Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Nädala jooksul kinnitati viis A-gripiviirust

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt viis A-gripiviiruse juhtu. Grippi haigestumus püsib madal, registreeritakse üksikud gripijuhud, riigisisene levik ei ole veel alanud.

43. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 2514 inimest, neist 36,2% olid kuni 14-aastased lapsed. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 188,8. Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumus on tõusnud nädalaga 25%.

Grippi haigestumuse intensiivsust saab hinnata madalaks. Gripiviiruse laialdane levik ei ole veel alanud, registreeritakse üksikud juhud. Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt viis A-gripiviirust.

Nädala jooksul registreeriti 1148 COVID-19 juhtu. Registreeritud haigusjuhtude üldarv on kasvanud 41% võrra, suurim kasv oli teismeliste seas. Hospitaliseerimist vajas 142 patsienti, neist üle poolte vajas haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu.

Sentinelseire andmete põhjal on 59,1% proovidest positiivsed gripilaadsete viiruste suhtes. Peamiseks haigestumise põhjustajaks on rinoviirus, mille osakaal on 27,3%. Peamiselt haigestuvad kuni 4-aastased lapsed.

Alates oktoobri keskpaigast on tasuta gripivaktsiin kättesaadav üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda. Gripivaktsiini saab soovi korral teha oma perearstikeskuses ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. Samuti saavad inimesed end kiiresti ja mugavalt vaktsineerida paljudes apteekides. 

Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha ka kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb paari nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni aasta. Vaktsineerimine on eriti vajalik vanemaealistele, kroonilistele haigetele, väikelastele ja neile, kes puutuvad kokku gripi riskirühma inimestega.

XBB.1.5 alamvariandile kohandatud COVID-19 vastane vaktsiin on Eestis olemas ja jõuab oktoobri jooksul vaktsineerimiskohtadesse. Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovituste kohaselt tuleb vaktsineerimisel keskenduda riskirühmadesse kuuluvatele elanikele, kellel on viimasest COVID-19 vastasest vaktsineerimisest või COVID-19 läbipõdemisest möödas rohkem kui kuus kuud.

 

Viirushooajal meelespea:

  • Mistahes haigussümptomite esinemisel jää koju ja võta ühendust oma perearstiga, kes määrab ravi ja suunab vajadusel testima.
  • Aevastades või köhides kata oma suu ja nina pabertaskurätiga.
  • Pese käsi! Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Väldi näopiirkonna puudutamist saastunud kätega.
  • Järgi tervislikku eluviisi: maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vett ja söö täisväärtuslikku toitu.