Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Leetrite-vastase vaktsineerimise soovitused täiskasvanutele (täiendatud 26.05.11)

Kõik inimesed, kes ei ole leetreid põdenud või pole vaktsineeritud leetrite vastu, on potentsiaalselt vastuvõtlikud leetrite suhtes. Leetrite vastu on võimalik vaktsineerida MMR liitvaktsiiniga. Püsikindel immuunsus leetrite vastu kujuneb kahe MMR vaktsiini doosi järgselt.

Soovitused täiskasvanutele leetrite-vastase vaktsineerimise osas:

  1. Isikutel, kes ei ole leetreid põdenud ja keda ei ole leetrite vastu vaktsineeritud, soovitame teha  MMR vaktsiini 2 doosi vähemalt 4 nädalase intervalliga.
  2. Isikutel, kes on vaktsineeritud ühe MMR vaktsiini doosiga, soovitame korduvvaktsineerimist ühe MMR vaktsiini doosiga.
  3. Isikutel, kes on sündinud ajavahemikul 1980. - 1992. a ja vaktsineeritud kahe leetrivaktsiini doosiga, soovitame korduvvaktsineerimist ühe MMR vaktsiini doosiga. Ajavahemikul 1980 – 1992. a kasutati Eestis Venemaalt toodud leetrivaktsiini, mille kvaliteet oli ebastabiilne.
  4. Isikutel, kes on sündinud pärast 1993. a ja vaktsineeritud kahe MMR vaktsiini doosiga, pole vaja ennast korduvalt vaktsineerida.

Vaktsineerimine on eriti näidustatud isikutele,

  • kelle pereliikmetel on diagnoositud immuunpuudulikkus või kelle pereliikmed saavad keemiaravi või muud immuunsust mõjutavat ravi;
  • kes plaanivad reisi piirkonda, kus leetritesse haigestumus on kõrge;
  • kes töötavad tervishoiuasutustes, kuhu hospitaliseeritakse ja kus ravitakse leetrite kahtlusega/haigusega patsiente;
  • kes on leetrite kahtlusega patsiendi lähikontaktsed (72 tunni jooksul nakatumisest tehtud vaktsineerimine hoiab suure tõenäosusega haiguse kujunemise ära).

MMR vaktsiin on vastunäidustatud raseduse korral. Viljakas eas naised peavad rakendama vajalikke ettevaatusabinõusid, et vältida pärast vaktsineerimist rasestumist 3 kuu jooksul (või arsti poolt soovitatud aja jooksul).

Leetrite vaktsiini maaletooja kinnitusel on vaktsiin M-M-RVAXPRO hetkel kesklaos olemas.

Perearsti poolt väljastatud retsepti olemasolul on apteegid valmis vaktsiini kesklaost tellima.

TÄHELEPANU!

MMR vaktsiini tuleb säilitada temperatuuril +2 kuni +8°C. Juhul kui perearst väljastab patsiendile retsepti vaktsiini ostmiseks, peab patsient koheselt pärast vaktsiini ostmist minema perearsti juurde ka vaktsiini süstima. Kui süsti tegemine pole võimalik 1 tunni jooksul pärast vaktsiini ostmist, siis tuleb kuni vaktsiini manustamiseni säilitada seda temperatuuril +2 kuni +8°C .

Soovitame uurida vaktsineerimise võimalust oma perearstilt või pöörduda Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskeskuse poole (Paldiski mnt 62, tel. 6598 594).

 

.