Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

KKK | Mida Kuressaare kraanivett kasutades silmas pidada?

Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakond vastab kõige enam esitatud küsimustele, mis on laekunud seoses Kuressaare joogivee saastumisega.

 • Milliseid haigussümptomeid põhjustab Saaremaal saastunud vee joomine?

Sümptomid (võib esineda üks või mitu järgnevast): oksendamine, iiveldus, kõhuvalu, kõhulahtisus (sh ka veriroe), palavik.

 • Mida silmas pidada haigussümptomite esinemise korral?

Haigussümptomite esinemise korral pöörduge perearsti või perearsti nõuandetelefoni 1220 poole, kes nõustab sümptomite leevendamise ja ravi osas. Tõsise seisundi puhul kutsuge kiirabi või pöörduge EMOsse.

Kõhulahtisuse ja oksendamisega tekib väga kiiresti vedelikupuudus, millest on eriti ohustatud väikelapsed ja vanemaealised. Ägeda vedelikupuuduse korral (st kui inimene ei suuda ise vedelikku tarbida) tuleb pöörduda kiirabi või EMO poole.

 • Kaua kestavad haigussümptomid?

Praeguse haiglalt saadud info kohaselt kestavad ägedad sümptomid 12-24 tundi. Sümptomite kestmise aeg ja tervenemine sõltub haigustekitajast ja vastuvõtlikust organismist, E.coli puhul paranevad patsiendid tavaliselt keskmiselt kümme päeva jooksul, vanemaealistel ja väikelastel võib haigus põhjustada vaevusi kauem.

 • Kaua võib haigestunu olla nakkusohtlik?

Inimene võib olla nakkusohtlik kuni nädal pärast sümptomite algust.

 • Mida teha haigestumise vältimiseks?

Nakatumise vältimiseks tuleb riskipiirkonnas hoiduda kraanivee tarbimisest. Võimaluse korral tuleb kasutada pudelivett. Kraanivee tarvitamisel tuleks see läbi keeta. Kätepesule lisaks soovitame kasutada desovahendit.

Nakkus võib teatud juhtudel edasi levida inimeselt inimesele, eelkõige perekondlike kontaktide kaudu, ja seda just saastunud käte kaudu, kui näiteks pärast tualeti kasutamist kätepesu ununeb või seda tehakse lohakalt. Haigete hooldamisel tuleb hügieenireegleid väga hoolsalt järgida.

 • Kas pärast esmast haigestumist on võimalik uuesti sarnaste sümptomitega haigust põdeda?

Nakkushaiguste puhul avalduvad sümptomid pärast inkubatsiooniperioodi, mis sõltub haigustekitajatest. Samuti võib esineda olukordi, mil inimene nakatub enam kui ühe haigustekitajaga, sest reovee saastused on üldjuhul seotud mitmete erinevate haigustekitajatega. See tähendab, et inimesel võivad esineda sarnased sümptomid korduvalt, mida põhjustavad erinevad haigustekitajad. Jätkuvalt on väga oluline kinni pidada hügieeni ja toiduohutuse reeglitest, sest suvisel perioodil esineb tavapärasest rohkem soolenakkusi.

 • Kas kraanivett tohib kasutada nõude pesemiseks?

Nakatumise vältimiseks tasub ka nõude pesemisel kasutada keedetud vett. Nõudepesumasinaga nõusid pestes tuleb eelistada pika ja kuuma temperatuuriga programmi. 

 • Kas kraanivett tohib kasutada hammaste pesuks?

Hammaste pesul tuleb kasutada pudelivett või eelnevalt läbikeedetud kraanivett.

 • Kas kraanivett tohib kasutada pesu pesemiseks?

Nakatumine toimub vee alla neelamisel. Pesu pesemisel on nakatumise oht väga madal. Ettevaatusabinõuna tasub pesu pärast pesemist ka üle triikida.

 • Kas kraanivett tohib kasutada enda pesemiseks?

Haigestumist põhjustab saastunud vee alla neelamine, mistõttu on oluline vältida vee sattumist suhu. Kraanivett tohib kasutada enda pesemiseks juhul kui nahk on marrastusteta ja vigastusteta ning limaskestad on terved. Pikemat vannitamist hetkel siiski ei soovita.

 • Kas kraanivett tohib kasutada vigastatud naha pesemiseks?

Kui nahk on vigastatud, siis soovitame pesemisel kasutada keedetud vett. Ohtu kõhuprobleemide tekkeks pesemisel ei ole, kuid saastunud vee kasutamine vigastatud nahal võib nahaprobleeme süvendada.

 • Kas kraanivett tohib kasutada toidu valmistamisel?

Toidu valmistamisel tasub vältida kraanivee kasutamist. Ohutuse tagamiseks tuleb ka toiduvalmistamisel kasutada eelnevalt läbikeedetud vett.

 • Kas kraanivett võib loomadele anda?

Soovituslik on ka loomadele anda eelnevalt läbikeedetud kraanivett.

 • Kuidas vabaneda bakteritest boileris?

Kui kasutate elektriboilerit, tuleb see kõige pealt veest tühjendada. Edasi tuleb boiler vastavalt juhendile puhastada ja uuesti veega täita. Kuni veekvaliteedi normaliseerumiseni soovitame soojavee temperatuuri reguleerida 70oC peale.

 • Kas Saaremaa ujulaid ja spaasid võib praegu külastada?

Külastades ujulaid või spaasid, tuleb jälgida mujal Saaremaal kehtivaid käitumisjuhiseid. Kõige olulisem on vältida kraanivee sattumist suhu. Võimalusel tuleb ka spaad külastades tarvitada pudelivett või keedetud kraanivett

 • Kas haigustekitaja võib levida inimeselt inimesele?

Nakkus võib teatud juhtudel edasi levida inimeselt inimesele, eelkõige perekondlike kontaktide kaudu, ja seda just saastunud käte kaudu, kui näiteks pärast tualeti kasutamist kätepesu ununeb või seda tehakse lohakalt. Haigete hooldamisel tuleb hügieenireegleid väga hoolsalt järgida.

 • Millal joogivesi taas kõlbulik on?

Hetkel ei saa veel kindlalt öelda, millal Kuressaare joogivesi taas joogikõlbulik on. Kuressaare Veevärk AS alustas Kuressaares ulatusliku torupuhastusega, mis võib võtta mõned päevad aega. Puhastuse ja vee kloorimise järel tuleb võtta uued, vee puhtust kinnitavad proovid. Senimaani soovitab Terviseamet ühisveevärgi vett juua ainult siis, kui see on eelnevalt läbi keedetud. Puhastustööde järel võib vesi lõhnata kloori järele.

NB! Vaata siit Eesti Perearstide Seltsi poolt koostatud juhendit, kuidas käituda kõhulahtisuse puhul. (PDF)