Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Elustamispäev juhib tähelepanu elustamisoskuste vajalikkusele

16. oktoober on rahvusvaheline elustamispäev, mille raames on võimalik meelde tuletada elustamise põhitõdesid. Kiirabid koos tervishoiutöötajate ja Eesti Punase Risti instruktoritega õpetavad elustamist koolides, avalikes kohtades, kaubanduskeskustes, lisaks on võimalik elustamist õppida ja harjutada täna kell 15-16.30 Vabaduse väljakul Tallinna kiirabi telgis.

Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna nõunik Kalev Pahla sõnul sureb Euroopas haiglaväliselt äkksurma igal aastal ligikaudu 400 000 inimest. „Eestis tabab haiglaväline südame äkksurm aastas kuni 700 inimest,“ selgitas ta.  Eesti elustamisstatistika põhjal teevad kõrvalviibijad enne kiirabi saabumist elustamisvõtteid ca  50% juhtudest. „Paljudes teistes riikides, kus elanikonnale on  pikemat aega ja süstemaatiliselt vastavaid teadmisi ja oskusi õpetatud, on see protsent 70. Seega, meie oskustes, aga ennekõike julguses, teist inimest  eluliselt kriitilises olukorras aidata, on veel parasjagu arenguruumi,“ rääkis ta ja lisas, et aasta-aastalt on see olukord meil samuti paranenud.

Juba kümnendat aastat toimub ka Eestis elustamise teadlikkuse suurendamiseks oktoobrikuu teisel poolel  aktsioon „Sinu käed päästavad elu“. Kiirabitöötajad õpetavad koos teiste tervishoiutöötajate ja Eesti Punase Risti instruktoritega elustamise põhitõdesid koolides, ettevõtetes, kaubanduskeskustes, spordihoonetes, raamatukogudes.

Instruktorid annavad huvilistele ülevaate nii äkksurma olemusest, abi kutsumisest, elustamisvõtete rakendamisest, kiirabi tegevusest ja samuti elustamisseadme AED (südamele elektrišoki aparaat) kasutamisest. Elustamise nukk-mannekeeni abil mängitakse läbi tüüpiline äkksurma situatsioon, mille lahendamise etappide hulka kuuluvad juhtumi tuvastamine, kiirabi kutsumine ja esmane elustamiseks vajalik tegevus.

„Oskus abivajajat elustada peab olema sama loomulik nagu on tantsu- või ujumisoskus,“  sõnas Pahla. Elustamisoskuse väärtus on hindamatu – selle abil võib võita inimelu.

Vaata elustamise videot ja automaatse elustamisseadme kasutamise õpetust.

Veel uudiseid samal teemal

15.05.2024

Täna toimub Kevadtormi raames välihaigla õppus

Täna toimub Paikusel välihaigla EMT-2 (Emergency medical team type 2) õppus. Õppuse käigus harjutatakse patsientide voo käsitlemist koostöös Kaitseväega.

14.12.2023

Konverentsil koguti mõtteid sõja- ja katastroofimeditsiinist

Detsembri alguses kogunesid Tallinnas tsiviil- ja militaarvaldkonna spetsialistid Eestist ja NATO partnerriikidest. Alustuseks viidi läbi põhjalik tsiviil-militaar tervishoiuõppus ning järgnevatel päevadel arutleti peamiselt tervishoiusüsteemi kriisiaegse toimimise ja sellega seotud otsuste üle.