Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Desinfitseerimis- ja puhastusvahendite liigkasutamine võib tekitada mürgistusi

Kevadpuhastus ja soov koroonaviirus kodust eemale peletada on toonud kaasa kemikaalide mõtlematu kasutamise ja mürgistusjuhtumid. Terviseamet tuletab meelde, et nii desinfitseerimisvahendid kui ka kodu puhastamiseks mõeldud tooted on kemikaalid, mille kasutamisel tuleb järgida ohutusnõudeid.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul on koroonaviiruse tõttu paljudel tekkinud tunne, et pidev desinfitseerimisaine õhku ja pindadele pihustamine hoiab viiruse eemal. „Desinfitseerimisvahend pole imerohi, mis kõik viirused hävitaks – korralik märgkoristus on selleks efektiivsem ja ohutum,“ ütles Oder, kelle sõnul on praegu sagenenud desinfitseerimisvahenditest tulenevad mürgistusõnnetused.

Desinfitseerimisaine on kemikaal, mis sisaldab kõrges kontsentratsioonis alkoholi, tavaliselt etanooli ja isopropüülalkoholi. Alkohol küll tapab viirused ja bakterid, kuid võib mõtlematul kasutamisel põhjustada organismis mürgistuse. Eriti ohtlik on kemikaali pihustamise tõttu desinfitseerimisaine sisse hingamine, sest limaskestade kahjustus tekib kiirelt ja paranemine on ebameeldiv. Samuti imendub alkohol organismi läbi naha. Seetõttu tuleks pindade puhastamisel eelistada tavalist märgkoristust ning käte pesuks vett ja seepi.

„Kõige parem viis nii kätelt kui ka pindadelt viirus ja muu mustus eemaldada, on vee ja seebiga ning piisavalt nühkides. Puhastamisel võib vastavalt pinnale kasutada ka erinevaid puhastusvahendeid, kuid kindlasti ei tohi kemikaale omavahel segada, sest tulemuseks võib olla teadmata toimega kemikaal või mürgine gaas,“ ütles Oder.

Koristamise juures on oluline ka tuulutamine, mis aitab ruumist välja viia nii haigustekitajad kui ka puhastusvahendite aurud. Kui tunnete end peale koristamist või mõne kemikaali kasutamist kehvasti, tuleb nõu saamiseks helistada mürgistusinfoliinile 16662. Sel numbril helistamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga. Infoliin töötab kogu aeg.

Kemikaalide kasutamisega kaasnevatest ohtudest räägib allpool videos lähemalt terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Igaüks saab end mürgistusohtudega ja mürgistuse esmaabivõtetega kurssi viia veebilehe www.16662.ee abil. Täpsemad juhendid viiruse leviku tõkestamiseks ja ohutuks kodu koristamiseks leiate Terviseameti veebilehelt www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus

 

 

Veel uudiseid samal teemal

12.10.2021

Spetsialist selgitab: miks tuleb riideid ja tekstiile enne kasutamist pesta?

Riideid ja tekstiile värvitakse ja töödeldakse kemikaalidega, mis võivad kokkupuutel nahaga põhjustada tugevat ärritust ja sügelust. Riietega võivad levida ka viirused, seened ja putukad. Terviseameti spetsialist selgitab, miks on riiete pesemine enne kandmist oluline ja kuidas kaitsta end potentsiaalsete ohtude eest.
 

02.06.2021

Alates 3. juunist ei tohi enam lasta Euroopa Liidu turule tarbijatele müügiks ette nähtud küünehooldustooteid, mis sisaldavad allergiat tekitavaid aineid

Ained HEMA ja di-HEMATMHDC (di-HEMA trimethylhexyl dicarbamat) on allergiat tekitava toimega, mida võib leiduda küünehooldustoodetes. Aineid sisaldava küünehooldustoote nahale sattudes võib tekkida allergiline reaktsioon.