Elad Saaremaal ja tunned muret kaevuvee kvaliteedi pärast? Küsi nõustamist!
Kuressaares aset leidnud ulatuslik joogivee reostumine on kasvatanud inimeste hulka, kes tunnevad muret enda majapidamisse jõudva joogivee kvaliteedi üle. Kuhu oma murega pöörduda ja kuidas saada nõustamist?
Terviseamet palub kõikidel Saaremaa elanikel, kel on küsimusi kaevude kohta ja kes soovivad joogivee kvaliteedi osas nõustamist, pöörduda vaneminspektor Reelika Tammai poole e-posti aadressil [email protected] või helistada Terviseameti üldtelefonil (+372) 794 3500.
Kui veest on avastatud Coli-laadsete bakterite, enterokokkide või E. Coli üle normi 0 MPN/100ml (või 0 PMÜ/100ml), siis soovitab Terviseamet:
- Joomiseks ja kõikideks köögis toidu ja nõudega tehtavateks toiminguteks kasutatavat vett keeta või kasutada joogivett teisest allikast (sh pudelivesi). Loomulikult peab sellise vee kasutamine olema lühiajaline, reostusallikas tuleb välja selgitada, seejärel likvideerida ning kaev puhastada ja desinfitseerida.
- Võimaliku reostusallika väljaselgitamiseks võib tekkida vajadus võtta veeproov (puur)kaevust, et selgitada, kas saastumise punkt on (puur)kaev või hoonesisene veesüsteem.
- Kui ilmneb, et saastumise allikas on hoonesisene süsteem, saate võtta kasutusele meetmed selle likvideerimiseks – torustiku läbipesu/desinfitseerimine, veefiltri vahetus vm.
- Juhul kui reostuse allikaks on aga kaev, siis mikrobioloogiliste näitajate korda saamiseks on vaja kaevu puhastada ja desinfitseerida. Selleks soovitame pöörduda vastava eriala spetsialistide poole, kes kasutavad joogivee puhastamiseks sobivaid desinfitseerivad meetodid ning seadmeid.
NB! Suurem osa joogivee puhastamiseks mõeldud biotsiide on mõeldud kutsealaseks kasutamiseks, mistõttu tuleks kaevude desinfitseerimiseks kohale kutsuda vastava valdkonna spetsialistid, sest biotsiidide valel kasutamisel võivad olla tõsised tagajärjed.
Üldinfo erakaevude kohta leiab Terviseameti kodulehelt aadressil: https://www.terviseamet.ee/et/valkonnad/keskkonnatervis/vesi/kaevuvesi
Lisaks sellele on välja töötatud infoleht veeanalüüsi näitajate kohta, mis valmis 2020. aastal. Loe siit lähemalt. (DOCX)