Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Euroopa Komisjon võttis vastu mikroplasti piirangu

Euroopa Komisjon võttis 25. septembril 2023 REACH-määruse alusel vastu piirangu, mis piirab tahtlikult lisatud mikroplasti kasutamist kosmeetikatoodetes, pesuvahendites ja tehisspordiväljakutes. See hoiab ära umbes poole miljoni tonni mikroplasti sattumise keskkonda. Komisjoni määrus avaldati 27. septembril 2023 ning see jõustub 20. päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Esimesed meetmed hakkavad kehtima kohe, kui piirang 20 päeva pärast jõustub. Seoses mikrograanulite turule laskmise keeluga ei tehtud ettepanekut üleminekuperioodi kohta, kuna tööstus pidi 2020. aastaks vabatahtlikult järgjärgult lõpetama nende kasutuse. Muudel juhtudel hakkab müügikeeld kehtima pärast pikemat perioodi, et anda sidusrühmadele aega alternatiivide arendamiseks ja kasutusele võtmiseks. Teave üleminekuperioodide kohta on eelpool nimetatud määruse lisas.

Vastuvõetud piirang puudutab mikroplasti laia määratlust – see hõlmab kõiki sünteetilisi polümeeriosakesi, mille suurus on alla viie millimeetri ja mis on orgaanilised, lahustumatud ja vastupidavad lagunemisele. Piirangu eesmärk on vähendada tahtliku mikroplasti heitkoguseid võimalikult paljudest toodetest. Mõned näited tavapärastest piiranguga hõlmatud toodetest:

  • kunstlikel spordipindadel kasutatav granuleeritud täitematerjal – suurim tahtliku mikroplasti allikas keskkonnas;
  • kosmeetikatooted, kus mikroplasti kasutatakse mitmel otstarbel, näiteks koorimiseks (mikrohelmed) või spetsiifilise tekstuuri, lõhna või värvi saamiseks;
  • pesuained, kangapehmendajad, glitter, väetised, taimekaitsevahendid, mänguasjad, ravimid ja meditsiiniseadmed, ja muud.

Komisjoni määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides EL liikmesriikides.

Lisainfot mikroplasti piiramise kohta leiab  Euroopa Komisjoni veebilehel.

Veel uudiseid samal teemal

10.06.2024

Ohtlik trend: väikelaste mürgistusjuhtumid sagenevad, kuigi on välditavad

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 laekunud kõnede hulgas on kasvanud juhtumite hulk, kus väikelapsed joovad laokile jäetud kemikaale või söövad vanavanemate öökapile unustatud ravimeid.

18.09.2023

Kemikaalide ohutu käitlemise kohta valmis mahukas juhend

Päästeamet koostas koostöös teiste ametkondadega mahuka juhendi kemikaalide ohutu käitlemise kohta. Juhendi tutvustamiseks toimub 11. oktoobril ka infopäev.