Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Kuressaare viimastes veeproovides tuvastati Escherichia coli baktereid kahe kinnistu kraanivees

Escherichia coli bakterikoloonia

Eile võetud proovides tuvastati kahe kinnistu joogivees Escherichia coli baktereid. Joogikõlblikuks kraanivett veel ei tunnistata, jätkuvalt tuleb eelistada pudelivett või kraanivett enne tarvitamist keeta.

Arvestama peab, et isegi kui trassis on joogivesi puhas, võib reostuse mõju esineda kinnistute ja kortermajade siseses trassis. Seepärast on soovituslik juba tänasest alustada oma kinnistu ja hoone sisese veetrassi puhastamisega. Trasside puhastamisel tuleb lähtuda Kuressaare Veevärgi soovitustest.

Kokkuleppel terviseametiga jätkab vee-ettevõtja proovide võtmist iga päev, kuni joogivesi on täiesti puhas. Selleks, et veenduda vee ohutuses, tuleb ära oodata pühapäevased analüüsi tulemused. Kui joogivesi on taas tarbimiseks ohutu, saadab Terviseamet piirkonnas viibivatele inimestele selle kohta SMS-teavituse. Seni kehtib range soovitus tarbida pudelivett või keedetud kraanivett.

Kuressaare haigla erinevate patsientide proovid on näidanud ka lisaks E. coli bakterile kampülobakteri, rota- noro- ja enteroviiruse olemasolu. See on ootuspärane, sest reovee saastused on üldjuhul seotud mitmete erinevate haigustekitajatega. Haigestunute arv võib lähiajal veel tõusta, sest nakkushaiguste puhul avalduvad sümptomid pärast inkubatsiooniperioodi. Näiteks E. coli patogeensete serotüüpide puhul on inkubatsiooniperiood 2-10 päeva, keskmiselt 3-4 päeva pärast bakteri sattumist seedetrakti. Lisaks võib kaasneda ka haiguse edasine levik mustade käte vahendusel.

Eile paigaldati Kuressaare linna kolme asukohta veepaagid, millest Kuressaare elanikud saavad soovi korral endale puhast joogivett võtta. Punktid on avatud iga päev kuni probleemi lahenemiseni kell 10–20. Joogivee saamiseks tuleb kaasa võtta oma anum.

  • Kuressaare keskväljak (Elisa poe juures)
  • Kuressaare, Mooni tn 2 (Jyski poe parkla)
  • Kuressaare, J. Smuuli 1 (Tooma poe parkla)

Antav kogus isiku kohta ei ole piiratud, kuid vallavalitsus palub vett võtta mõistlikus koguses joomise ja söögitegemise tarbeks.

Haigestumisel leiab juhised koduseks raviks Terviseameti kodulehelt (PDF). Vastused korduma kippuvatele küsimustele leiab siit. Küsimuste ja ettepanekutega võib pöörduda riigi infotelefon 1247 poole, kes saab omakorda kõne suunata perearsti infoliinile, 112 või ka Terviseametisse.

PTA soovitused toidukäitlejatele:

  • Toidukäitlejad peavad kasutama nõuetekohast vett toidu valmistamiseks ja pesemiseks.
  • Soovitame iga päev lasta kraanist enne töö alustamist vesi joosta nt igal hommikul 5 minutit enne kui tööpäev algab. Soovitame selle tegevusega jätkata terve järgmine nädal.
  • Toiduga kokkupuutuvate pindade, käte ja toidunõu pesemisel soovitame kasutada alternatiivseid joogivee allikaid, näiteks kanistrivett ja püdeldatud vett kuni Terviseamet on öelnud, et veenäidud on korras.
  • Toidukäitleja vastutab toiduohutuse eest. 

Toidu käitlemisel kasutatav vesi peab vastama mikrobioloogilistele ja keemilistele kvaliteedinäitajatele vastavalt Sotsiaalministri määruse nr 61 Joogivee kvaliteedi- ja kontrollinõuded ning analüüsimeetodid paragrahvidele §4 ja §5. Toidukäitleja võib kasutada toidu valmistamisel ka pudelitesse villitud vett, kui see on toidu valmistamise iseloomu arvestades võimalik.