Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Kolloidhõbeda kasutamine toidulisandites või naha desinfitseerimisvahendites pole lubatud

Kolloidhõbedat sisaldavate toodete müük internetis, kus kauba pakkuja lubab, et toode ravib või leevendab haigusi, talitushäireid või vääraarenguid on tarbijaid eksitav keelatud kauplemisvõte.

Internetis levitatavad kolloidhõbedat sisaldavad tooted ei kuulu ravimite hulka ja nende puhul pole lubatud kasutada ka ravimile omaseid väiteid.

Nii terviseamet, veterinaar- ja toiduamet kui ka tarbijakaitseamet kinnitavad, et  kolloidhõbedat ei ole lubatud kasutada toidulisandites ega naha desinfitseerimisvahendites.

On erandeid:
Kolloidhõbedat võib kasutada mõningates kosmeetikatoodetes, kui nende tootjal või importijal on  koostatud ohutusaruanne, mis sisaldab piisavalt teavet konkreetse toote ohutuse kohta. 

Kolloidhõbedat on lubatud kasutada ka biotsiidides, mida kasutatakse erinevate pindade, materjalide, mööbli, ujumisbasseinide, kliimaseadmete jmt desinfitseerimiseks, jahutus- ja  töötlemissüsteemides kasutatava vee või muude vedelike säilitamiseks,  mis on ette nähtud kahjulike organismide tõrjeks.

Kolloidhõbedat sisaldavaid biotsiide võib turustada üksnes  tingimusel, kui biotsiid on terviseametist saanud registreerimistunnistuse vastavalt biotsiidiseaduses sätestatud tingimustele.

Tõele mittevastavad  väited, justkui kolloidhõbedat sisaldav toode raviks või leevendaks haigusi, talitlushäireid või väärarenguid on tarbijakaitseseaduse alusel eksitav kauplemisvõte, mis on keelatud.

Kui teile on müüdud kolloidhõbeda lahust ravimina või toidulisandina, siis palume neid tooteid mitte tarbida, see ei pruugi olla ohutu.

Euroopa Kemikaaliameti (ECHA) klassifitseerimis ja märgistusandmiku kohaselt on hõbe klassifitseeritud kui ägeda ja kroonilise mürgisusega veeorganismidele (1. ohukategooria). INCHEM  (Maailma Tervise Organisatsiooni Kemikaaliohutuse Programm) andmetel tungib hõbe seedetrakti sattudes kergesti verre ning  ladestub maksas, nahas, limaskestades, neerudes, põrnas, kapillaaride seinas, sarvekestas jne. Hõbeda ladestumine inimkehas põhjustab haiguse nimetusega argüüria, mis avaldub silmade, limaskestade ja naha värvi muutumist sinakashalliks.