Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Jõulude ajal ohustavad lapsi nii patareid, ravimid kui jõulutaimed

Terviseameti mürgistusteabekeskus juhib pühadeks valmistuvate lapsevanemate tähelepanu sellele, et väikelastele võivad ohtu kujutada nii pürotehnika, erinevad taimed ja kaunistused kui seadmetes kasutatavad patareid, magnetid ja järelevalveta jäetud ravimid.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oderi sõnul tasub ka pühade ajal veenduda, et ravimid, patareid ja kodukeemia on väikelastele kättesaamatus kohas. „Tuleb arvestada sellega, et pühade ajal on kõigil alati palju tegemist, mistõttu võib väikelaps enda valdusse saada ka näiteks telekapuldis olevad patareid või lauanurgale asetatud küünla,“ ütles Mare Oder. Eriti ohtlikud on just patareid, sest neis leiduv energia võib põhjustada limaskesta põletust juba esimese 2 tunni jooksul. Nööp-patareide põhjustatud tervisekaebused tulenevad peamiselt nende söögitorru kinni jäämisest. Patareisid leidub peale erinevate elektroonikaseadmete ka laulvates ja vilkuvates õnnitluskaartides, lambikestes, vilkuvate kaunistustega peavõrudes ning muudes kaunistustes ja ehetes. „Seega tasub sellele õnnetuse riskile mõelda ka siis, kui valitakse kingitusi väikesele lapsele.“

Oderi sõnul on pühade ajal olnud ka juhtumeid, mil väikelaps on omaette askeldades leidnud üles vanema või vanavanema pilkupüüdva välimusega ravimid. „Sellised üsna tõenäoliselt ohtlikud olukorrad on ennetatavad, kui ravimid on alati luku taga ning lapsele on neist ohtudest varakult räägitud,“ ütles Oder, kelle sõnul helistatakse talviste pühade ajal mürgistusinfoliinile ka mõne koju toodud taime tekitatud mürgistuse tõttu - tavaliselt on laps sellisel juhul hammustanud tüki silmatorkava välimusega jõulu- või ratsuritähest või koralltomatist. Jõulutäht ning ratsuritäht ehk amarüllis on taimed, mille mahl võib põhjustada inimesel limaskesta ärritust. Nahale sattunud taime mahl tuleks kindlasti veega maha pesta. Koralltomati hammustamise või neelamise korral võib mürgistuse algusele viidata oksendamine ja kõhuvalu.  Ka mõni eksootilisem roheline põõsas või puuke, mis jõulupuuks soetatud, võib lapse suhu sattudes tekitada seedehäireid. „Seega võiksid lapsevanemad enne taime soetamist tutvuda selle omadustega ja kaaluda selle sobilikkust,“ ütles Oder.

Lisaks tasub ettevaatlik olla näiteks tuletikkude, paukherneste, valguspulkade ja lumespreiga. Kui umbes kuni 20 tuletiku pea neelamist, säraküünalde lutsutamist, küünalde, fooliumpaberi või jõuluehete maitsmist ei peeta ohtlikuks, siis kindlasti tasub tähelepanu pöörata kingituses sisalduvate magnetite kaitstusele. „Kinkide puhul võib juhtuda nii, et sarnaselt patareidele saadakse ka magnetid mänguhoos kätte ka näiteks pere suurema lapse mänguasjast,“ ütles Oder. Üksiku magneti neelamine pole ohtlik, ent tulenevalt magnetite kokkutõmbumisele läbi soole seinte võib mitme magneti järjestikune sattumine soolestikku põhjustada tervisemuresid.

Sel aastal on terviseameti mürgistusteabekeskus nõustanud ligi 3000 inimest, ligi pooled mürgistusteabekeskuse infoliini 16662 kõnedest puudutavad kuni 3-aastaste lastega juhtunud õnnetusi, enamik väikelaste mürgistusõnnetusi leiab aset kodus.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile saab helistada ööpäevaringselt mistahes äsja juhtunud mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Video: Kuidas veeta pühad nii, et mürgistus neid ei rikuks

 

Veel uudiseid samal teemal

14.12.2023

Konverentsil koguti mõtteid sõja- ja katastroofimeditsiinist

Detsembri alguses kogunesid Tallinnas tsiviil- ja militaarvaldkonna spetsialistid Eestist ja NATO partnerriikidest. Alustuseks viidi läbi põhjalik tsiviil-militaar tervishoiuõppus ning järgnevatel päevadel arutleti peamiselt tervishoiusüsteemi kriisiaegse toimimise ja sellega seotud otsuste üle.

16.10.2023

Elustamispäev juhib tähelepanu elustamisoskuste vajalikkusele

16. oktoober on rahvusvaheline elustamispäev, mille raames on võimalik meelde tuletada elustamise põhitõdesid.