Sa oled siin

Mürgistuste ennetamisele tuleb tähelepanu pöörata ka eriolukorra ajal

Haiguspuhangu ajal on eriti aktuaalsed desinfitseerimisvahenditest ja ravimitest põhjustatud mürgistused. Täna lõppeval mürgistusennetusnädalal juhtis Terviseameti Mürgistusteabekeskus tähelepanu mürgistuste ennetamise vajalikkusele igal ajal.

Sobiva puhastus- ja desinfitseerimisvahendi valimine on praegu mureks paljudele. „Käte desinfitseerimise vahend sobib vaid kätele, pindade puhastamisel sellest abi pole. Pihustatavaid aineid ei tasu õhku piserdada, sest hingamisteedesse sattudes võivad need ohtlikuks osutuda,“ soovitas Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Samuti ei tasu Oderi sõnul kemikaale originaalpudelist välja valada, et vältida nende segamini ajamist ja valesti kasutamist.

Paljudes kodudes on eriolukorra ajal tavaliselt suuremad varud nii kodukeemiat kui ka ravimeid. „Kui väikese lapse kätte satub puhastusvahend, ravim või nikotiinitoode, mis tundma õppimiseks suhu pannakse, võib tagajärjeks olla korralik mürgistus,“ hoiatas Oder. Ta soovitas panna kemikaalid, ravimid ja nikotiinitooted lukustatavasse kappi, et selliseid olukordi vältida.

„Ehkki mürgistusennetusnädal saab tänasega läbi, tuleb mürgistuste ennetamisele mõelda pidevalt. Vaid nii suudame mürgistusi vältida,“ ütles Oder. Ta soovitas lapsevanematel lastega mürgistusohtudest rääkida ja ka vanavanemaid hoiatada, et kõik õpiksid ennast ja lähedasi hoidma.

Kui mürgistusõnnetus ikkagi juhtub või tekib selle kahtlus, tuleb kohe helistada mürgistusinfoliinile 16662, et saada edasised tegevusjuhised. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga.

„Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral, olgu selle allikaks kodukeemia, taimekaitsevahendid, väetised, putuka- ja näriliste tõrjevahendid, kosmeetika, loodustooted, ravimid, narkootilised ained, seened, taimed, marjad, mürgiste loomade hammustused, mürkgaasid, alkoholid või reisidel tekkinud mürgistused,“ julgustas Oder. Igaüks saab end mürgistusohtudega kurssi viia veebilehe www.16662.ee abil.

Terviseameti Mürgistusteabekeskuse missioon on mürgistusjuhtumitest tingitud haigestumiste, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ning mürgistusalase info kättesaadavuse edendamine. Mürgistusteabekeskus on liitunud „Aga mina“ eeskujuliikumisega, mille tegevused toetavad tervislikuma ja turvalisema tuleviku kujundamist. Mürgistusennetusnädal toimub igal aastal märtsi kolmandal nädalal. Mürgistusennetusnädala ellukutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, vähendada mürgistuste arvu ning arendada ennetustegevust.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Pixabay
10.05.2020

Kasutuseta seisnud torustikud tuleb enne joogivee tarbimist üle loputada

Terviseamet soovitab eriolukorra tõttu kasutuseta seisnud hoonetes enne veetarbimise taasalustamist üle kontrollida veevarustussüsteemide töökord ja läbi loputada vähese kasutuskoormusega torustikud.

22.04.2020

Desinfitseerimis- ja puhastusvahendite liigkasutamine võib tekitada mürgistusi

Kevadpuhastus ja soov koroonaviirus kodust eemale peletada on toonud kaasa kemikaalide mõtlematu kasutamise ja mürgistusjuhtumid. Terviseamet tuletab meelde, et nii desinfitseerimisvahendid kui ka kodu puhastamiseks mõeldud tooted on kemikaalid, mille kasutamisel tuleb järgida ohutusnõudeid.