Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Euroopa Kemikaaliamet algatas avaliku arutelu biotsiidi kahe toimeaine kohta

Euroopa Kemikaaliameti (ECHA) poolt on algatatud avalik arutelu, et koguda informatsiooni toimeainete 3-jodo-2-propünüül-butüülkarbamaadi (IPBC) (tooteliik 8) ja medetomidiini (tooteliik 21) kohta. Avalik arutelu on avatud 6. novembrini 2024.

Arutelu eesmärgiks on otsustada, kas nende toimeainete heakskiitmist uuendada ning kas need vastavad biotsiidimääruse BPR artikkel 5(2) tingimustele.

Toimeained:

on murettekitavaid kriitilisi mõjusid, mis koos kasutusviisiga võivad tekitada olukordi, mis võivad kujuneda probleemseteks, nt suur võimalik risk põhjaveele, isegi juhul, kui rakendatakse väga rangeid riskijuhtimismeetmeid ja vastab BPR artikkel 10(1) punkti e kriteeriumile.

  • Medetomidiin (CAS 86347-14-0, tooteliik 21)
    •  endokriinseid häireid põhjustavad omadused, mis võivad avaldada inimestele kahjulikku mõju ning vastab BPR artikkel 5(1) punkti d väljajätmise kriteeriumile;
    •  vastab REACH määruse XIII lisa kahele kriteeriumile väga püsiv ja toksiline ja vastab BPR artikkel 10(1) punkti d kriteeriumile;
    •  on murettekitavaid kriitilisi mõjusid, mis koos kasutusviisiga võivad tekitada olukordi, mis võivad kujuneda probleemseteks, nt suur võimalik risk põhjaveele, isegi juhul, kui rakendatakse väga rangeid riskijuhtimismeetmeid ja vastab BPR artikkel 10(1) punkti e kriteeriumile;
    •  sisaldab märkimisväärsel määral mitteaktiivseid isomeere või lisandeid ja vastab BPR artikkel 10(1) punkti f kriteeriumile.

Toimeained, mis vastavad väljajätmise kriteeriumitele, ei tohiks heaks kiita, välja arvatud juhul, kui on tõestatud, et antud toimeaine vastab vähemalt ühele BPR artikkel 5(2) tingimusele.

Seetõttu algatatakse avalik arutelu, et jõuda järeldusele, kas need toimeained vastavad vähemalt ühele järgnevale tingimusele:

  • inimeste, loomade või keskkonna kokkupuute risk biotsiidis sisalduva kõnealuse toimeainega on tõepärase halvima juhu kasutustingimustes minimaalne, eelkõige seal, kus toodet kasutatakse suletud süsteemides või muudes tingimustes, mille eesmärk on välistada selle kokkupuude inimestega ja sattumine keskkonda;
  • on tõendatud, et toimeaine on hädavajalik inimeste ja loomade tervist või keskkonda ähvardava tõsise ohu ennetamiseks või ohjamiseks;
  • toimeaine heakskiitmata jätmine avaldaks liiga suurt negatiivset mõju ühiskonnale võrreldes aine kasutamisest tuleneva riskiga inimeste ja loomade tervisele või keskkonnale.

Otsustamisprotsessi jaoks on väga oluline huvitatud isikute osalemine selles avalikus arutelus, et koguda teavet, eriti sobivate alternatiivide olemasolu või puudumise kohta. Teave tuleb esitada koos põhjendustega, mitte lihtsalt väitega, et toimeainet on vaja või mitte.

Euroopa Komisjon koos liikmesriikidega võtavad kogutud teavet arvesse toimeaine kohta otsuse tegemisel. Teave tuleb esitada ECHA veebilehel oleva veebivormi kaudu. Avalikul arutelul arvamuse esitamisel on oluline järgida juhendit „Instructions for providing comments related to substances which are potential candidates for substitution and meeting the exclusion criteria under the Biocidal Products Regulation“ .

Veel uudiseid samal teemal

15.05.2024

Täna toimub Kevadtormi raames välihaigla õppus

Täna toimub Paikusel välihaigla EMT-2 (Emergency medical team type 2) õppus. Õppuse käigus harjutatakse patsientide voo käsitlemist koostöös Kaitseväega.

14.12.2023

Konverentsil koguti mõtteid sõja- ja katastroofimeditsiinist

Detsembri alguses kogunesid Tallinnas tsiviil- ja militaarvaldkonna spetsialistid Eestist ja NATO partnerriikidest. Alustuseks viidi läbi põhjalik tsiviil-militaar tervishoiuõppus ning järgnevatel päevadel arutleti peamiselt tervishoiusüsteemi kriisiaegse toimimise ja sellega seotud otsuste üle.