Gripiblogi, 47. nädal: registreeriti esimene B gripiviiruse puhang
Perioodil 18.-14. november pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3089 inimest, arsti poole pöördunutest 52,1 protsenti olid kuni 15-aastased lapsed. Võrumaal registreeriti esimene B gripiviirusega seotud puhang koolis, kus haigestus 15 inimest.
Terviseametile laekunud andmete alusel haigestus ühes Võrumaa koolis grippi 15 inimest, neist 9 inimesel on gripiviirus laboratoorselt kinnitatud. Möödunud nädalal jäeti koolis ära kõik suuremad ühisüritused.
B gripiviirus on väiksema leviku potentsiaaliga, tavaliselt haigestuvad ühe pere liikmed ning inimesed kes on lähikontaktis. Viirused kipuvad kergemini levima kinnistes ruumides, kus on koos rohkem inimesi ning kool on selleks ideaalne koht. Paljud lapsed ei ole ka pöördud perearsti poole, vaid tulevad kooli tagasi lapsevanema poolt kirjutatud puudumistõendi alusel.
Tallinnas registreeriti 1A gripiviirus A/H1N1pdm, püsivat gripiviiruse levikut veel ei ole täheldatud. Gripitaolistesse haigustesse ja ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumine püsib mujal Eestis endiselt madalal tasemel ning peamiselt on seotud rino- ja paragripiviirusega. Vanuserühmade järgi haigestuvad enim kuni viieaastased lapsed.
Haigestumine Euroopa regioonis
Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni kõikides riikides. Püsivat gripiviiruse levikut ei ole veel täheldatud üheski riigis, kuid registreeritakse üksikud gripiviirusega seotud haigusjuhud.
Viimane aeg vaktsneerida
Terviseamet juhib tähelepanu, et on vaktsineerimiseks on praegu viimane aeg, sest püsivat gripiviiruse levikut pole veel Eestis täheldatud, mis tähendab et organismil on aega viiruse vastase kaitse kohandamiseks. Kindlasti tuleb pöörata tähelepanu hügieenile - peske regulaarselt käsi vee ja seebiga. Aevastamisel katke nina ja suu pabertaskurätiga ja visake see kohe prügikasti, taskuräti puudumisel katke köhimisel või aevastamisel nina ja suu varrukaga. Vältige rahvakogenemisi ja kätlemist ning lähedasi kontakte (alla 1,5 meetri). Õpetage nakkusohtu vältivaid meetmeid ka oma lastele ning jälgige, et nad neid täidaksid. Elage tervislikult - magage piisavalt, olge füüsiliselt aktiivne, vältige stressi, jooge piisavalt vedelikke ja sööge täisväärtuslikku toitu.
Kui olete haigestunud, siis püsige kodus. Ärge jätke haigeid lapsi vaktsineerimata vanavanemate hoolde – tihti saavad vanemaealised nakkuse just lastelastelt. Võimalusel vältige lähikontakti haigestunud inimestega. Viirused levivad piiskadega lühikese vahemaa taha. Sellepärast on kõige suurem risk nakatuda kui vahemaa haigestunuga on vähem kui 1,5 meetrit.
Veel uudiseid samal teemal
Hoiatav näide Lätist: Difteeria viis 3 last ja 1 täiskasvanu haiglasse, üks laps on raskes seisus
Möödunud nädalal sattus Lätis difteeria tõttu haiglaravile neljaliikmeline perekond – kolm last ja üks täiskasvanu. Üks laps vajab raske seisundi tõttu intensiivravi ning kõik nad olid haiguse vastu vaktsineerimata. Terviseamet hoiatab, et kuigi difteeria vastu on olemas efektiivne vaktsiin juba 1940. aastatest, on immuniseerimisega hõlmatus tänaseks langenud kriitilise piirini ning sarnased lokaalsed puhangud võivad aset leida ka Eestis.
KKK: Mida peab teadma ahvirõugetest?
Kuigi maailmas ja Euroopas levivad ahvirõuged endiselt edasi, ei ole Eestis alates 2022. aastast uusi haigusjuhte olnud. Haiguse sissetoomise risk on endiselt olemas.