Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Mida silmas pidada sääsetõrjevahendit valides?

Sääskede eest on võimalik ennast kaitsta mitmel moel. Kõige ohutum selleks on füüsiline kaitse. Putukate ligipääsu nahale takistavad pikad riided, siseruumides ja telgis putukavõrgud. Sääsetõrjevahend tasub kasutusele võtta alles siis, kui füüsilisest kaitsest ei piisa.

Sääsetõrjevahendid on biotsiidid, mille etiketil peab olema Terviseameti poolt väljastatud registreerimistunnistuse või loa number. Loa saamiseks läbib toode põhjaliku hindamisprotsessi, mis tagab toote korrektse kasutamise korral tõhususe ja ohutuse. Sääsetõrjevahendit ostes pööra tähelepanu kasutusjuhendile: kas toode on mõeldud lastele või täiskasvanutele, kas toodet tuleb kanda nahale või riietele, mis koguses toodet on vaja nahale kanda jne.

Täiskasvanutele mõeldud tooted ei sobi kasutamiseks lastele ja lastele mõeldud tooted ei pruugi olla tõhusad täiskasvanutele. Samuti ei sobi inimestele mõeldud tõrjevahendid lemmikloomadele kasutamiseks. Kindlasti tuleb kinni pidada kasutusjuhendis toodud juhistest ja kasutusmääradest. Tähelepanu tuleb pöörata sellele, kas toodet on lubatud kanda nahale ja kui suures ulatuses. Juhul, kui vajad sääskede vastu kaitset pikemal perioodil kui on lubatud sääsetõrjevahendil, pane selga pikad riided. Pärast sääsetõrjevahendi kasutamist nahal, pese puhtaks käed. Pärast tõrjeperioodi lõppu, pese tootega kokku puutunud nahapind. Sääsetõrjevahendiga töödeldud rõivad pese enne uuesti kandmist ära.

Enne toote kasutamist loe läbi kasutusjuhend. Kasutusjuhise järgimisel on tagatud kasutaja ohutus. 

Mida panna tähele sääsetõrjevahendi ostmisel ja kasutamisel?

 • Jäta ostmata toode, mille pakendilt ei leia registreerimistunnistuse või loa numbrit.
 • Peale tõrjevahendi kasutamist pese käed, et vältida kemikaali sattumist mitte ettenähtud kohtadesse (näiteks suhu, silma, toidule jne).
 • Tuppa tulles pane tõrjevahendiga töödeldud riided pesukasti või pese kohe ära. Vastasel juhul võivad kemikaaliga töödeldud riided korduval nahaga kokkupuutel põhjustada ärritust.
 • Pane tähele, kus on lubatud toodet kasutada: kas õues või toas, ning käitu vastavalt. Toote väärkasutamine võib lõppeda mürgistusega.
 • Vältimaks üledoosi ja mürgistust, järgi toote kasutusjuhendit, kus on kirjas, kuidas, kui tihti ning kui palju võib toodet kasutada.
 • Täiskasvanutele mõeldud toodet kasuta ainult täiskasvanutel, mitte lastel ega loomadel.
 • Kasutusjuhendist ettenähtust väiksema koguse kasutamisel ei ole toote tõhusus tagatud.
 • Riietele mõeldud toodet kanna peale ainult riietele, nahale mõeldud toodet kanna peale ainult nahale.
 • Kanna toodet peale ainult tervele nahale. Vigastatud nahale kandes võib tekkida nahaärritus või mürgistus.
 

Lisainfo

Igal aastal on juhtumeid, mis on tulnud sääsetõrjevahendi valest kasutusest. Nende hulgas näiteks:

 • iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu;
 • kahtlustatakse endal/lapsel toidumürgistust;
 • raskematel juhtudel võib tekkida teadvusekaotus, vererõhu langus ja krambid.
   

Mürgistuse kahtluse korral võta ühendust Mürgistusteabekeskusega telefoninumbril 16662.