Kihnu saarel tegutsevad kohapealsed kiirabi abistajad
SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku juhataja Andrus Remmelgase selgitusel ei kaalunud nad pikalt Terviseameti pilootprojekti pakkumist. „Regionaalhaigla reanimobiiliosakond on loomisest alates tegelenud erakorralise abi osutamise ja vajadusel ka haigete transportimisega väikesaartelt. Tänu pilootprojektile oleme tõesti saanud kohapeal koolitada inimesed, neile on muretsetud vajalik varustus, mis annab võimaluse pidevalt konsulteerida Regionaalhaigla valvearstidega,“ sedastas Remmelgas.
Terviseameti peadirektori asetäitja Üllar Kaljumäe sõnul võib kiirabilise abi uue korraldusega saarel rahul olla. „Väikesaarte kiirabiline teenindamine toimub sellest aastast viisil, kus madalama tähtsusega kutsete korral teenindatakse saarel asuvaid inimesi lähima mandril asuva brigaadi poolt, kiiremat reageerimist vajavatele kutsetele lendab aga välja regionaalhaigla reanimobiilibrigaad,“ rääkis Kaljumäe.
Kihnu saar on esimene väikesaar, kus on loodud täiendav kohapealne abiosutamise süsteem. Lisaks Regionaalhaiglale osales erakorralise abi andjate koolitamisel aktiivselt ka Tallinna Kiirabi.
Tegemist on pilootprojektiga, mille tulemustest sõltub taolise abiosutamise jätkamine ja laiendamine teistele väikesaartele. Pilootprojekt toetab kiirabi lennutranspordi korraldamist väikesaartele, mille jaoks tegi valitsus rahaeralduse möödunud aasta lõpus.
Praegu kehtiv kiirabikorraldus on tüüplahendusena sobilik ennekõike mandrile ning suutele saartele ja ei arvesta väikesaarte eripärasid.