Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Lastehalvatuse puhang Tadžikistanis (uuendatud 03. mail)

Esinenud on 12 surmajuhtu (10 juhtu kuni 15-aastaste hulgas ja kaks täiskasvanute seas). Lastehalvatusse haigestumise puhang tõestab veelkord, et tõsised, kuid vaktsineerimise teel välditavad haigused ei ole maailmast kadunud.

Tadžikistanis ilmnenud lastehalvatuse juhtude puhul on haigustekitajaks 1. tüüpi polioviirus, mis on geneetilistelt omadustelt lähedane India Uttar Pradeshi provintsis ringlevale metsikule tüvele.

Viimane kohaliku päritoluga 1.tüüpi polioviiruse poolt põhjustatud puhang esines Tadžikistanis 1998.aastal. WHO andmetel on riigis laste vaktsineerimisega hõlmatus kolme annuse suukaudse poliovaktsiiniga 86 protsenti, mis on madalam WHO ohukriteeriumist.

04. maist algab 109 000 kuni 6-aasta vanuste laste kolmekordne vaktsineerimine lastehalvatustõve vastu.

Poliomüeliidi puhanguid vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud laste seas on esinenud ka Hollandis, Bulgaarias ja Gruusias ja seda polioviiruste sissetoomise tagajärjel.

Eestis on poliomüeliidi vastase vaktsineerimisega hõlmatus olnud 2008-2009.aa 95,0-95,3%, sealhulgas kahe aasta vanustel lastel 96,0-96,2%. Samas on meilgi lapsi, kes on lastehalvatustõve (poliomüeliidi)  vastu vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud.

Terviseamet soovitab:
  1. Inimestel, kes reisivad Tadžikistani, kontrollida oma poliomüeliidi vastase vaktsineerimise andmeid perearsti juures ning juhul, kui isikut ei ole viimase 10 aasta jooksul poliomüeliidi vastu vaktsineeritud, teha kindlasti korduvvaktsineerimine ühe annusega;
  2. Tadžikistani viibimisel täita hoolikult hügieeni nõudeid, sest poliomüeliidi viirused levivad eeskätt saastunud käte ja esemetega;
  3. Lastevanematel kontrollida perearsti juures, kas nende laps(ed) on ettenähtud korras ja õigeaegselt vaktsineeritud lastehalvatustõve (poliomüeliidi) vastu.