metapneumoviiruse (hMPV) osakaal 18,8%, RSV ja rinoviiruste osakaal moodustab võrdselt 12,5% kõikidest uuritud sentinel-proovidest.

Grippi haigestumus püsib stabiilsena. Laboratoorselt kinnitati 184 gripiviirust, neist 60 olid A- ja 124 B-gripiviirused. Hetkel ringlevad Eestis üheaegselt kolm viiruse alatüüpi: A-gripiviirus alatüüp A(H1N1), B-gripiviirus alatüüp Victoria ning A-gripiviirus alatüüp H3N2.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) esialgsetel andmetel vajas 8. nädalal gripi tõttu haiglaravi 16 patsienti. TEHIK-u täpsustatud andmeil hospitaliseeriti 36 inimest. Hospitaliseerimiste vajadus kasvas laste ja tööealiste inimeste seas. Sel hooajal on gripi tõttu surnud 16 inimest vanuses 13-91 eluaastat. Üks inimene oli väidetavalt eelnevalt terve, teised kuulusid riskirühmadesse.

Nädala jooksul kinnitati 954 COVID-19 haigusjuhtu. Kolmapäevahommikuse seisuga oli haiglas 124 COVID-19 patsienti, kellest 37 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Nädala jooksul suri kuus inimest vanuses 76-86, kõigil olid rasked kaasuvad haigused. 

COVID-19 haigestumus on langustrendis, positiivsete testide osakaal langes 7,7% peale. Haigestumus püsis stabiilsena väikelaste ja eakate hulgas, vähenes noorukite ja täiskasvanute hulgas. Reoveeseire tulemuste põhjal on SARS-CoV-2 sisaldus reovees sarnane võrreldes eelmiste nädalatega. SARS-CoV-2 sisaldus määrati Viimsi-Muugas, Narvas ja Kuressaares oranžil ohutasemel ning ülejäänud seiratud asulaproovid jäid kollasele ohutasemele.

Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%. Omikroni BA.5 alamvariandid koos oma järglastega moodustavad 37,7% kõikidest sekveneeritud proovidest. BA.2.75 liinist evolutsioneerunud variandid ja BA.2 järglaste XBB rekombinandid moodustavad vastavalt 22,6% ja 39,6%.

Nii grippi kui ka COVID-19 haigestumuse vähenemine on suure tõenäosusega seotud püha ja alanud koolivaheaegaga. Kuna on palju kergeid ja asümptomaatilisi COVID-19 vorme, siis levib viirus edasi suure tõenäosusega varjatult.

Tervisekassa erakorralise otsuse alusel saavad alates 6. veebruarist kõik inimesed end gripi vastu tasuta vaktsineerida, kuniks vaktsiini jätkub. Vaktsineerimist peaksid kindlasti kaaluma riskirühma inimesed ja nendega kokkupuutuvad inimesed.

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab kolmanda tõhustusdoosiga vaktsineerimist kõigile üle 80-aastastele ja selleks on soovituslik kasutada omikroni alamtüvede BA.4-5 vastu kohandatud vaktsiini. Sama vaktsiiniga revaktsineerimise soovituse said ka üle 18-aastased COVID-19 riskirühma kuuluvad inimesed, kui seda peab arst vajalikuks.

Veel uudiseid samal teemal

28.07.2023

Kohus: Terviseamet ja PPA tegutsesid MEM Cafe sulgemisel õiguspäraselt

Tallinna Halduskohus jättis rahuldamata OÜ MEM kohvikud kaebuse Terviseameti ning Politsei- ja Piirivalveameti tegevuse peale, sest kohtu hinnangul olid ametite koroonapiirangute aegsed ettekirjutused õiguspärased ning Terviseameti otsus kohvik sulgeda põhjendatud.

04.05.2023

Nädala jooksul lisandus 158 gripi ja 1276 COVID-19 juhtu

17. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 2326 inimest, kellest 33% olid lapsed. Ägedate respiratoorsete viirushaiguste üldine haigestumus vähenes 16% võrra. Grippi haigestumus suurenes eelmise nädalaga võrreldes 13% võrra. Grippi haigestunutest ca 53% olid lapsed vanuses kuni 15 eluaastat.