Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Nädala jooksul lisandus 15 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 12 A- ja 3 B-gripiviiruse juhtu. Gripilevik on võrreldes eelmise nädalaga intensiivistunud, kõige rohkem haigusjuhte esineb Tallinnas ja Harjumaal.

44. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3311 inimest, neist kolmandik olid kuni 14-aastased lapsed. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 248,6. Nakatumine on keskmisest kõrgem Tartu, Lääne, Harju, Ida-Viru, Viljandi, Jõgeva, Rapla ning Pärnu maakonnas.

Gripijuhtude arv on nädalaga kahekordistunud: kokku registreeriti 26 gripijuhtu, millest 15 olid laboratoorselt kinnitatud. Neist omakorda 12 juhul oli tegemist A-gripi ja kolmel juhul B-gripiga. Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse andmeil vajas gripi tõttu hospitaliseerimist üks laps ja üks eakas patsient, mõlemad olid vaktsineerimata.

Ägedate ülemiste hingamisteede nakkuste sentinelseire kaudu registreeritud andmete põhjal saab haigestumise intensiivsust hinnata madalaks, kuid on märgata mõõdukat kasvutrendi. Võrreldes eelmise nädalaga kasvas üldine haigestumus 13,2%. Sentinelseire andmete põhjal osutusid 24% proovidest positiivseks gripilaadsete viiruste suhtes, nakkuste põhjustajate etioloogiline struktuur täieneb. Täiskasvanutel põhjustab haigestumist peamiselt SARS-CoV-2, A-gripiviirus ja paragripp, kuni 4-aastastel lastel on haigestumise peamiseks põhjustajaks adenoviirus.

Nädala jooksul registreeriti 1829 COVID-19 juhtu. Registreeritud haigusjuhtude arv on kasvanud pea 60%. Nädala jooksul hospitaliseeriti 220 patsienti, kellest 149 vajas haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Haiglate andmetel esines nädala jooksul kuus surmajuhtumit.

Arvestades haigestumise kasvu, tuleks üle 60-aastastel end esimesel võimalusel COVID-19 vastu vaktsineerida. Eakate jaoks on vaktsineerimine ainus võimalus raskete haigusjuhtude ennetamiseks. Vaktsineerida saab näiteks perearstikeskuses, haiglate ja eratervishoiu vaktsineerimiskabinettides. Haiglate vaktsineerimiskabinettides ja eratervishoiuasutustes vaktsineerimiseks saab sobiva aja broneerida üleriigilises digiregistratuuris. Lisaks on soovijatel võimalik end vaktsineerida valitud apteekides üle Eesti. Apteekide nimekirja leiab aadressilt www.vaktsineeriapteegis.ee.

Gripi vastu vaktsineerimine on soovitatav kõigile, vaktsineerimist peaksid kaaluma riskirühmad ja nendega kokkupuutuvad inimesed. Tasuta gripivaktsineerimine on tagatud üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda. Gripivaktsiini saab soovi korral teha oma perearstikeskuses ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. Samuti saavad inimesed end kiiresti ja mugavalt vaktsineerida paljudes apteekides.

 

Viirushooajal meelespea:

  • Mistahes haigussümptomite esinemisel jää koju ja võta ühendust oma perearstiga, kes määrab ravi ja suunab vajadusel testima.
  • Aevastades või köhides kata oma suu ja nina pabertaskurätiga.
  • Pese käsi! Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Väldi näopiirkonna puudutamist saastunud kätega.
  • Järgi tervislikku eluviisi: maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vett ja söö täisväärtuslikku toitu.