Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

COVID-19 blogi, 30. september: ööpäevaga lisandus 57 positiivset testi

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis  2 733 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 57 testi tulemus osutus positiivseks.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 32 inimesel. Ida-Virumaale laekus 11, Võrumaale kolm ning Jõgevamaale kaks. Läänemaale, Lääne-Virumaale, Saaremaale, Valgamaale ja Tartumaale laekus üks uus koroonaviiruse juhtum. Nelja positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalasega.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 46,28.

Harjumaa 32 (neist 28 Tallinnas) uuest juhtumist kolmel on tegemist varasemate nakatunute lähikontaktsetega.  Ühel juhul toodi viirus sisse Inglismaalt ning ülejäänud juhtumite asjaolud on veel täpsustamisel.

Põhja regionaalosakonna inspektorite jälgimisel on üle 2000 inimese, kellest 332 on haigestunud. Kokku saab Põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada seitset kollet, millest suurimad on Ida-Tallinna keskhaigla kolle (38 nakatunut, neist 25 töötajat, 11 patsienti ja kaks kohviku töötajat) ja Läänemere gümnaasiumi kolle, kus on haigestunud 34 inimest. Päästeameti koldega on seotud seitse juhtumit, nakatumisega töökohal seitse ja pereringis kuus juhtumit. Haapsalu nostalgiapäevade koldes on 8 nakatunut. Teises töökoha koldes on hetkel 14 haigestunut

Ida-Virumaa uutest juhtumitest viis on seotud nakatumisega pereringis ja kahel juhtumi puhul toimus nakatumine töökohal. Ülejäänud juhtumite asjaolud on täpsustamisel.  Lääne-Virumaa nakatumisjuhtumi puhul toodi haigus sisse Venemaalt. Kokku on Ida regiooni tööpiirkonnas kaheksa aktiivset kollet, millest Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud seitse, esimese Sillamäe töökoha koldega 14 ja teise Sillamäe töökoha koldega üheksa inimest. Tutvuskonna koldega on seotud 30, Tammiku põhikooli koldega 11 ning Kohtla-Järve sünnipäeva koldega viis inimest. Teise Ida-Virumaa pereliikmete ja tuttavate koldega on hetkel seotud seitse inimest. Kohtla-Järve kesklinna põhikooli koldega on seotud kuus haigestumist.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on 917 inimest, kellest on haigestunud 183.

Võrumaale lisandunud juhtumite puhul toimus kahel juhul nakatumine töökohas ning ühel juhul läbi perekontaktide. Tartumaa juhtum on sisse toodu Portugalist.  Üks Jõgevamaa ja samuti Valgamaa juhtum anti üle Põhja regionaalosakonnale, sest inimesed elavad Harjumaal. Ühe Jõgevamaa juhtumi puhul käib veel nakatumise asjaolude täpsustamine. Lõuna regiooni tööpiirkonnas on tänahommikuse seisuga üks kolle – Võru töökoha kolle, kus on 20 inimest. Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses 423 inimest, kellest 51 on haigestunud.

Saaremaale lisandunud juhtumi nakatumise asjaolud on hetkel veel täpsustamisel. Läänemaa nakatunu oli varasemate haigestunute lähikontaktne. Pärnumaa nakatunu on Politsei- ja piirivalvekolledži õpilane, kelle nakkusallikas on teadmata, kuid kes käis nakkusohtlikul perioodil koolis. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on 221 inimest, kellest 22 on haigestunud.

Terviseamet paneb südamele: Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Kindlasti võiksid üritustel osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.

Tänasest on võimalik e-registratuuris panna endale koroonatesti aeg

Alates tänasest saavad kõik inimesed, kellel laekub perearsti saatekiri endale koheselt panna koroonaviiruse SARS-CoV-2 proovi aja ise.

Selleks saadetakse peale saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saatekirjas olevale telefoninumbrile lühisõnumi võimalusega kasutada e-registratuuri koos lingiga. Sõnumi saavad inimesed vanuses 18 ja enam eluaastat. Patsiendil on vajalik end e-registratuuri keskkonnas ID-kaardiga ja mobiil-ID identifitseerida (Smart ID-ga ei saa identifitseerida). Nii saavad inimesed endale kiiresti aja broneerida ja ei pea ootama testimiskeskuse kõnet.

Teenus on vabatahtlik ja täiendav võimalus. Kõikidele, kes e-registratuuri teenust ei soovi kasutada või kelleni sms tehnilistel põhjustel ei jõua, helistab testimiskeskus saatekirjade laekumise järjekorras

Kasutusele võetud platvorm on varasemalt välja töötatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi meetmest SportEST klastri eestvedamisel, mis Medicum ja SYNLAB integreerisid testimise kõnekeskuse aegade broneerimise, sms saatmise keskkonna ja laboriinfosüsteemiga.

Vastused saavad inimesed tavapärasel kujul.

Seoses koroonaviirusega vajab haiglaravi 35 inimest

30. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 35 inimest, juhitaval hingamisel on üks patsient. Koju saadeti 7 inimest. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati 6.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 465 COVID-19 haigusjuhtumit 452 inimesega.

30. septembri seisuga on tervenenud 2 605 inimest. Neist 2000 inimese (76,8%) haigusjuhtum on lõpetatud, 605 inimese puhul (23,2%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on kokku tehtud üle 213 000 esmase testi, nendest 3 371 ehk 1,58 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

Olukord muutub tõsisemaks - on oluline, et me kasutaksime kõiki võimalusi, mis aitavad pidurdada viiruse leviku edasist laienemist. COVID-19 haigus on jõudmas elutähtsate teenuste ja riskirühmadeni nagu haiglad ja hooldekodud. Arvestades viiruse leviku kasvu maailmas ja Euroopas, tuleb välisreisid ära jätta ning veeta koolivaheaeg Eestis. Igaühe käitumisest sõltub, kas saame vältida suuremaid piiranguid ja jätkata tavapärast elu. 

Rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis tasub kanda maski – siseruum on rahvarohke, kui inimeste vahel pole võimalik hoida kahemeetrist vahemaad. Suu ja nina katmine takistab pisikute levimist. Kanna kaitsemaski vastavalt juhistele, meditsiinilist maski tuleb kanda värviline pool väljas. Mask ei asenda teisi nakatumist vähendavaid abinõusid nagu kätepesu või aevastamisel ja köhimisel suu ning nina katmine kas ühekordse salvräti või varrukaga.  Eriti oluline on end kaitsta haige lähikontaktsena.

Kui on nakatumise kahtlus, püsi kodus ja helista oma perearstile, kes saab suunata testima. On väga oluline, et nakatunud ja nende lähikontaktsed jääksid võimalikult kiiresti isolatsiooni, et viirust mitte levitada. Ainult nii saame hoida viiruse leviku kontrolli all ning kaitsta riskirühmade inimeste elusid ja tervist.

Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud145 778 korda ja läbi selle on end haigeks märkinud 68 inimest.

Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi- ja Facebooki-lehelt.

Veel uudiseid samal teemal

18.03.2024

Puukentsefaliidi juhtude arv on Eestis viimaste aastatega pea kolmekordistunud

Eelmisel aastal haigestus puukentsefaliiti 209 inimest. Terviseameti andmetel on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis viimase kolme aastaga pea kolmekordistunud. Puugid muutuvad aktiivseks varakevadel, mil temperatuur on püsivalt üle 5-7 kraadi. Seega on just praegu õige aeg end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida.

21.12.2023

Nädalaga lisandus 236 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 236 gripiviiruse juhtu. Alanud on gripiviiruse epideemiline levik.