Kontrollimata ja registreerimata desinfitseerimisvahendid loovad petliku turvalisuse
Desinfitseerimisvahendite puudus ja suurenev nõudlus on toonud turule kontrollimata ja registreerimata desinfitseerimisvahendid, millel võivad puududa desinfitseerivad omadused. Kontrollimata ja registreerimata desinfitseerimisvahendid ei pruugi kaitsta kasutajat ning võivad soodustada viiruste ja bakterite levikut, sest loovad petliku turvalisuse, kirjutab terviseameti kemikaali ja tooteohutuse büroo peaspetsialist Annemari Linno.
Kontrollimata ja registreerimata desinfitseerimisvahendite puhul ei ole sageli teada nende täpne koostis. Samuti ei ole teada, kas nende toime vastab pakendil lubatule, sest lisaks alkoholile muudavad desinfitseerimisvahendi tõhusaks ka mitmed teised komponendid, mis aeglustavad toote aurustumist pinnalt või parandavad pinna märgumist. Sellega saavutatakse viiruse vastaseks toimeks vajalik üheminutiline kontaktaeg. Etanool üksi ei pruugi bakterit või viirust tappa, sest see aurustub liiga kiiresti. Etanooli kasutamine desinfitseerimisvahendina võib vähendada haigustekitaja aktiivsust, kuid selle tulemusel võib tekkida ka etanooli suhtes resistentne haigustekitaja.
Desinfitseerimisvahendite kontrollimisel kontrollitakse valmis segu, sest hävitatud viirusorganismide arv võib erineda segu ja üksiku toimeaine puhul kuni 100 korda.
Desinfitseerimisvahendid on biotsiidid ning vastavalt Eestis kehtivatele seadustele on registreerimata või ilma loata biotsiidide kasutamine ja turustamine keelatud ning karistatav. Registreeritud biotsiidi pakendil on toodud registreerimistunnistuse või loa number ning omaniku nimi.
- Registreeritud biotsiidide loetelu leiab terviseameti kodulehelt: www.terviseamet.ee/et/kemikaaliohutus-tooteohutus/kemikaalikaitlejale/biotsiid/registreerimistunnistuse-taotlemine
- Riikliku või Euroopa Liidu loa saanud biotsiidide loetelu leiab Euroopa Kemikaaliameti kodulehelt: www.echa.europa.eu/et/information-on-chemicals/biocidal-products
- Ettevõtete nimekirja, kes praegu toodavad või tarnivad Eesti turule desinfitseerimisvahendeid, leiab terviseameti kodulehelt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus#Desinfitseerimisvahendid
Eelnimetatud linkidelt toodete otsimisel tasub teada, et nahal kasutatavad tooted kuuluvad tooteliiki 1 ning pindade ja õhu puhastamiseks mõeldud tooted kuuluvad tooteliiki 2.
Ettevõtjad, kes soovivad turustada biotsiide, peavad enne turustama hakkamist pöörduma registreeringu või loa taotlemiseks biotsiidi kasutajatoe poole [email protected]
Veel uudiseid samal teemal
Terviseamet annab nõu: mida pidada silmas lapsele jõulukingitusi valides
Peagi on käes jõulud ja on viimane aeg otsida lähedastele kinke. Nii mõnigi laps soovib endale jõuluvanalt või päkapikkudelt mänguasju, mida valides tuleb tähelepanu pöörata sellele, et see oleks lapsele ohutu.
Mis on asbest: kuidas seda kasutatakse ja miks on see ohtlik?
Asbest on looduses esinev mineraal, mille kiududest võivad eralduda peenikesed vastupidavad niidid.