Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Eestis sageneb läkaköhasse haigestumine

Kui reeglina sageneb haigestumine tsükliliselt iga 2-5 aasta tagant,  siis on Eestis  läkaköhasse haigestumise statistika järgi  täheldatud haigestumise tõusu juba kuuendat  aastat järjest.

Aasta

Aasta algusest kokku (oktoobri kuu seisuga)

2010

1048

2009

414

2008

391

2007

300

2010.a  10 kuu vältel on registreeritud kokku 13 läkaköha rühmaviisilist  haigestumist, neist 12 koolides ja üks lasteaias.  Rühmaviisiliselt haigestunud isikuid on olnud  141 (16%  üheksa  kuuga registreeritud haigusjuhtudest), neist 138 said ka laboratoorse kinnituse. Ülejäänud 907 registreeritud juhu puhul oli tegemist üksikjuhu või perekoldega.

Lähtudes läkaköha haigestumise trendi püsivast tõusust võib oletada, et läkaköha haigusjuhte esineb  tegelikult rohkem kui neid on registreeritud. Seega peaksid perearstid võtma patsientidelt pikka aega kestnud köha korral proovid ja saatma need laborisse läkaköha uuringuteks.

Läkaköhast

Läkaköha on nakkushaigus, mida põhjustab bakter Bordetella pertussis. Haigus  kulgeb ägedate pikalt kestvate köhahoogudega. Seda haigustust on kutsutud ka saja päeva köhaks. Läkaköha on väga nakkav piisknakkus, mis levib inimeselt inimesele ja kõige sagedamini just lastekollektiivides.

Läkaköha levikust ja leviku piiramisest

Läkaköha ei ole enam väikelaste nakkushaigus, sest  haigestumine on sagenenud ka vanemate teismeliste ja nooremate täiskasvanute seas.  Üldjuhtudel on haiguse kulg suhteliselt kerge, kuid on jätkuvalt eluohtlik imikutele nende esimesel eluaastal. Sageli on laste nakkusallikaks köhivad ja läkaköha baktereid levitavad vanemad. Läkaköhavastase immuunsuse kestus on kuni 15 aastat pärast läbipõdemist ning keskmiselt 5-7 aastat pärast vaktsineerimist.

Haigustekitajate leviku ennetamiseks peaksid koos lastega laskma end vaktsineerida ka lapsevanemad. Laste vaktsineerimine on tasuta ja seda teostatakse riikliku immuniseerimiskava raames.   

Läkaköha vastu vaktsineerimata lapse saatmine lastekollektiivi on seotud suure riskiga esmalt lapse enese jaoks, sest ta on nakkusele avatud, teisalt kujutab ta haiguse potensiaalse levitajana ohtu ka ülejäänud lastele.

Loe läkaköha kohta lisaks siit