Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Kuressaare kraanivett tuleb enne tarvitamist keeta, käivitati torustike puhastus

Nädalavahetusel Saaremaal Kuressaares alanud massiline nakatumine kõhutõppe, millega kaasneb oksendamine, allub ravile. Kuressaare haigla andmetel möödub äge haiguse faas 12 tunniga, mille järel hakkab inimene paranema. Vanemaealised inimesed ja väikelapsed on haigussümptomitest enim ohustatud suure vedeliku kaotuse tõttu, seepärast tuleb jälgida, et kodus oleks piisavalt puhast vett.

Terviseametile teadaolevalt võib haigestumise põhjusteks olla neljapäeval, 4. mail Kuressaares aset leidnud veeavarii, kus reoveetorustiku parandustööde ajal lõhkes joogiveetoru ja joogivesi võis saastuda. Seega võib inimeste haigestumise põhjuseks olla saastunud joogivee tarbimine.

Terviseameti nakkushaiguste laborisse jõudsid pühapäeva õhtuks Kuressaare kraaniveest võetud proovid ja esmaspäeva hommikuks saime anda esialgse hinnangu, mille kohaselt väga ulatuslikust saastumisest rääkida ei saa.

Haigustekitaja kindlaks määramiseks läheb aga veidi rohkem aega, sest vähese nakkusmaterjali korral tuleb seda proovi ette kasvatada ja alles siis saab seda analüüsida. Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma kinnitusel viitavad esimesed laboritulemused hetkel kolilaadsetele bakteritele ja e.colile, kuid välistatud ei ole ka vee kaudu levivad viirusnakkused. "Võimalik on ka see, et ühte kindlat haigustekitajat ei leitagi, ja ka see on tavapärane, sest reovee saastused on üldjuhul seotud mitmete erinevate haigustekitajatega," ütles Härma.

Pühapäeva õhtul saadeti Saaremaal elavatele inimestele SMS teavitus, millega Terviseamet juhendab inimesi tarbima pudelivett. Kraanivee tarvitamisel tuleks seda vähemalt 10 minutit keeta. See kehtib ka veele, millega pestakse hambaid. Kätepesule lisaks soovitame kasutada desovahendit.

Nakkus võib teatud juhtudel edasi levida inimeselt inimesele, eelkõige perekondlike kontaktide kaudu, ja seda just saastunud käte kaudu, kui näiteks pärast tualeti kasutamist kätepesu ununeb või seda tehakse lohakalt.

Hetkel ei saa veel kindlalt öelda, millal Kuressaare joogivesi taas joogikõlbulik on. Kuressaare Veevärk AS alustab Kuressaares ulatusliku torupuhastusega, mis võib võtta mõned päevad aega. Puhastuse ja vee kloorimise järel tuleb võtta uued, vee puhtust kinnitavad proovid. Senimaani soovitab Terviseamet ühisveevärgi vett juua ainult siis, kui see on eelnevalt läbi keedetud. Puhastustööde järel võib vesi lõhnata kloori järele.

Terviseamet tegeleb sündmuse lahendamisega nii Saaremaal kohapeal kui ka Tallinnas, kuni oleme saanud kinnituse, et vesi on taas joogikõlbulik. Oleme tihedas kontaktis meie koostööpartneritega Saaremaa valla valitsuses, päästeametis, häirekeskuses, Kuressaare haiglas, Põllumajandus ja toiduametis.

Kõiki küsimusi ja ettepanekuid vahendab riigi infotelefon 1247, kes saab omakorda kõne suunata perearsti infoliinile, 112 või ka Terviseametisse.

Veel uudiseid samal teemal

18.03.2024

Puukentsefaliidi juhtude arv on Eestis viimaste aastatega pea kolmekordistunud

Eelmisel aastal haigestus puukentsefaliiti 209 inimest. Terviseameti andmetel on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis viimase kolme aastaga pea kolmekordistunud. Puugid muutuvad aktiivseks varakevadel, mil temperatuur on püsivalt üle 5-7 kraadi. Seega on just praegu õige aeg end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida.

21.12.2023

Nädalaga lisandus 236 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 236 gripiviiruse juhtu. Alanud on gripiviiruse epideemiline levik.