Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Enteroviirusmeningiiti haigestumised Soomes ja Lätis

Enteroviirusnakkused on maailmas üldiselt laialt levinud nakkushaigused, milledest aeg-ajalt esineb ka enteroviirusmeningiiti ehk ajukelmepõletikku.  

Soomes on sealse nakkushaiguste registri andmetel 28. juuli seisuga registreeritud mai kuus kaheksa laboratoorselt kinnitatud enteroviirusmeningiidi haigusjuhtu Põhja-Põhjamaal ning juunis kaheksa haigusjuhtu Põhja-Põhjamaal ja Turus. Kanta-Hämees on 13 haigest laboratoorselt tuvastatud kümnel juhul enteroviirusnakkus. Tuvastatud enteroviiruste tüüpi ei ole senini määratud. 

Lätis on 26. juuli seisuga registreeritud 48 enteroviirusmeningiidi juhtu. Haigestumist on esinenud mitmes piirkonnas: Daugavpilsi linnas 26 juhtu, Ilukstes – 10, Daugavpilsi rajoonis – 5, Rezekne rajoonis – 3 ja üks juht Aglonas, Kraslavas, Vilanis ja Rezekne linnas. 80% haigestunutest on vanuses 2-19 aastat.

Eestis on  käesoleva aasta 26. juuli seisuga registreeritud juunis-juulis neli viirusmeningiidi juhtu, neist kaks on olnud laboratoorselt kinnitatud enteroviirusmeningiidid. Haigestunute vanus oli vahemikus 4-32 aastat.  

Viimase viiekümne aasta jooksul on Eestis esinenud igal aastal haigestumist enteroviirusnakkusesse, sealhulgas ka enteroviirusmeningiiti, seda nii üksikjuhtudena kui ka puhangutena, aga seda harvadel juhtudel.   

Selgitus enteroviirusnakkuse kohta:

Enteroviirusnakkused levivad maist septembrini. Haigusvormid on mitmekesised alates kergekujulisest neelupõletikust kuni ajukelme- ja ajupõletikuni. Küllalt sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta vormis, mistõttu vanemaealised inimesed omandavad immuunsuse teatud piirkonnas valdavalt levinud enteroviirustüüpide vastu. Seepärast haigestuvad sagedamini lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud. 

Enteroviirused levivad:

1) fekaal-oraalsel teel, s.t. nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu, samuti  viirustega saastunud joogiveega ja toitudega,
2) viirused võivad levida ka piisknakkuse teel õhu kaudu. Nakkusallikaks on haige inimene või nakatunud kuid haigusnähtudeta  inimene.

Nakatumise ennetamine: käte pesemine pärast WC-s käimist ja enne sööki.