Gripiteemaline pressikonverents: kaitse neid, kes on nõrgemad – vaktsineeri!
Gripiviirustest domineeris pandeemiline gripiviirus A(H1N1) 2009, samal ajal oli viis korda kõrgem ka ringluses olnud B-gripiviiruste hulk, mis on omane tavalisele gripihooajale, selgitas tänasel (14.10.2011) pressikonverentsil Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar.
Terviseamet tegi möödunud hooajal koostööd nelja suurema haiglaga ja neilt saadud andmete põhjal saame öelda, et alates jaanuarist 2011 gripi tõttu intensiivravi kokku 58 inimest vanuses 21 – 87 eluaastat. Gripist tingitud surmajuhte oli möödunud hooajal Terviseameti andmetel kokku 10, neist kaks olid vanuses 65 ja enam, ülejäänute vanus jäi vahemikku 29-61. Ükski surnutest ei olnud gripi vastu vaktsineeritud.
Värske gripiuuringu alusel kavatseb end sel aastal gripi vastu vaktsineerida 6% elanikest, mida on eelmise aasta uuringu andmetega võrreldes poole võrra enam. Vaktsineeritute arv võiks veelgi kasvada, kui vaktsineerimist soovitaks inimestele perearstid, selgus uuringufirma Klaster poolt septembris tehtud küsitluste põhjal.
Vähenenud on nende inimeste hulk, kes arvavad, et vaktsiin ei aita, samas kinnitatakse, et vaktsineerimisest hoidumise peamine põhjus on vaktsiini kõrge hind ja võimalikud kõrvalmõjud.
Pressikonverentsil osalenud perearsti Diana Ingeraineni sõnul takistavad vaktsineerimist hinnast enam suust suhu levivad müüdid vaktsineerimiste kohta tervikuna. Perearst kutsus inimesi siiski enam hoolima oma tervisest ja võimalusel haigusi vaktsineerimise teel ennetama.
Terviseamet jälgib ka sel aastal ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse ja grippi haigestumist. Hetkel on õige aeg vaktsineerimiseks. Kuigi eestlaste gripivastase vaktsineerimise tase on olnud läbi aegade madalamaid Euroopa Liidus, on aeg mõista, et vaktsineerimine annab kaitse kõigepealt vaktsineeritule enesele, kaitseb tema lähedasi ja takistab viiruse levikut kogu ühiskonnas.
Vaata lisaks: Hinnang gripihooajale 2010/2011Gripiuuringu kokkuvõte - oktoober 2011