Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Artikkel: Lapsed ja mürgistus

Kahjuks pole sellised kõned mürgistusteabetelefonil 16662 haruldased.

Suvi on lastega juhtunud tõsiste mürgistusjuhtumite osas esirinnas. Just suvel leiavad kirevad ahvatlused kergesti tee väikese inimese suhu. Nii võivad ka paljud ohutuna tuntud taimed  valesti tarvitatuna osutuda mürgisteks. Näiteks söödavate taimedena teatud ja tuntud jänesekapsa, rabarberi ning hapuoblika suures koguses või söömiseks mitte mõeldud osiste tarvitamine võib põhjustada neis sisalduvate oksaalhapete tõttu raskeid mürgistusi. Kirjandusest on teada juhtumeid, kus  rabarberi lehtede söömine on osutunud lapsele surmavaks.

Enamasti ei ole mürgise taime maitsmine ja paari marja söömine siiski tervisele ohtlik.  Paraku leidub ka erandeid, nagu näiteks oleander, mille 1-2 seemne söömine võib osutuda surmavaks. Paljudel juhtudel, nt. paikselt ärritavate taimede puhul, piisab aga naha ja limaskestade loputamisest ning väheses koguses vedelike tarbimisest. 

Unustada ei tasuks aga ka nn hooajatuid mürgistusi. Väikelaste  puhul on need  põhjustatud enamasti lapse kätte sattunud kodukeemiast  ja vanemate/vanavanemate ravimitest, teismeliste puhul aga  peamiselt alkoholist.  Kodus kasutatavatest puhastusvahenditest on paljud söövitavad alused ja happed. Kuigi tavaliselt on neil toodetel lapsekindel kork, võib see kork avaneda kergemalt kui me oodata oskame. Samuti on probleemiks lapsevanemate poolt joogipudelitesse ümber valatud kemikaalidest (k.a äädikas) põhjustatud mürgistused. Kui laps näeb tuttava kuju või markeeringuga pudelit asub ta seda janu korral isukalt tühjendama, mis võib aga sõltuvalt pudeli sisust lõppeda hoopis tõsise tervisekahjustustega.

Igapäevased on ka ravimitest põhjustatud väikelaste mürgistustest.  Oma tegevuses soovivad lapsed täiskasvanuid jäljendada ning samuti maitsta, mis on see hea asi, mida vanaema või vanaisa iga päev sellest krõbisevast pakist võtab. Enamus  ravimeid võivad  põhjustada lastele väga tõsiseid mürgistusnähtusid.  Ravimeid tuleb hoida kõrgel ja võimalusel lukustatavas kapis.

Eestimaa suve lahutamatud kaaslased  on sääsed  ja puugid. Sääskede tõrjumiseks on paljudes peredes olemas putukatõrjevahendeid, aga millised?

Putukatõrjevahendid võib laias laastus jagada kolmeks: püretriinidel põhinevad, dietüültoluamiidil põhinevad ja looduslikud. Kindlasti tuleks eelistada looduslikke, kuna  nii püretriinid kui ka dietüültoluamiidid võivad põhjustada tõsiseid mürgistusnähtusid.  

Püretriinid imenduvad hästi seedetraktist, nahalt, limaskestadelt. Organismis lagunevad nad toksilisteks ühenditeks, mis võivad põhjustada mürgistusi.  Püretriinide kerge mürgistuse sümptomid on peavalu, pearinglus ja iiveldus. Raske mürgistuse sümptomiteks on teadvushäired, tasakaaluhäired, lihastõmblused, krambid ja teadvusetus.

Dietüültoluamiid (DEET, toluamiid) imendub hästi seedetrakti kaudu. Toluamiidi kerge mürgistuse sümptomiteks on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja kõhulahtisus. Raskete mürgistuste korral võib esineda ka teadvusetust, hüpotensiooni, värinaid ja krampe.

Kui looduslikke putukatõrjevahendeid pole, tuleks jälgida ja vältida, et  toluamiide ja püretriine sisaldavad vahendid ei  satuks seedetrakti, mis võib hõlpsasti juhtuda, kui näiteks  putukatõrjevahendiga määritud kätega toidu kallale asuda.

Esmaabi ägedate mürgistuste korral:

1)      Võimalusel tee kindlaks mitu tabletti, mitu marja, kui suure taimetüki laps on alla neelanud

2)      Milline on ravimi nimetus ja kogus mida laps sõi

3)      Helista mürgistusteabetelefonil 16662, et saada teada, kas tegemist on mürgise taime/seene/ravimiga ning kas manustatud kogus on tervisele ohtlik  või mitte.

4)      Kui ravimit, taime/seent on manustatud ohtlikus koguses anda lapsele vastunäidustuste puudumisel (nt. teadvushäired) aktiivsütt 0,5-1 g/kg kohta (aktiivsöe tabletid on 0,25 grammised, s.t. anda tuleks 2-4 tabletti lapse iga kehakaalu kilogrammi kohta)

5)      Kodukeemiaga mürgistuse korral ära aja last oksendama, ka aktiivsöe andmine võib olla väheefektiivne, lahjendamiseks võib anda vett. Helista telefonil 16662 või 112.