MMR vaktsiini ja autismi vaheline seos lükati ümber
Inglise gastroenteroloogi Andrew Wakefield`i ja tema kaasautorite poolt Briti meditsiiniajakirjas The Lancetis 1998. aastal avaldatud uuring väitis, et punetiste, leetrite ja mumpsi vastane kompleksvaktsiin MMR on seotud autismi ja Grohni`i tõve juhtumitega. Ajakirja teatel on selgunud olulisi asjaolusid, mille alusel võib väita, et uurimus eksis ning seepärast võetakse kogu avaldatud töö täismahus tagasi.
Maailmas palju vastukaja leidnud artikkel tugines ainult kaheteistkümne arenguhäiretega lapse uuringu tulemustel, mille alusel tegi artikli autor põhjapanevaid järeldusi. Paljude lastevanemate laste vaktsineerimisest keeldumist põhjustanud artikli mitmed osad on nüüdseks korduvate uuringutega ümber lükatud ja vääraks tunnistatud.
Terviseameti epidemioloogianõuniku Kuulo Kutsari sõnul pani 1998. aastal avaldatud uuring suures osas alguse vaktsineerimisvastasele liikumisele kogu maailmas. „Kuna Wakefield’i seisukoht oli maailmas laialt levinud, ei keeldunud mitte ainult lapsevanemad lapsi MMR-ga vaktsineerimast, vaid sellest loobumist toetasid isegi paljud arstid. Aastaid tagasi puutusin sellise suhtumisega MMR vaktsiini ja sellega vaktsineerimisse kokku ka Eestis,“ rääkis Kutsar.
Inglismaa ja Walesi kohta avaldatud andmete alusel kasvas seal leetritesse haigestumine 2008 aastal eelneva aastaga võrreldes rohkem kui 70 protsenti ja seda peamiselt just aastate jooksul vaktsineerimata jäetud laste tõttu.
„Vaktsineerimisvastaste hoiakute levikul võivad olla väga tõsised tagajärjed nii Briti kui kogu maailma tervishoiule. Loodan, et palju pahandust tekitanud uuringu ebausaldusväärsuse avalikustamine ja selle tagasivõtmine hajutab vaktsineerimisega seotud kahtlusi ning MMR vaktsiini aus nimi saab jälle taastatud,“ ütles Kuulo Kutsar.