Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Biotsiidi märgistus

Biotsiidse toimega tooteid ehk biotsiide kasutatakse kahjulike organismide vastu võitlemisel ja ilmselt on igaüks mõnega nendest igapäevaelus kokku puutunud: metsa minnes sääse- või puugitõrjevahendiga, maakodus roti- või sipelgamürgiga, ujulas veedesinfektsioonivahendiga. Lisaks putukatõrje- ja desinfektsioonivahenditele on biotsiidid ka näiteks puidukaitsevahendid.

Biotsiidid võivad sisaldada nii sünteetilist kui ka looduslikku päritolu toimeaineid – need kõik on kemikaalid. Ka looduslikku päritolu ained on oma olemuselt kemikaalid ja näiteks paljud eeterlikud õlid on ülitundlikkust tekitava toimega.

Levinum väärinfo on, et looduslikku päritolu tooted on ohutumad või lausa ohutud võrreldes sünteetilisi aineid sisaldavate toodetega. Toote valmistamisel on oluline teada, kuidas kemikaalid omavahel reageerivad, milline on nende koosmõju tervisele ja millise koostisega toode on tõhus.

Biotsiidi loaomanik peab tagama, et biotsiidi turul kättesaadavaks tegemisel tasu eest või tasuta, tuleb biotsiid klassifitseerida, pakendada ja märgistada vastavalt biotsiidimääruse (EL) nr 528/2012 artikkel 69 nõuetele.

Tooted, mida võib eksikombel pidada toiduaineks, sealhulgas joogiks või söödaks, tuleb pakendada nii, et sellise eksimuse tõenäosus oleks minimaalne. Pakendi puhul ei tohi kasutada kuju ega kujundust, mis võiks tõmmata endale laste tähelepanu või eksitada tarbijat.

Biotsiidi märgistus ei tohi olla eksitav toote mõju suhtes inimeste ja loomade tervisele või keskkonnale või selle tõhususe suhtes ning ei tohi sisaldada mingil juhul märkusi "madala riskitasemega biotsiid", "mittetoksiline", "tervisele kahjutu", "looduslik", "keskkonnasõbralik", "loomasõbralik" või muid samalaadseid.

Kindlustamaks ühtlustatud lähenemist Euroopa Liidu tasandil ning kooskõlas eelnevaga avaldas Euroopa Kemikaaliamet hiljuti oma veebilehel uue korduma kippuva küsimuse (FAQ_BPR general), kus on selgesõnaliselt välja toodud, et „natural“, „looduslik“ või muid samalaadseid väljendeid ei ole lubatud kasutada ka biotsiidi kaubanduslikus nimetuses. Samuti ei ole lubatud biotsiidi märgistusel ega reklaamis kasutada väiteid nagu „looduslikku päritolu“ või „natural origin“ või muid samalaadseid väljendeid. 

Eesti turule lubatud biotsiidid:

Biotsiidi täiendavad küsimused palume edastada BPR kasutajatoe aadressile [email protected]

Veel uudiseid samal teemal

10.06.2024

Ohtlik trend: väikelaste mürgistusjuhtumid sagenevad, kuigi on välditavad

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 laekunud kõnede hulgas on kasvanud juhtumite hulk, kus väikelapsed joovad laokile jäetud kemikaale või söövad vanavanemate öökapile unustatud ravimeid.

02.10.2023

Euroopa Komisjon võttis vastu mikroplasti piirangu

Euroopa Komisjon võttis 25. septembril 2023 REACH-määruse alusel vastu piirangu, mis piirab tahtlikult lisatud mikroplasti kasutamist kosmeetikatoodetes, pesuvahendites ja tehisspordiväljakutes. See hoiab ära umbes poole miljoni tonni mikroplasti sattumise keskkonda.