Sa oled siin

Euroopa Liit kaalub vaagnaelundite allavaje raviks kasutatavate kirurgiliste võrkude keelustamist 

USA toidu- ja ravimiamet ehk FDA võttis sel kevadel vastu otsuse lõpetada oma territooriumil vaagnaelundite prolapsi ravis kasutatavate kirurgiliste võrkude turustamine ning kutsuda tagasi turustusahelas olevad võrgud (otsust saab lugeda siin).

FDA hinnangul ei ole piisavalt kliinilisi tõendeid selle kohta, et seadme kasutamisest saadav kasu on suurem, kui selle kasutamisest tulenevad riskid.

Ka Euroopa Liidu pädevad asutused uurivad nende võrkude otstarbekust ning kasu ja riski suhet,  meetmete osas aga ei ole veel kokkulepet saavutatud.

Paljud taoliste võrkude tootjad on otsustanud lõpetada nende seadmete tootmise ning on juba alustanud oma toodangu vabatahtlikku tagasikutsumist  Euroopa turult. Terviseamet soovitab nende võrkude kasutamist vältida ning kasutada patsientide raviks teisi meetodeid.

Patsiente, kellele on paigaldatud sellised võrgud, tuleks jälgida tavapärasel viisil.

Rohkem kui pooltel üle 50-aastastest naistest esineb mingil määral vaagnaelundite prolapsi ehk allavajet. 80. eluaastaks on 13−19% naistest pidanud läbi tegema allavaje operatsiooni. Korduvate operatsioonide vajadus tekib kuni 25% naistest (allavaje taasteke, tüsistused).

Vaagnapõhja normaalse anatoomia taastamisel võib osutuda vajalikuks kasutada sünteetilist või bioloogilist võrku, mis kinnitatakse kõhuõõne poolt emakaelaköndi või tupeköndi külge või paigaldatakse tupe kaudu tupe limaskesta alla.

Veel uudiseid samal teemal

07.06.2019

Terviseamet hoiatab potentsiaalselt ohtlike hüaluroonpliiatsite eest

Terviseamet hoiatab nõuetele mittevastavate hüaluroonpliiatsite eest, mille kasutamine iluprotseduuri tegemisel võib lõppeda tervisekahjustusega.

07.03.2019

Ühendkuningriigist pärit meditsiiniseadmed ja abivahendid tuleb ümber registreerida

Tulenevalt Ühendkuningriigi lahkumisest Euroopa Liidust 30. märtsil tuleb meditsiiniseadmete ja abivahendite edasimüüjatel tooted vastavas andmekogus (MSA) ümber registreerida.